Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A teraz, wnuczku, płać!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Szok, niedowierzanie i czarna rozpacz - tak zareagowała pani Ewa w dramatycznych okolicznościach odkrywając zadłużenie matki. Takich spraw w Toruniu przybywa.

<!** Image 3 align=none alt="Image 215884" >

Szok, niedowierzanie i czarna rozpacz - tak zareagowała pani Ewa w dramatycznych okolicznościach odkrywając zadłużenie matki. Takich spraw w Toruniu przybywa.

- Nawet nakrzyczeć na nią nie mogę, przecież jeździ na wózku - płacze pani Ewa (nazwisko do wiad. red.). - Moja 76-letnia mama, dotąd samodzielna i sprawna, dostała wylewu. W szpitalu poprosiła, bym z mieszkania przywiozła jej piżamę. Wtedy to odkryłam...

„To”, czyli teczki z historiami pożyczek, zaciąganych od czterech lat w SKOK-u Stefczyka, Gros Kapitale oraz w Eurobanku i Credit Agricole. Seniorka zaczynała od 1-2 tys. złotych. Potem „dobierała” szybkie gotówki, aż wpadła w kłopoty ze spłatą rat. <!** reklama>

Jej emerytura to 1,4 tys. zł. Doszło do tego, że po czterech latach jest zadłużona na 47 tysięcy złotych! Co miesiąc spłacać powinna ponad tysiąc. Paradoksalnie, według jednej z wymienionych wyżej instytucji, kobieta nadal ma zdolność kredytową.

- Nie miałam świadomości, co robi mama. Zawsze żyła skromnie. Dwa lata temu, robiąc podarunki świąteczne rodzinie, powiedziała tylko, że wygrała w totolotka - wspomina pani Ewa.

Stara się teraz o restrukturyzację zadłużenia matki i udaje się do prawnika. Stan zdrowia seniorki jest ciężki, wszystko może się wydarzyć, a długi przecież są dziedziczne.

Ze względu na łatwość zaciągania pożyczek przez emerytów, szczególnie w parabankach, takich historii jest coraz więcej.

- W ciągu roku mieliśmy dwa pogrzeby w rodzinie. W związku z nimi spadkobiercy musieli instruować się wzajemnie, co robić, by nie dziedziczyć długów - zdradza pan Marek z Torunia.

Jędrzej Binkowski, specjalista ds. prawa nieruchomości, dodaje, że coraz częściej z powodu zadłużenia pojawiają się roszczenia do mieszkań starszych ludzi.

- Wtedy na przykład wnuk, któremu babcia zapisała w testamencie taki lokal, przyjmując taki spadek, przyjmuje także długi - zaznacza.

Jak nie dziedziczyć długów? Spadkobierca (ustawowy i testamentowy) może: 1. przyjąć spadek wprost (gdy są długi, wszystkie je przejmuje), 2. przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (długi do wartości spadku), 3. odrzucić spadek. W tym wypadku ma sześć miesięcy, by złożyć oświadczenie w sądzie lub u notariusza. Aby długi nie przeszły na wnuki, rodzice w ich imieniu też powinni odrzucić spadek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska