Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV 2023. Nie musisz płacić! Wystarczy, że oglądasz telewizję w taki sposób! Zobacz listę zniżek dla niektórych osób

wt
Abonament RTV 2023 to obowiązkowa opłata dla posiadaczy radia telewizora. Niektóre osoby nie muszą jednak martwić się dodatkowymi opłatami za telewizję. Ustawa przewiduje całkiem długą listę zwolnionych z obowiązkowych opłat abonamentowych. Sprawdź w naszej galerii, kto nie musi płacić abonamentu RTV!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>> LUB TUTAJ: >>>>>> WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: Abonament RTV 2023. Nie musisz płacić! Wystarczy, że oglądasz telewizję w taki sposób;nf
Abonament RTV 2023 to obowiązkowa opłata dla posiadaczy radia telewizora. Niektóre osoby nie muszą jednak martwić się dodatkowymi opłatami za telewizję. Ustawa przewiduje całkiem długą listę zwolnionych z obowiązkowych opłat abonamentowych. Sprawdź w naszej galerii, kto nie musi płacić abonamentu RTV!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>> LUB TUTAJ: >>>>>> WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: Abonament RTV 2023. Nie musisz płacić! Wystarczy, że oglądasz telewizję w taki sposób;nf Archiwum Polska Press
Abonament RTV 2023 to obowiązkowa opłata dla posiadaczy radia telewizora. Ale nie dla wszystkich. Niektóre osoby nie muszą martwić się dodatkowymi opłatami za telewizję. Ustawa przewiduje dość długą listę osób zwolnionych z obowiązkowych opłat abonamentowych. Zobacz w naszej galerii, kto nie musi płacić abonamentu RTV.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Abonament RTV 2023. Jak obniżyć koszt?

Abonament RTV to opłata, którą zobowiązani są regulować posiadacze odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Na mocy obowiązujących przepisów niektórzy obywatele mogą skorzystać ze zwolnienia. Istnieje również możliwość obniżenia wysokości zobowiązania, dokonując jednorazowej płatności z góry. Kiedy i na jakich warunkach należy opłacić abonament RTV?

Polecamy

Art. 2 ustawy o opłatach abonamentowych wskazuje, iż należy użytkować wymieniony sprzęt, jednak następuje tutaj domniemanie, że każdy posiadacz w istocie z niego korzysta. Wystarczy więc udowodnić, że telewizor lub radio są sprawne i umożliwiają odbiór programów.

>>>>>> WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW W NASZYM ARTYKULE: Abonament RTV 2023. Nie musisz płacić! Wystarczy, że oglądasz telewizję w taki sposób <<<<<<

Należy jednak mieć na względzie, że opłaty dokonuje się wyłącznie za odbiornik radiofoniczny bądź telewizyjny i radiofoniczny.

Abonament RTV dotyczy nie tylko osób prowadzących gospodarstwa domowe, lecz również przedsiębiorców czy zarządców instytucji publicznych. Zakres podmiotowy jest więc szeroki – do opłacania abonamentu zobowiązani są również przedsiębiorcy, którzy korzystają z odbiornika radiowego wyłącznie w samochodach służbowych.

Z jakich zniżek mogą skorzystać abonenci?

Abonament RTV należy opłacić do 25. dnia każdego miesiąca. Istnieje jednak możliwość dokonania płatności z góry i jednocześnie skorzystania ze zniżek.

Najwyższa obowiązuje w przypadku płatności za cały rok do 25. dnia miesiąca pierwszego okresu okresu rozliczeniowego (czyli do 25 stycznia), wynosząc 10 proc. Jeśli abonent dokona zapłaty za 2 miesiące z góry, wysokość zobowiązania zostanie obniżona o 3 proc. Tymczasem 4 proc. miesięcznej opłaty zaoszczędzi, gdy zapłaci za 3 miesiące z góry, a 5 proc. w przypadku płatności za pół roku z wyprzedzeniem.

Zniżki obowiązują bez względu na to, czy płaci się za odbiornik radiowy czy też radiowy i telewizyjny.

Kto jest zwolniony z obowiązku opłacania abonamentu RTV?

Art. 4 ustawy o opłatach abonamentowych wyszczególnia kilka grup, które zwolnione są z obowiązku ponoszenia opłat z tytułu abonamentu RTV. Z uprawnienia mogą skorzystać między innymi:

  • osoby po 75. roku życia,
  • osoby niesłyszące,
  • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc,
  • osoby posiadające znaczną grupę niepełnosprawności,
  • osoby zaliczane do pierwszej grupy inwalidów,
  • emeryci, których świadczenie jest niższe niż 50 proc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Kiedy nie trzeba płacić abonamentu RTV?

Ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu w przypadku konkretnych osób, zwykle znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

  • niemniej jednak dokonywanie płatności nie zawsze będzie konieczne,
  • dotyczy to osób, które nie posiadają odbiornika telewizyjnego ani radiowego,
  • korzystają z różnego typu urządzeń do odbioru programów, takich jak chociażby telefony komórkowe czy laptopy.

Wątpliwości rozwiewa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 września 2019 roku (sygn. akt VI SA/Wa 2415/18). Wskazuje on, że osoby, które korzystają z odbiorników niewymienionych bezpośrednio w ustawie, nie będą zobowiązane do opłacania abonamentu RTV.

>>>>>> WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW W NASZYM ARTYKULE: Abonament RTV 2023. Nie musisz płacić! Wystarczy, że oglądasz telewizję w taki sposób <<<<<<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska