Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus na zdrowie! Z jakich badań można skorzystać? Oto szczegóły programu "Profilaktyka 40 plus"

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto korzystać z badań profilaktycznych. Tym bardziej, że każdy Polak i każda Polka po czterdziestym roku życia od czwartku może skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych w ramach programu nazywanego potocznie "Zdrowie 500 plus". Jakie badania będą mogli zrobić? Czy warto z nich skorzystać? Więcej w poniższym tekście.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: TOP 15. Oto najlepsi ginekolodzy w Toruniu!W tych regionach w Kujawsko-Pomorskiem nie ma już koronawirusa!
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto korzystać z badań profilaktycznych. Tym bardziej, że każdy Polak i każda Polka po czterdziestym roku życia od czwartku może skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych w ramach programu nazywanego potocznie "Zdrowie 500 plus". Jakie badania będą mogli zrobić? Czy warto z nich skorzystać? Więcej w poniższym tekście.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: TOP 15. Oto najlepsi ginekolodzy w Toruniu!W tych regionach w Kujawsko-Pomorskiem nie ma już koronawirusa! Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Każdy Polak i każda Polka po czterdziestym roku życia od czwartku może skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych w ramach programu nazywanego potocznie "Zdrowie 500 plus". Jakie badania można zrobić? Czy warto z nich skorzystać? Więcej w poniższym tekście.

Zobacz video: Kryzys wieku średniego. Kogo dotyka?

Adam Niedzielski: "Profilaktyka 40 plus" ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii

"Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak epidemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia. Większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym".

"Profilaktyka 40 plus" ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości. Dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanego projektu profilaktyki" - tak do badań profilaktycznych zachęca Adam Niedzielski.

Polecamy

Jak skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus?

Każdy Polak i każda Polka po czterdziestym roku życia otrzymają jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Bezpłatne badania będzie można wykonać od 1 lipca do końca grudnia 2021 roku. Osoby, które będą chciały skorzystać z pakietu badań, będą musiały wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta.

Następnie otrzymają odpowiednie zlecenie. Skierowanie będzie można też otrzymać dzwoniąc na infolinię Domowej Opieki Medycznej. Badania będą realizowane w punktach, który będą realizowały program „Profilaktyka 40 plus”. Pacjenci mają się zgłaszać do poszczególnych placówek z dowodem osobistym.

Polecamy

Co zawiera pakiet darmowych badań?

W ramach programu "Profilaktyka 40 plus" kobiety po czterdziestym mogą skorzystać z takich badań jak m.in.

  • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c;
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną.
Trwa głosowanie...

Czy będziesz się szczepić przeciwko koronawirusowi? Zagłosuj!

Głos Wielkopolski

Z kolei dla mężczyzn przewidziano takie badania jak:

  • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c;
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną;
  • PSA – antygen swoisty dl
    a stercza całkowity.

Czterdziestolatkowie w punktach realizujących program profilaktyczny będą też mogli zmierzyć ciśnienie, sprawdzić wagę, wskaźnika masy ciała (BMI); czy miarowość rytmu serca.

Dodajmy, że program badań profilaktycznych zwany potocznie programem "Zdrowie 500 plus" nie zawiera badań drogich. Korzystając z nich prywatnie w laboratorium za wiele z nich zapłacimy do kilku do kilkudziesięciu złotych. Morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym kosztuje ok. 9 złotych. Badanie moczu to ok.7 złotych Oznaczenie kwasu moczowego w surowicy to 11 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska