Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

Spis treści
500 dla małżeństw. Dla kogo
Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich”.
Dotychczasowe losy petycji 500 plus dla małżeństw:
- 21.01.2022 – złożenie petycji w sprawie 500+ dla małżeństw w Sejmie;
- 9.03.2022 – skierowanie petycji do Komisji do Spraw Petycji;
- 21.04.2022 – przedłużenie terminu rozpatrzenia petycji o 500 plus dla małżeństw.
Kto miałby otrzymywać świadczenie 500 plus dla małżeństw? Sprawdź warunki uzyskania świadczenia, argumenty autorów petycji i co o 500+ dla małżeństw sądzą przedstawiciele partii rządzącej, która zdecyduje o dalszych losach świadczenia 500 plus dla małżeństw.
500 plus dla małżeństw. Zmniejszy liczbę rozwodów?
Autorzy petycji dokonali pewnej gradacji. „Ustawa obejmowałaby małżeństwa ze stażem 40-, 45-, 50-letnim i dłuższym” – piszą pomysłodawcy nowego świadczenia.
500 plus dla małżeństw – czy to zwiększy liczbę ślubów, która maleje.
Nie. Nikt nie bierze ślubu tylko dlatego, że spodziewa się po 40 latach świadczenia 500+.
Autorzy petycji sądzą, że uchwalenie 500 plus dla małżeństw będzie miało wpływ na rangę i trwałość małżeńskiego pożycia. Średnia wieku osób rozwodzących się w Polsce to 42 lata w przypadku mężczyzn i 38 w przypadku kobiet. Znaczy to, że wśród rozwodników oprócz ludzi młodych i w średnim wieku, na których nie zadziała odległa perspektywa 500+, są osoby zaawansowane wiekiem.
500 plus dla małżeństw – o co chodzi najbardziej.Po prostu o trudne warunki życia osób starszych. Autorzy petycji o 500 plus dla małżeństw motywują ją potrzebami seniorów, którzy oprócz zwykłych wydatków ponoszą koszty leków, środków higieny osobistej oraz stosownych do wieku i schorzeń diet, a także korzystania z pomocy płatnych opiekunów przy jednoczesnej trudnej sytuacji starych małżeństw.
500 plus dla małżeństw – już raz przepadło.Nie jest to pomysł nowy. Podobna petycja trafiła 2 lata wcześniej do prezydenta Andrzeja Dudy. Proponowano w niej, aby świadczenie otrzymywały pary, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci. Po 50 latach małżeństwa byłoby to 500 zł miesięcznie, po 55 latach – 550, a po 60 – 600 zł. Podobnie jak małżonkowie, również wdowy i wdowcy mieliby dodatek dożywotnio. Jednak ten pomysł przepadł.
500 plus dla małżeństw – opinie przedstawicieli PiS-u. Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska, była minister rodziny i polityki społecznej w rozmowie z „Faktem”: – Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej. Jednak warto rozważyć, czy nie powinno to być świadczenie jednorazowe zamiast miesięcznych. Z kolei poseł PiS-u Jacek Świat podkreślił, że pomoc osobom potrzebującym jest już udzielana w innych trybach.
500 plus dla małżeństw – starość jest bezpartyjna.„Starość nie jest partyjna” – piszą autorzy petycji. Ponadto: „to też jest przyszłość ustawodawców, którym życzymy doczekania takich jubileuszy jak nasz”.
500 plus dla małżeństw – czy budżet to uniesie.Zdaniem autorów petycji 500+ dla małżeństw nie byłoby dużym wydatkiem państwa. W petycji czytamy, że gdy małżeństwo nie jest w modzie, a tych z długim stażem jest coraz mniej, budżet państwa wytrzyma takie koszty.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?