500 plus dla seniora: kiedy zaczną się wypłaty? Co trzeba dołączyć do formularza? Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie 500 plus?

red.Zaktualizowano 
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press
500 plus dla seniorów: kiedy ruszają wypłaty świadczenia? Okazuje się, że o taki specjalny dodatek mogą również ubiegać się nie tylko osoby niepełnosprawne. Pieniądze otrzymają również seniorzy, którzy na co dzień pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Senior może otrzymać nawet 1500 złotych! Na jakiej podstawie i w jaki sposób będzie wyliczane świadczenie? Do jakich miejsc należy złożyć wniosek? O wszystkich szczegółach związanych z 500 plus dla seniorów przeczytacie w poniższym artykule.

500 plus dla seniorów: jak uzyskać świadczenie?

Poprawki dotyczące limitu dochodowego zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość zaakceptował Senat. Oznacza to, że został on podniesiony z 1100 zł do 1600 zł. Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł wypłacone jeszcze w tym roku, ważne jednak, aby zmieścić się we wskazanym limicie. Wnioski będzie można składać dopiero od 1 października. Dla większości seniorów instytucją, do której będą musieli się udać jest ZUS. Niektórzy z kolei jak na przykład rolnicy skorzystają z usług KRUS-u.

Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press

Polecamy

Co dołączyć do formularza?

 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • dokumentację medyczną
 • inne dokumenty jak np. karta rehabilitacji leczniczej

Kto nie posiada orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a ukończył 75 lat i pobiera zasiłek pielęgnacyjny również ma szansę na dodatek.

Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press

500 plus dla seniorów: kiedy wypłaty?

 • Wypłaty powinny ruszyć już w listopadzie.
 • Pełną kwotę (1500 złotych) otrzymają jednak jedynie ci, których dochód nie przekracza 1100 złotych miesięcznie.
 • Jeżeli ktoś nie sprosta wymogom limitu, przyjmuje się zasadę - złotówka za złotówkę: gdy ktoś ma dochód 1500 zł, to otrzyma tylko 100 zł dodatku (przekroczenie progu o 400 zł).

500 plus dla niepełnosprawnych

PiS na majowej konwencji obiecał wypłatę stałego dodatku w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia, całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji. We wtorek 9.07.2019 r. po posiedzeniu Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że program wystartuje 1.10.2019 r. Jakie będą kryteria przyznania 500 plus dla niepełnosprawnych? Od kiedy 500 PLUS będzie wypłacane?

Świadczenie 500 plus dla osób z niepełnosprawnością i koszty obsługi programu mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Polecamy

Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października 2019 r. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym prawidłowo wypełniony wniosek został złożony.

Wniosek będzie można złożyć w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji, np. w ZUS, KRUS lub innej właściwej instytucji wypłacającej świadczenia emerytalno-rentowe.

500 plus dla niepełnosprawnych. Kryterium dochodowe

Rada Ministrów przyjęła 9.07.2019 r. projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dzięki której osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji dostaną stały dodatek tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłaty rząd planuje od 1 października 2019 r.

Będzie jednak obowiązywać kryterium dochodowe w wysokości 1100 zł!

Każda osoba która ma dochód do 1100 zł dostanie całą kwotę 500 zł - zapewniła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na briefingu prasowym w Kancelarii Premiera.

Jak zaznaczyła minister Bożena Borys-Szopa, świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które

 • ukończyły 18 lat,
 • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
 • otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.

W ubiegłym roku podnieśliśmy najniższą rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do poziomu 1100 zł. Stąd ten tzw. próg dochodowy – tłumaczyła minister.

Wypłata świadczenia będzie następowała na wniosek. Wniosek trzeba złożyć w organie, który wydał orzeczenie o niepełnosprawności - dodała Bożena Borys-Szopa. - Osoby będą miały pół roku na złożenie wniosku.

Dodatkowo osoby, które mają wyłącznie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus dla niepełnosprawnych. Co zawiera wniosek o przyznanie świadczenia?

ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych
ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych Fot. ZUS

Ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni .
500 plus dla niepełnosprawnych. Co wlicza się do dochodu?

1. Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, której dochody przekraczają 1100 zł.

Do dochodu wlicza się m.in.:

 • świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin
 • świadczenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o którym mowa w art. 18 pkt 1–4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
 • świadczenie dla kombatantów oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • świadczenie emerytalne dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
 • świadczenie emerytalne dla funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
 • emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
 • rentę z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
 • rentę z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach
 • rentę dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych
 • okresową emeryturę kapitałową
 • emeryturę pomostową
 • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
 • okresową emeryturę rolniczą

Do dochodu nie wlicza się m.in.:

 • alimentów na rzecz dzieci,
 • zasiłku pielęgnacyjnego,
 • świadczenia wychowawczego,
 • świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych,
 • jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka,
 • dodatku z tytułu urodzenia dziecka,
 • pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych,
 • zasiłków okresowych z pomocy społecznej,
 • jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej,
 • dodatku mieszkaniowego,
 • dodatku energetycznego,
 • zapomogi pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.,
 • dodatku wychowawczego
 • dopłaty do czynszu otrzymywanego w pierwszych latach najmu mieszkania

POLECAMY: Ruszył Toruński Rower Miejski 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-20T09:06:29 02:00, Emerytka:

PSL wygra na jesieni wybory to będą emerytury bez podatku. Brawo PSL

20 sierpnia, 09:11, Super:

Brawo

8 września, 19:37, Gość:

nie wiadomo czy wejdą do sejmu

13 września, 13:44, Gość:

To głosujcie na nich! Już dużo ludzi właśnie chce na PSL głosować.Do sejmu napewno wejdą.

13 września, 17:06, PIS:

Ha ha ha i tak wygra PIS na bank

Ale trzeba iść na wybory żeby nie mieli większości w sejmie

G
Gość

Te 500 jest nie dla seniorów i osób niepełnosprawnych tylko dla nierobów. Nie głosować na PiS

P
PIS
2019-08-20T09:06:29 02:00, Emerytka:

PSL wygra na jesieni wybory to będą emerytury bez podatku. Brawo PSL

20 sierpnia, 09:11, Super:

Brawo

8 września, 19:37, Gość:

nie wiadomo czy wejdą do sejmu

13 września, 13:44, Gość:

To głosujcie na nich! Już dużo ludzi właśnie chce na PSL głosować.Do sejmu napewno wejdą.

Ha ha ha i tak wygra PIS na bank

G
Gość
8 września, 07:16, Gość:

Osoba która przekroczyła wiek 75 lat nie pobiera zasiłku pielęgnacyjnego, tylko dodatek pielęgnacyjny. A to różnica. Czyli w artykule jest nieścisłość. Nie wprowadzajcie w błąd naszych kochanych Seniorów.

8 września, 12:26, Gość:

To pisoklika tak mąci,żeby nam zmieszać,żebyśmy myśleli jacy to oni wspaniali i żeby na nich głosować.Tylko,że ta drożyzna pożre wszelkie dodatki i tak będziemy do tylu!.Nigdy już oszustów pisowskich!!!!

8 września, 19:34, Gość:

od ognia zarazy i wojny i od zwycięstwa platformy zachowaj nas Panie:)

I od PiSu co wykańcza społeczeństwo,dzieli nas....chleb ma kosztować 40 zł,więc te plusy znikną w podwyżkach!!!!

G
Gość
2019-08-20T09:06:29 02:00, Emerytka:

PSL wygra na jesieni wybory to będą emerytury bez podatku. Brawo PSL

20 sierpnia, 09:11, Super:

Brawo

8 września, 19:37, Gość:

nie wiadomo czy wejdą do sejmu

To głosujcie na nich! Już dużo ludzi właśnie chce na PSL głosować.Do sejmu napewno wejdą.

m
myWspieramy.org

zobacz jak uzupełnić wniosek: https://mywspieramy.org/porady/jak-uzupelnic-i-zlozyc-wniosek-500-plus-dla-niepelnosprawnych/

G
Gość

Można składać wnioski

E
Eoa
2 września, 14:49, Gość:

ZUS przyjmuje już wnioski, ale co przyjmuje, skoro jeszcze nie ma wniosków, w ZUS nie mają, w internecie również nie ma, więc jakie wnioski już przyjmują?

5 września, 11:16, Gość:

Już są

Juz zlorzylam i czekam na wiadosc z Zusu

G
Gość
2019-08-20T09:06:29 02:00, Emerytka:

PSL wygra na jesieni wybory to będą emerytury bez podatku. Brawo PSL

20 sierpnia, 09:11, Super:

Brawo

nie wiadomo czy wejdą do sejmu

G
Gość
8 września, 07:16, Gość:

Osoba która przekroczyła wiek 75 lat nie pobiera zasiłku pielęgnacyjnego, tylko dodatek pielęgnacyjny. A to różnica. Czyli w artykule jest nieścisłość. Nie wprowadzajcie w błąd naszych kochanych Seniorów.

8 września, 12:26, Gość:

To pisoklika tak mąci,żeby nam zmieszać,żebyśmy myśleli jacy to oni wspaniali i żeby na nich głosować.Tylko,że ta drożyzna pożre wszelkie dodatki i tak będziemy do tylu!.Nigdy już oszustów pisowskich!!!!

od ognia zarazy i wojny i od zwycięstwa platformy zachowaj nas Panie:)

G
Gość
16 sierpnia, 20:29, Gość:

To świetna wiadomość i cieszę się że Pan Premier zadbał o przyszłość seniorów!

4 września, 14:08, Emeryt:

Ale nie o wszystkich.

7 września, 20:45, Gość:

Człowieku,nie ciesz się tak,bo po wyborach będą zabierać.....przecież to kiełbasa wyborcza!

8 września, 12:28, Gość:

Jeszcze dokładają różne daniny i szykuje się podwyżka śmieci.ten rząd to jest najgorszy,nawet za Po nie było takiej drożyzny!

a u mnie taniej niż za po

G
Gość
16 sierpnia, 20:29, Gość:

To świetna wiadomość i cieszę się że Pan Premier zadbał o przyszłość seniorów!

4 września, 14:08, Emeryt:

Ale nie o wszystkich.

7 września, 20:45, Gość:

Człowieku,nie ciesz się tak,bo po wyborach będą zabierać.....przecież to kiełbasa wyborcza!

Jeszcze dokładają różne daniny i szykuje się podwyżka śmieci.ten rząd to jest najgorszy,nawet za Po nie było takiej drożyzny!

G
Gość
8 września, 07:16, Gość:

Osoba która przekroczyła wiek 75 lat nie pobiera zasiłku pielęgnacyjnego, tylko dodatek pielęgnacyjny. A to różnica. Czyli w artykule jest nieścisłość. Nie wprowadzajcie w błąd naszych kochanych Seniorów.

To pisoklika tak mąci,żeby nam zmieszać,żebyśmy myśleli jacy to oni wspaniali i żeby na nich głosować.Tylko,że ta drożyzna pożre wszelkie dodatki i tak będziemy do tylu!.Nigdy już oszustów pisowskich!!!!

G
Gość

Osoba która przekroczyła wiek 75 lat nie pobiera zasiłku pielęgnacyjnego, tylko dodatek pielęgnacyjny. A to różnica. Czyli w artykule jest nieścisłość. Nie wprowadzajcie w błąd naszych kochanych Seniorów.

G
Gość
4 września, 12:08, Emeryt:

W Polsce są trzy grupy osób niepełnosprawnych. Nie wszyscy zostaną objęci i nie wsxyscy emeryci.mogą liczyć na wsparcie. .

Właśnie,bo PiS dzieli w ten sposób Polaków! Precz z obłąkanym PiSem!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3