9 Wzgórz. Chełmno zaprasza na niezwykły festiwal. Oto program 9 Hills Festival!

Szymon SpandowskiZaktualizowano 
W piątek w Chełmnie rozpoczyna się jeden z najbardziej niezwykłych festiwali w Polsce. Mieszkańcy pierwszej stolicy regionu i zaproszeni artyści, znów otworzą bramy czasu.

O tym, że Chełmno, pierwsza stolica naszego regionu, jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, przekonywać nikogo nie trzeba. Być może jednak jest jeszcze ktoś taki kto nie wie, że perła gotyku, malowniczo osadzona na dziewięciu wzgórzach, prezentuje się najbardziej fascynująco podczas Festiwalu 9 Wzgórz (Perspektywy 9 Hills Festival). Jego kolejna edycja rozpoczyna się w piątek.

Znów otworzą się bramy kościołów i bramy kamienic prowadzące na ciekawie zaaranżowane przez mieszkańców podwórka. Znów będzie można zajrzeć do świętującej w tym roku 120 urodziny wieży ciśnień, skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Świecie. Znów, z malowniczych, a często także z zaskakujących kątów będzie dobiegać muzyka. W programie jest także sporo wystaw - tym razem w Chełmnie ma królować sztuka widzenia.

Chełmno. 9 wzgórz - program festiwalu

Oficjalnie festiwal zostanie otwarty w piątek o godz. 18 i w tym samym momencie otworzą się też bramy czasu, czyli festiwalowe podwórka. W sobotę będzie je można zwiedzać między godz. 17 i 21. W tym roku tych bram będzie sześć.

„Przed nami m.in. „Krok w chmurach” (podwórko, na którym uczestnicy 9HF poczują się jak w niebie) - zachęcają organizatorzy - „Atelier fotografa” (sentymentalna podróż do czasów, kiedy zdjęcia miały większą wartość oraz inne znaczenie - możliwość oglądania starych zdjęć i sprzętów oraz udziału w sesji po wcześniejszej stylizacji), „Złote podwórko opowieści” (przestrzeń słowa i wypoczynku, a w niej: spotkania z gośćmi z bliska i z daleka oraz czytanki przy akompaniamencie egotycznych instrumentów), „Folkowe podwórko” (żywiołowa muzyka, regionalne stroje i niepowtarzalna atmosfera oparta na wspólnej zabawie), „Podwórko kolorów” (niebo wypełnione kolorem nad jednym z najbardziej urokliwych podwórek w mieście) oraz „Laba za murami” (sielski luz i relaks w cieniu zabytkowych murów obronnych)”.

W sobotę o 21.30, z boiska liceum przy ulicy Dominikańskiej wyruszy tradycyjna parada z lampionami. Jest to najbardziej spektakularna z imprez festiwalu.

PROGRAM FESTIWALU 9 WZGÓRZ

INSTALACJE I WYSTAWY
9-11.08.2019

MIKOŁAJ REJS Mural „Site-Specific”
ul. Toruńska 2
Odsłonięcie muralu na jednej ze ścian kamienic starego miasta to stały element 9HF. W tym roku powstanie przy ul. Toruńskiej 2, a projekt nawiąże do historii chełmińskiego introligatora Franciszka Malinowskiego.

INSTALACJA „Nad głowami”
ul. Grudziądzka
Instalacja świetlna złożona z dziesiątek abażurów, które zawisną nad ul. Grudziądzką. Za dnia zastąpi chmury, a nocą skradnie przedstawienie gwiazdom.

ALICJA MAKOWSKA Galeria „Wykadrowani”
ul. Wałowa
Fotografie wykonane przez Alicję Makowską, twarz tegorocznej edycji festiwalu. 38 portretów przedstawiających mieszkańców Chełmna tworzy najważniejszą galerię IV edycji 9HF.

RAFAŁ SKOCZYLAS Galeria DOC-9HF
Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Wodna
Galeria najlepszych kadrów autorstwa Rafała Skoczylasa tworzonych podczas minionych edycji festiwalu. Wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie najlepsze momenty w historii 9HF.

PAWEŁ GÓRECKI Galeria „Z innej perspektywy”
ul. Grudziądzka
20 wielkoformatowych zdjęć, na których Paweł Górecki uchwycił ziemię chełmińską z lotu ptaka. Wyjątkowa ekspozycja na ul. Grudziądzkiej.

GRUPA PLASTYCZNA UTW Galeria „Wieża malarskich marzeń”
Wieża Ciśnień, ul. Dominikańska
Przygotowana specjalnie na tegoroczną edycję 9HF wystawa prac wykonanych przez seniorów z Grupy Plastycznej UTW. Niecodzienna ekspozycja obrazów w chełmińskiej Wieży Ciśnień.

VIRTUAL REALITY ROADSHOW
Biblioteka Miejska , ul. Al. 3 Maja
Witamy w wymiarze, który pozwoli wam poznać wirtualną rzeczywistość – prosimy usiąść wygodnie, zapiąć pasy, założyć okulary i zacząć dobrą zabawę.

INSTALACJA NOCNA „Bukoteka”
Biblioteka Miejska, ul. Al. 3 Maja
Miejsce, które pozwoli wam ujrzeć piękno książek z niecodziennej perspektywy. Instalacja złożona z przekwitłych tomów, którym dano nowe życie.
9-10.08.2019

INSTALACJA „STRUKTURA-TEKTURA”
Nowe Planty
Rzeźba z tektury zaprojektowana przez sponsora festiwalu – firmę BART, w nocnej scenerii animowana na żywo przez artystów z Eyecandy Visual.
10.08.2019

DARIUSZ MAKARUK „Partytura”
Brama Grudziądzka
Audiowizualny instrument interaktywny, który pozwoli stworzyć własny obraz inspirowany twórczością Jana Tarasina.

Obejrzyj także: Najnowszy odcinek Spod Ekranu

GALERIA „Kroniki z fabryki”
Park Rydygiera
Historyczne kadry z jednej z najstarszych chełmińskich fabryk – FAM. Doskonała okazja, by zajrzeć w fotograficzne archiwa.
11.08.2019

MIREK GURZYŃSKI Galeria „Filmowo”
Rynek
Wystawa 32 plakatów filmowych autorstwa Mirka Gurzyńskiego wprawi uczestników 9HF w klimat wieczoru filmowego na chełmińskim rynku.

NICOLAS DE LA VEGA „Fortepian Szymon”
Brama Grudziądzka
A gdyby tak widzieć dźwięki i słyszeć obrazy? Takie doznania zapewni Nicolas De La Vega. Interaktywny „Fortepian Szymon” łączy rywalizację z edukacją – to niesamowita zabawa dla najmłodszych, która pozwala ćwiczyć pamięć i słuch.
9-11.08.2019

BRAMY CZASU (OTWARTE PODWÓRKA STAREGO MIASTA)
KROK W CHMURACH
ul. Grudziądzka 29
Podwórko, na którym uczestnicy festiwalu poczują się jak w niebie. I to dosłownie. Bogactwo zmysłowych bodźców sprawi, że będzie można „latać wysoko”, także podczas wieczornych seansów sensorycznych, które przygotują Ola Motylewska i Izabela Zawadzka.

ATELIER FOTOGRAFA
ul. Rycerska 3
Podwórko zamieni się w zakład fotograficzny z czasów, kiedy zdjęcia miały większą wartość i znacznie. Będzie tu można przenieść się w czasie, obejrzeć zdjęcia i stare sprzęty, a także, po wcześniejszej stylizacji, pozwolić utrwalić się na kliszy przez fotografa Sławomira Sawinę.

ZŁOTE PODWÓRKO OPOWIEŚCI
ul. Rybacka 3
Przestrzeń słowa i wypoczynku, a w niej: spotkania z gośćmi z bliska i z daleka, opowieści z podróży, czytanki dla dzieci i dorosłych przy akompaniamencie egotycznych instrumentów. A wszystko w złotym kolorze. Tak podwórko Apartamentów w Sercu Chełmna zaczaruje dla was Stowarzyszenie Liceum Chełmińskie i Grupa Artystyczna Mozaika.

FOLKOWE PODWÓRKO
ul. Grudziądzka 32
Żywiołowa muzyka, regionalne stroje, niepowtarzalna atmosfera oparta na wspólnej zabawie! Tutaj rozsmakujecie się w folkowym klimacie zagwarantowanym przez energię i kreatywność tancerzy i muzyków z Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze”.

PODWÓRKO KOLORÓW
ul. Grudziądzka 25
Niebo wypełnione kolorem nad jednym z najbardziej urokliwych podwórek w mieście. Eksplozja kolorów sprawi, że poczujecie się jak w zachwycającej świątyni barw. Metamorfozy podwórka dokona Ruch Społeczny – Chełmno Miasto Mieszkańców przy Stowarzyszeniu NIJO.

LABA ZA MURAMI
ul. Biskupia 14
Sielski luz i relaks w cieniu zabytkowych murów obronnych – na swoje podwórko na tyłach dawnego chełmińskiego browaru zaprasza dzisiejszy gospodarz tej zabytkowej fabryki, firma PartyBox. Będzie tu można wypocząć w stylu retro, popijając lemoniadę wśród baldachimów i dźwięków subtelnej muzyki.

LARP „Wehikuł Czasu”
PIĄTEK 9.08.2019
22:00 EPIZOD I (Kościół Gimnazjalny, ul. Biskupia)
SOBOTA 10.08.2019
13:00 EPIZOD II (Kościół Gimnazjalny, ul. Biskupia)
17:00 EPIZOD III (Kościół Gimnazjalny, ul. Biskupia)
21:00 FINAŁ (Kościół Gimnazjalny, ul. Biskupia)
LARP to aktywność z pogranicza gry i sztuki, zwłaszcza teatru improwizowanego, propozycja dla sympatyków rozwiązywania tajemnic i zagadek miejskich legend.. To nieodłączny element każdej edycji 9HF. Agencja Czasu powraca po raz czwarty i zwraca się o pomoc do uczestników festiwalu. W tym roku motywem przewodnim gry będzie historia chełmińskich czarownic, które w 1638 r. skonały spalone na stosie.

GRA MIEJSKA „Sztuka Widzenia”
SOBOTA, NIEDZIELA 10-11.08.2019
Nowe Planty
W sobotę i w niedzielę już po raz czwarty okolice chełmińskich plant odwiedzą bohaterowie gry miejskiej dla dzieci, młodzieży i rodzin. W ubiegłych latach byli to kupcy, rzemieślnicy oraz duchy z lokalnej legendy. W tym roku park odwiedzą artyści, twórcy i naukowcy związani z obrazem i spojrzeniem. Gra będzie wymagała od uczestników umiejętności spojrzenia na świat z niecodziennej perspektywy.
PIĄTEK 9.08.2019

14:00 – 18.00 WARSZTATY LAMPIONÓW Z A3 TEATR
Sala gimnastyczna Liceum Chełmińskiego, ul. Dominikańska
Twórcze przygotowania do parady z lampionami. Uczestnicy warsztatów z A3 Teatr wykonają lampiony, z którymi przy wyłączonych światłach latarni przejdą w sobotnim pochodzie ulicami chełmińskiej starówki.

16:00 i 19:00TEATR PAPAHEMA „Skłodowska. Radium Girl” Kościół Świętego Ducha, ul. Toruńska
Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania prac kobiet, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji oraz przynależności systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

18:00 OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU, proMODERN „Shakespired” Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Wodna
Sekstet wokalny muzyki współczesnej, wybitni śpiewacy – soliści, którzy stworzyli zespół, aby wykonywać najbardziej wymagające utwory współczesnych kompozytorów. Laureaci czterech Fryderyków (2015 – w kategoriach „Album roku muzyka kameralna” i „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” za swój debiutancki album „Where Are You. Pieces from Warsaw”, 2018 – w kategoriach „Album roku – muzyka współczesna” i „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” za album „proMODERN shakespired”).

18:00 – 22:00 BRAMY CZASU (OTWARTE PODWÓRKA STAREGO MIASTA)

18:00 MOZAIKA ul. Rybacka 3
Dalekie brzmienia i wędrówki wyobraźni – Grupa Artystyczna Mozaika z Poznania zabierze dzieci w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu. Najmłodsi poznają niecodziennych bohaterów, którzy przeprowadzą ich przez najciekawsze zakamarki kultury odległych zakątków. Opowieściom towarzyszyć będą muzycy i wyjątkowe instrumenty, takie jak santur czy daf.

20:00 BACKSPACE [augmented] feat. MAKARUK „AD_DA” Brama Grudziądzka
Backspace [augmented] to jedna z najbardziej oryginalnych grup na europejskiej scenie muzyki improwizowanej i elektronicznej. Muzycy z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu, skrzypiec i kornetu z możliwościami współczesnej technologii. Dialog, interakcja, improwizacja, live sampling oraz kreatywne wykorzystanie programów komputerowych (Ableton Live), efektów elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku, pozwoliły stworzyć unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny zespołu. W muzyce grupy odnajdziemy inspiracje zarówno muzyką symfoniczną, minimalizmem, stylem „tintinnabuli”, poprzez nordic new jazz, aż po ambient, electro i house.

21:00 CHEŁMNO NA FILMOWO (SPACEREK PO CHEŁMNIE) Ratusz, Rynek
Spacer po Chełmnie śladem filmów oraz seriali nakręconych w mieście na przestrzeni lat. Przewodnik: Jadwiga Alaba-Wesołowska.

21:00 LADIES ELECTRONIC MUSIC NIGHT Nowe Planty
Noc muzyki elektronicznej w wyjątkowych okolicznościach plenerowych – w bliskiej odległości podświetlonych, jednych z najdłuższych i najlepiej zachowanych murów miejskich w kraju.

21:00 MIN t
MIN t – kompozytorka, producentka, wokalistka. Jej barwny, wielowątkowy styl łączy w sobie eksperymentalny neo-soul z brzmieniami inspirowanymi r&b, hip-hopem i klubową elektroniką.

22:30 Rebeka
Charyzma sceniczna, głos Iwony i dopracowane produkcje Bartosza to znaki rozpoznawcze duetu. W lutym wydali swój trzeci album „Post Dreams”. Zwykle pierwszoplanową rolę grają w zespole analogowe syntezatory, jednakże na tym albumie muzycy postanowili iść o krok dalej i na płycie pojawiły się klasyczne instrumenty, takie jak smyczki czy trąbka.

23:30 MIA TWIN, SHARI VARI, ANE, NIE WIEM
MIA TWIN – DJ-ka, producentka muzyczna, animatorka klubów i promotorka imprez. Do tej pory wydała epki w takich wytwórniach jak: Mule Musiq, Otake Records, We Are Your Music Mate, Pompon Music, Soundbar Records, White Widow Brand, Sensefloor i SpekuLLa Records.
SHARI VARI – jej muzyczna podróż zaczęła się jak u większości – w wieku przedszkolnym. Żyła w przeświadczeniu, że uderzenie łyżki o garnek brzmi wyjątkowo i niespotykanie. Po wielu muzycznych doświadczeniach wybrała muzykę elektroniczną, która z niesłabnącą siłą jest przy niej do tej pory.
ANE – gra i tańczy na polskich parkietach od ponad 10 lat, wychowana na techno ze stajni Tresora i house z lat 90-tych. W swoich setach łączy detroit house, deep-house, minimal i techno w tempie od 120-128bpm. Od zawsze zafascynowana tłustym technicznym bassem oraz melodyjnymi etnicznymi motywami i głębokimi wokalami. Mieszka na ziemi świeckiej, gdzie w domowym zaciszu i otoczeniu Borów Tucholskich tworzy muzykę elektroniczną do performence’ów, short video czy przedstawień tanecznych.
NIE WIEM – wizualizacje, które tworzy to kombinacja animacji, filmów oraz abstrakcyjnych form. Używa wyłącznie autorskich materiałów, które dopasowuje, modeluje i synchronizuje na żywo z muzyką. Pochodzi z Płocka, gdzie współtworzy kolektyw In/Out. Aktualnie mieszka w Toruniu, gdzie regularnie świeci na Kwadraturach, współtworzyła też cykl pod nazwą KOSMOS. Obrazowała dźwięk na takich projektach jak m.in. SUMA, KO:bity, Revive Festival, Bydgoskie do Pełna, Elektroniczny Park czy Audiobar.

22:00 LARP „Wehikuł Czasu” EPIZOD I
Kościół Gimnazjalny, ul. Biskupia
SOBOTA 10.08.2019

12:00 – 18.00 GRA MIEJSKA „Sztuka Widzenia” Nowe Planty

12:00 i 14:00 Teatr AGRAFKA „Czarno na białym” Kościół Świętego Ducha, ul. Toruńska
Nic tak nie pokazuje wartości przyjaźni, jak relacja Pani Zebry z Panem Pingwinem. A jeżeli czułeś się kiedyś nieakceptowany, inny, gorszy, pozwól zabrać się w podróż do Królestwa Czarnobiałestwa w poszukiwaniu siebie. Spektakl „Czarno na białym” (reżyseria: Igi Jambor-Skupniewicz, scenariusz i teksty piosenek: Marta Guśniowska, muzyka: Andrzej Skupniewicz), przeznaczony jest dla młodszych widzów, ale rozkochuje w sobie także dorosłych.

13:00 LARP „Wehikuł Czasu” EPIZOD II Kościół Gimnazjalny, ul. Biskupia

14:00 KNIGHTMAGEDDON (Rekonstrukcja) Baszta Panieńska, ul. Al. 3 Maja
W świat średniowiecznych zmagań rycerskich zabierze uczestników festiwalu Chorągiew Ziemi Chełmińskiej. Chętni będą mogli sprawdzić się w wielu konkurencjach przygotowanych specjalnie na tę okazję.

15:00 MAGDALENA KOSEK Park Rydygiera
Magdalena Kosek – animatorka kultury, w 2016 roku otworzyła własną pracownię ceramiki architektoniczno-użytkowej. W ramach 9HF poprowadzi twórcze warsztaty dla całej rodziny.

16:00 i 18:00Teatr DELIKATES „B 621” Kościół Świętego Ducha, ul. Toruńska

Teatr Delikates powstał w 2007 r., nazwę zapożyczając od dobrze znanych sklepów zwanych… Delikatesami. Celem zespołu jest stworzenie teatru pełnego smakowitych specjałów. Produkt w fazie końcowej jest starannie zapakowany i łatwo przyswajalny, ale tylko pozornie. Co dzisiejszy człowiek może zrobić z kawałkiem globu? Czy stworzy idealny świat, jeśli pozbawiony jest marzeń? Czy odnajdzie własne odbicie? „B 612” to podróż na planetę, na której zamieszkał bezduszny globalizm. Czy ta podróż zakończy się powodzeniem i ma jakikolwiek sens bez marzeń? Przekonamy się drugiego dnia festiwalu.

17:00-21:00 BRAMY CZASU (OTWARTE PODWÓRKA STAREGO MIASTA)

17:00 LARP „Wehikuł Czasu” EPIZOD III Kościół Gimnazjalny, ul. Biskupia

20:00 MARIALY PACHECO Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Wodna

Marialy Pacheco – kubańska pianistka jazzowa, pierwsza kobieta, która wygrała Montreux Jazz Solo Piano Competition. Koncert w Chełmnie to jej drugi występ w Polsce (po raz pierwszy gościła w kraju podczas Enter Music Festival Leszka Możdzera w 2013 roku).

21:00 LARP „Wehikuł Czasu” FINAŁ Kościół Gimnazjalny, ul. Biskupia

21:30 PARADA Z LAMPIONAMI Boisko Liceum Chełmińskiego, ul. Dominikańska
Nocna parada z lampionami to stały element każdej edycji 9HF. Lampiony wykonane podczas warsztatów pod okiem A3 Teatr wyruszą z uczestnikami na tegoroczną paradę ulicami miasta.

22:00 Teatr BIURO PODRÓŻY „Silence – Cisza w Troi” Rynek
Teatr znany ze spektaklu plenerowego „Carmen Funebre”, pokazującego okrucieństwa wojny, po raz kolejny mierzy się z tym tematem w spektaklu „Silence – Cisza w Troi”. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła, postaci dzieci oraz przejmującą muzykę, opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej, i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

23:00 Rafał Gorzycki Brama Grudziądzka
Najnowsze trio Rafała Gorzyckiego to druga odsłona jego tryptyku triowego, który rozpoczął albumem „Playing” (Nagroda Top Ten of Polish Jazz 2016, 3 miejsce). Patronat nad albumem „Ensemble Tuning” wydanego w krakowskiej wytwórni Audio Cave objął Program II Polskiego Radia. Trio tworzą: flecista i kompozytor Tomasz Pawlicki, multiinstrumentalista Jakub Ziołek (w projekcie odpowiedzialny za elektronikę i gitarę) i lider projektu: perkusista i kompozytor Rafał Gorzycki.
NIEDZIELA 11.08.2019

12:00 GRA MIEJSKA „Sztuka Widzenia” Nowe Planty

12:00 NICOLAS DE LA VEGA „Fortepian Szymon” Brama Grudziądzka

12:00 KNIGHTMAGEDDON (Rekonstrukcja) Baszta Panieńska, ul. Al. 3 Maja

12:00 i 14:00 Teatr BARNABY „Calineczka” Plac przy kościele Świętego Ducha, ul. Toruńska
Każdy zna historię malutkiej dziewczynki, która jest mniejsza od łupiny orzecha. Ale czy znacie Calineczkę od Teatru Barnaby? W tym marionetkowym przedstawieniu przeniesiemy się do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad naszymi głowami, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret ją usłyszy. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami. Magiczne stworzenia ze świata „Calineczki” wcale nie są takie straszne. Jeżeli posłuchacie ich historii, z pewnością się z nimi zaprzyjaźnicie.

12:00 MIREK GURZYŃSKI Galeria „Filmowo” Rynek

14:00 ŚWIĘTO MIESZKAŃCÓW ul. Grudziądzka

Nie tak dawno temu mieszkańcy ul. Grudziądzkiej przesiadywali na schodach kamienic, wspólnie spędzając czas na rodzinnych i sąsiedzkich rozmowach. Dziś te obyczaje zanikły, choć niektórzy spotykają się jeszcze w zaciszu swoich podwórek. Podczas realizowanego po raz drugi w ramach festiwalu Święta Mieszkańców ul. Grudziądzka na nowo zamieni się w gwarną przestrzeń miasta. Ulica stanie się archipelagiem małych wysp – każda z nich to inna opowieść i aktywność. Na głównym deptaku miasta znajdziemy bibliotekę z książkami z dzieciństwa, czy wyspę Obieżyświata. Wśród zaplanowanych atrakcji m.in. warsztaty tworzenia instrumentów, warsztaty teatralno-cyrkowe, koncerty i międzypokoleniowa potańcówka. Wspólnie wyruszmy w nostalgiczną podróż z przeszłość!

