500 plus dla seniora: jak starać się o pieniądze? Zobacz, jak uzyskać dodatek 500 plus! Oto ZASADY Gdzie należy złożyć wniosek?

red.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press
500 plus dla seniorów: kiedy wypłaty oczekiwanego świadczenia? Kto z osób starszych może się ubiegać o taki specjalny dodatek? Wiadomo, że o taki specjalny dodatek finansowy mogą również starać się nie tylko osoby niepełnosprawne. Senior może dostać nawet 1500 złotych! Na jakiej podstawie i w jaki sposób będzie wyliczane świadczenie? Pieniądze otrzymają również seniorzy, którzy na co dzień pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Gdzie należy złożyć wniosek? O wszystkich szczegółach związanych z 500 plus dla seniorów przeczytacie w poniższym artykule.

500 plus dla seniorów w 2021 roku: jak otrzymać świadczenie? Zobacz

Poprawki dotyczące limitu dochodowego zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość zaakceptował Senat. Oznacza to, że został on podniesiony z 1100 zł do 1600 zł. Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł wypłacone jeszcze w tym roku, ważne jednak, aby zmieścić się we wskazanym limicie. Wnioski można było już składać od 1 października 2020 roku. Dla większości seniorów instytucją, do której będą musieli się udać jest ZUS. Niektórzy z kolei jak na przykład rolnicy skorzystają z usług KRUS-u.

Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press

Polecamy

Co dołączyć do formularza 500 Plus dla seniorów?

 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • dokumentację medyczną
 • inne dokumenty jak np. karta rehabilitacji leczniczej

Kto nie posiada orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a ukończył 75 lat i pobiera zasiłek pielęgnacyjny również ma szansę na dodatek.

Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press

500 plus dla seniorów: kiedy wypłaty?

 • Wypłaty powinny ruszyć już w listopadzie.
 • Pełną kwotę (1500 złotych) otrzymają jednak jedynie ci, których dochód nie przekracza 1100 złotych miesięcznie.
 • Jeżeli ktoś nie sprosta wymogom limitu, przyjmuje się zasadę - złotówka za złotówkę: gdy ktoś ma dochód 1500 zł, to otrzyma tylko 100 zł dodatku (przekroczenie progu o 400 zł).

500 plus dla niepełnosprawnych

PiS na majowej konwencji obiecał wypłatę stałego dodatku w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia, całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji. We wtorek 9.07.2019 r. po posiedzeniu Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że program wystartuje 1.10.2019 r. Jakie będą kryteria przyznania 500 plus dla niepełnosprawnych? Od kiedy 500 PLUS będzie wypłacane?

Świadczenie 500 plus dla osób z niepełnosprawnością i koszty obsługi programu mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Polecamy

Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października 2019 r. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym prawidłowo wypełniony wniosek został złożony.

Wniosek będzie można złożyć w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji, np. w ZUS, KRUS lub innej właściwej instytucji wypłacającej świadczenia emerytalno-rentowe.

500 plus dla niepełnosprawnych. Kryterium dochodowe

Rada Ministrów przyjęła 9.07.2019 r. projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dzięki której osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji dostaną stały dodatek tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłaty rząd planuje od 1 października 2019 r.

Będzie jednak obowiązywać kryterium dochodowe w wysokości 1100 zł!

Każda osoba która ma dochód do 1100 zł dostanie całą kwotę 500 zł - zapewniła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na briefingu prasowym w Kancelarii Premiera.

Jak zaznaczyła minister Bożena Borys-Szopa, świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które

 • ukończyły 18 lat,
 • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
 • otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.

W ubiegłym roku podnieśliśmy najniższą rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do poziomu 1100 zł. Stąd ten tzw. próg dochodowy – tłumaczyła minister.

Wypłata świadczenia będzie następowała na wniosek. Wniosek trzeba złożyć w organie, który wydał orzeczenie o niepełnosprawności - dodała Bożena Borys-Szopa. - Osoby będą miały pół roku na złożenie wniosku.

Dodatkowo osoby, które mają wyłącznie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus dla niepełnosprawnych. Co zawiera wniosek o przyznanie świadczenia?

ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych
ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych Fot. ZUS

Ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni .
500 plus dla niepełnosprawnych. Co wlicza się do dochodu?

1. Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, której dochody przekraczają 1100 zł.

Do dochodu wlicza się m.in.:

 • świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin
 • świadczenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o którym mowa w art. 18 pkt 1–4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
 • świadczenie dla kombatantów oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • świadczenie emerytalne dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
 • świadczenie emerytalne dla funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
 • emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
 • rentę z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
 • rentę z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach
 • rentę dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych
 • okresową emeryturę kapitałową
 • emeryturę pomostową
 • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
 • okresową emeryturę rolniczą

Do dochodu nie wlicza się m.in.:

 • alimentów na rzecz dzieci,
 • zasiłku pielęgnacyjnego,
 • świadczenia wychowawczego,
 • świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych,
 • jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka,
 • dodatku z tytułu urodzenia dziecka,
 • pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych,
 • zasiłków okresowych z pomocy społecznej,
 • jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej,
 • dodatku mieszkaniowego,
 • dodatku energetycznego,
 • zapomogi pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.,
 • dodatku wychowawczego
 • dopłaty do czynszu otrzymywanego w pierwszych latach najmu mieszkania

POLECAMY: Ruszył Toruński Rower Miejski 2019

Wideo

Komentarze 93

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Angelika Wojcik

Witam, jestem Angelika Wójcik, legalna i godna zaufania pożyczkodawca.

Oferuję pożyczki na jasnych i zrozumiałych warunkach. Oprocentowanie 2%. Udzielam kredytów biznesowych, osobistych i studenckich, pożyczek samochodowych oraz rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną teraz przez e-mail: Angelikawojcik0852@gmail.com

c
carlos oscar

Czy wiesz, że możesz zarabiać dzienne, tygodniowe lub miesięczne zyski w zaciszu własnego domu? CARLOS INVESTMENT jest tutaj, aby zrealizować swoje marzenie o zostaniu milionerem bitcoinów, ta firma wdraża najlepsze praktyki handlu i zarabiania na rynku Forex, a także oferuje odpowiednie plany inwestycyjne dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w tym

Oto plany inwestycyjne

Zainwestuj 300 USD Zarób 3000 USD w ciągu 7 dni

Zainwestuj 500 USD Zarób 5000 USD w 7 dni

Zainwestuj 1000 USD Zarób 10000 USD w 7 dni

Zainwestuj 2000 USD Zarób 20000 USD w 7 dni

Zainwestuj 5000 USD Zarób 50000 USD w 7 dni

Jeśli jesteś zainteresowany tą ofertą inwestycyjną, po prostu skontaktuj się na e-mail: tradewithcarlos2156@gmail.com lub SMS 15022064419

P
Pamela Rosa Flores

Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczki na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i pożyczek na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com

P
Pamela Raymond

Cieszę się, że dostałem pożyczkę od pożyczkodawcy, który pomaga mi w pożyczce. To niesamowite, jak dostałem pożyczkę w wysokości 50 000 $. Próbowałem innej usługi, ale nigdy nie mogłem uzyskać pożyczki z tej usługi. Niektórzy z nich poproszą mnie o wypełnienie wielu dokumentów, a na koniec dnia nie skończy się dobrze. ale cieszę się, że po spotkaniu z (Global Provission Credit) udało mi się uzyskać pożyczkę w wysokości 50 000,00 USD, teraz moja firma ma się dobrze i chcę Ci dzisiaj o tym wszystkim powiedzieć, ponieważ jest szybka i w 100%. niezawodny. Teraz spłacam pożyczkę, którą otrzymałem od firmy (Global Provission Credit). Skontaktuj się z nimi i nie marnuj czasu z tymi kredytodawcami: e-mail {globalprovissioncompany@gmail.com}

k
kataryztna

Dobry dzień.

Potrzebujesz pożyczki na każdy cel? Czy masz problem finansowy? Potrzebujesz rozwiązania finansowego? Bridge Finance oferuje miłość po korzystnym oprocentowaniu. Nasze pożyczki są łatwe, tanie i szybkie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać potrzebną pożyczkę. Możemy dopasować każdą pożyczkę o oprocentowaniu zaledwie 2% do twojego budżetu. Zainteresowanych prosimy o natychmiastowy kontakt (katarzyna.kaykoloanfirm@gmail.com

)

G
Gość

niestety, jeżeli chory, niezdolny do samodzielnej egzystencji, korzysta z usług opiekuńczych to gminny ośrodek społeczny wlicza 500 do dochodu; moja mama z takie usługi płaciła 5,40zł za godz a po otrzymaniu 500 płaci 10,40zł za godz. Mama ma emeryturę w wysokości 943zł, 222,01zł dodatku pielęgnacyjnego oraz świadczenie uzupełniające 500zł, czyli razem 1665,01zł.

Od 1 stycznia 2020r. za 1godz usług opiekuńczych odpłatność wynosi 10,40zł, czyli przy 3-ech godz dziennie takich usług odpłatność za m-c wynosi 936zł.(po włączenie 500 do dochodu została podniesiona z 5,40zł na 10,40). Czyli płaci te 500zł i prawie pół emerytury do GOPS-u.Mama jest po udarze, jest leżąca i wymaga całodobowej opieki przyłóżkowej, począwszy od czynności higieniczno-pielęgnacyjnych po karmienie. Środki pielęgnacyjne, lekarstwa, pieluchy, żywność medyczna to bardzo znaczące kwoty pieniężne jakie trzeba co miesiąc wydać.

Ta pomoc jest fikcją i ma wydźwięk jedynie propagandowy

G
Gość

Dlaczego rząd lekceważy chorych gr2 po operacjach padaczki schorzenia neurologiczne serca kręgosłupa nas omja dobra zmiana ciężko JEST dostać sie do lekarzy rehabilitację nie mamy pomocy wszystko podrożało nas czeka głód energetyczny ubóstwo

G
Gość

Krus wnioski zlorzone w październiku. Rodzice mama 76 lat tata 87 rozpatrzone pozytywnie. Od złożenia do pieniążków 3 mc. Komisja w Warszawie

G
Gość

Dlaczego giną posty

G
Gość
24 stycznia, 15:18, Ewa:

500 dla kogo chyba dla obłożnie chorych. Byłam dziś na komisji z moją 86 letnią mamą i nie dostała bo potrafi się sama uczesać i kanapkę sobie masłem posmarować takie zadają pytania A to że ma problem z chodzeniem myciem i sama nie wychodzi na spacery i zakupy nikogo już nie obchodzi. Wiecie co to jest jakaś żenada . Znowu PiS obiecał i co nic .tak jak leki za darmo dla seniora. Moja mama za jeden płaci 150 zl miesięcznie .

25 stycznia, 8:34, Gość:

Banda kłamczuchów

MOJA MAMA MIAŁA KOMISJE 14 LUTEGO I BYŁO TO SAMO

JAK JESTES BIEDNY TO BĘDZIESZ DALEJ. ZNAM OSOBĘ 64 LATA KTÓRA DOSTAŁA 500 A JEŹDZI SAMA SAMOCHODEM ROBI REMONTY W DOMU ZAKUPY ITD A MĄŻ MA PONAD 4 TYŚ EMERYTURY .SZKODA PISAĆ.

T
Tom
25 września, 10:48, Gość:

Co do 500 plus ja pracuję w Polsce żona w Czechach złożyłem wniosek i teraz muszę czekać aż wniosek rozpatrzy urząd Marszałkowski rekordzista czeka na rozpatrzenie wniosku 324 dni bo panie nie mogą się wyrobić.Jeżeli nie dostanę świadczenia PiS nie ma mojego głosu.Wyraźnie mówili że dostanie każdy do października.

22 października, 17:06, Gość:

Tak się dzieje w pis-ie jednym damy a drugim nie damy to takie kręcenie i mącenie ludziom w głowach , a seniorzy po 75 roku życia powinni dostać 500 wszyscy a nie tylko wybrani ..

8 listopada 2019, 01:03, Gość:

to jest dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji a nie każdego kto skończył 75 lat

A ty byś kuźwa od razu łapę położył na kasie schorowanego dziadka lub babci, prawda? Co to za naród... i znowu źle;-)

G
Gość

Rząd ignoruje chorych gr2 po operacjach padaczki schorzenia neurologiczne serca kręgosłupa bez ręki nogi nas ominęła dobra zmiana wszystko podrożały dajecie kilkanaście renta a zabieranie setkę w podwyżkach cen żywności opłat leków nie mamy rehabilitację lekarzy czeka nas głód energetyczne ubóstwo

G
Gość
24 stycznia, 15:18, Ewa:

500 dla kogo chyba dla obłożnie chorych. Byłam dziś na komisji z moją 86 letnią mamą i nie dostała bo potrafi się sama uczesać i kanapkę sobie masłem posmarować takie zadają pytania A to że ma problem z chodzeniem myciem i sama nie wychodzi na spacery i zakupy nikogo już nie obchodzi. Wiecie co to jest jakaś żenada . Znowu PiS obiecał i co nic .tak jak leki za darmo dla seniora. Moja mama za jeden płaci 150 zl miesięcznie .

Banda kłamczuchów

E
Ewa

500 dla kogo chyba dla obłożnie chorych. Byłam dziś na komisji z moją 86 letnią mamą i nie dostała bo potrafi się sama uczesać i kanapkę sobie masłem posmarować takie zadają pytania A to że ma problem z chodzeniem myciem i sama nie wychodzi na spacery i zakupy nikogo już nie obchodzi. Wiecie co to jest jakaś żenada . Znowu PiS obiecał i co nic .tak jak leki za darmo dla seniora. Moja mama za jeden płaci 150 zl miesięcznie .

G
Gość
10 stycznia, 7:20, Rena53@:

Ja złożyłam mamie wniosek po 20-tym września do tej pory nic nie otrzymała ani decyzji ani pieniędzy. Mama ma 82 lata od 3 lat jest osoba leżąca całkowicie na pampersach ma cukrzycę na (2 rodzajach insuliny 3 razy dziennie)nadciśnienie chore serce (wszczepiony rozrusznik już 4 rok) opiekuje sie nią. Ma wszystkie wymagane dokumenty i nic. Chyba czekają na śmierć takich ludzi zeby nie musieć im wypłacić😕😢

15 stycznia, 11:17, JA:

Mam taki prawie taki sam przypadek, dziadek 85 lat, wniosek złożony początkiem października, do dzisiaj żadnej odpowiedzi. Jak zapytałam w Zusie to mi pani powiedziała, że mają nieograniczony czas na wydanie orzeczenia, a potem 60 dni na wydanie decyzji. To jest chore tacy ludzie mogą poprostu nie dożyć tego dnia, ale widać o to chodzi ustawodawcom.

Moja teściowa ma prawie 90 lat, leży już pół roku na odżywianiu przez PEGA, po udarze, cała dokumentacja że szpitala wysłana i oni do tej pory nie wydali opinii bo lekarz orzecznik musi nas odwiedzić. Dziecko by wiedziało na podstawie tych papierów , że jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Nie wiem czy to jest tak tylko w KRUSie czy w ZUSie jest tak samo. Czekają na to aż poumierają. Kto nie ma z tym do czynienia uwierzy w te doniesienia z radia i telewizji jak oni wyplacają

Dodaj ogłoszenie