16:00-20:00 BRAMY CZASU (OTWARTE PODWÓRKA STAREGO MIASTA)

17:00 i 20:00Teatr ANIMAGIA „Karczma pod Białym Łabędziem” Kościół Świętego Ducha, ul. Toruńska

Teatr ANIMAGIA jest teatrem autorskim Krystyny i Michała Zaskórskich. Podstawowy środek wyrazu stanowi w nim obraz budowany za pomocą form plastycznych, przestrzeni i światła, oraz ciała aktora zakrytego kostiumem i maską. Twórcy teatru zrezygnowali ze słowa, a językiem wypowiedzi uczynili znak plastyczny, ruch ciała i gest aktora. Spektakl jest alegoryczną opowieścią o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy, społeczne ograniczenia, jednostce bezradnej wobec kaprysu przypadku. Bohaterka doświadcza tego wszystkiego wciągana w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny zła, okrucieństwa, pazerności i moralnego upadku. Inspiracją dla autorów spektaklu były motywy obrazów „Wędrowiec” Hieronima Boscha oraz „Dulle Griet” P. Bruegel’a.

18:00 A3 TEATR Happening „Zmysły” Stare Miasto
Wszechobecne Baby! Kuszące, flirtujące, pociągające, szalejące, wrzeszczące, śpiewające i rozśmieszające – zagadkowo, z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs uwodzą publiczność „Zmysłowym” surrealistycznym kabaretem lirycznym. Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nos z Gilem i machiną Ust Korali, Dłoń żonglująca słoniem – są barwną, absurdalną i żywą tkanką miejskich działań. Absurd sytuacji idzie pod rękę z Komizmem, a wszystko w barwnej formie wszystkich Zmysłów – stepujących Gałek Ocznych, Wrzeszczących Uszu, Nosa i Pomocnej Dłoni oraz Mistrza Ceremonii. Spektakl bawi widza w każdym wieku. Zwabia zwykłego przechodnia, wciąga w interakcje, tańce, wspólne śpiewy i niespodzianki.

19:00 BABADHATI Kościół Gimnazjalny, ul. Biskupia
Babadhati to pierwsze sceniczne spotkanie muzyków o podobnej wrażliwości, erudycji oraz temperamencie – twórczym i badawczym. U źródeł kooperacji żeńskiej części formacji Babadag z toruńskim duetem Hati leży wspólnota zainteresowań, w polu których łączą się medytacja i rytuał, improwizacja i opowieść, tradycja i eksperyment, wreszcie: stare i nowe, a przekładając na środki wyrazu, etniczne i elektroniczne. Dwa pozornie osobne żywioły łączą się w kategorii „organiczności” – podstawowej dla autorskiego projektu Oli Bilińskiej, bliskiej artystycznej praktyce towarzyszących jej na ostatnim albumie wokalistek, sióstr Kriščiūnaitė, wreszcie – doskonale wpisującej się w trwające od 2005 roku wspólne poszukiwania Rafała Kołackiego (urodzonego w Chełmnie) i Rafała Iwańskiego. Pomysłodawczynią Babadhati jest Kasia Kaczmarek, kuratorka i producentka od lat współpracująca z twórcami obu podejmujących wspólne działanie projektów. Przedsięwzięcie będzie miało swoją premierę podczas 9HF.

21:00 PAWEŁ KACZMARCZYK Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Wodna

Paweł Kaczmarczyk – koncertujący na całym świecie pianista jazzowy, kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał pięć świetnie przyjętych albumów i wiele w roli sidemana, a dotychczasowe wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.: nominacje do Fryderyka, sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu "Jazz Forum", pięć „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani oraz Kulturalny Odlot Gazety Wyborczej. Podczas koncertu promującego najnowszy album „Kaczmarczyk vs. Paderewski. Tatra” zagrają także: kontrabasista jazzowy Wojciech Pulcyn, perkusista Sebastian Frankiewicz, producent muzyczny oraz dj – pionier polskiego turntablismu Wojciech Długosz, znany jako Mr Krime.

22:00 KINO POD RATUSZEM „Ostatnia Rodzina” reż. Jan P. Matuszyński Rynek

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3