MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV. Kary za niepłacenie jeszcze wyższe. Ile wynoszą i jak wygląda kontrola? Abonament RTV to obowiązkowa opłata

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Obowiązkowa rejestracja, opłaty i karyZgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Zarejestrowanie telewizora lub radia wiąże się z kolei z obowiązkiem płacenia abonamentu RTV. Niestosowanie się do tych przepisów może oznaczać kary dla użytkowników tych odbiorników.Karane jest zarówno niezarejestrowanie odbiornika, jak i niepłacenie abonamentu. W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się informacje o przeprowadzanych kontrolach. - Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprawdzają osoby, które zakupiły telewizor, ale nie zgłosiły go do rejestru i wymierzają im wysokie kary za niepłacenie abonamentu RTV – informował między innymi serwis biznesinfo.pl.
Obowiązkowa rejestracja, opłaty i karyZgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Zarejestrowanie telewizora lub radia wiąże się z kolei z obowiązkiem płacenia abonamentu RTV. Niestosowanie się do tych przepisów może oznaczać kary dla użytkowników tych odbiorników.Karane jest zarówno niezarejestrowanie odbiornika, jak i niepłacenie abonamentu. W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się informacje o przeprowadzanych kontrolach. - Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprawdzają osoby, które zakupiły telewizor, ale nie zgłosiły go do rejestru i wymierzają im wysokie kary za niepłacenie abonamentu RTV – informował między innymi serwis biznesinfo.pl. Adam Jankowski
Kary za niepłacenie abonamentu RTV są ogromne. Ci, którzy nie płacą, liczyć się muszą z karami, które wcale nie maleją. Przypomnijmy, że od 2021 roku podwyższono sam abonament. Jak dotkliwą finansowo karę może dostać osoba, która unika płacenia za korzystanie z telewizora bądź radia i zostanie na tym przyłapana? W jaki sposób płatności związane z abonamentem RTV są kontrolowane i jak się zachować w razie kontroli? Poznaj stawki, kary oraz konsekwencje, jakie są związane z płatnościami za abonament RTV lub ich brakiem.

Abonament radiowo-telewizyjny to dość archaiczna forma finansowania mediów publicznych. Odbiorcy nie chcą go płacić, bo zwykle uiszczają już inne opłaty za telewizję. Są obciążeni kosztami korzystania z kablówek lub platform satelitarnych. Inni ze względów czysto ideologicznych nie chcą dawać pieniędzy na telewizję czy radio, które jest nieobiektywne i stanowi tubę rządzącej władzy. Kolejnych oburzają gigantyczne gaże wypłacane pracownikom publicznych mediów – jak podawano niedawno prowadzący „Wiadomości” zarabiają nawet 40 tys. zł miesięcznie.

Wysoka kara za niepłacenie abonamentu RTV w Polsce

Za niepłacenie abonamentu RTV grozi surowa kara. Teraz jest jeszcze wyższa, a wszystko przez podwyżkę samego abonamentu.

Tylko od stycznia do sierpnia 2020 roku podczas kontroli niezarejestrowanych odbiorników ukarano ok. 10 tys. użytkowników. Łącznie nałożono na nich kary na ok. 6,5 mln zł.

Warto przeczytać

Za niepłacenie abonamentu RTV grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznej kwoty abonamentu RTV (od 2021 roku jest to 735 zł). Z kolei osobom, które nie uiszczają opłaty abonamentowej regularnie, zostaną naliczone odsetki. Od takich dłużników abonamentowych Poczta Polska egzekwuje później zaległe należności, wysyłając najpierw wezwania do zapłaty. Jeśli dług nie zostanie spłacony, egzekwowanie zadłużenia następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlega osoba mająca zadłużenie. Szczegóły w galerii poniżej:

Abonament RTV. Jaka kara? Egzekwowanie zaległości

Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać np. z:

 • nadpłaty podatku dochodowego,
 • z rachunku bankowego, a poprzez komornika,
 • z emerytury,
 • z pensji.

Zaległość w opłatach abonamentowych składa się z należności głównej oraz odsetek za zwłokę, które naliczane są na dzień dokonania opłaty. Do tego dochodzą też koszty egzekucji zaległości. U niektórych użytkowników dług abonamentowy wynosi nawet kilka tysięcy złotych!

Kontrolerzy zapukają do drzwi? "Nie trzeba otwierać!"

Warto jednak pamiętać, że nie ma przepisu, który obligowałby do wpuszczenia kontrolera do domu. Ci, którzy nie zarejestrowali urządzenia, mogą nie wpuścić kontrolerów do domu, przy czym antena przy oknie nie jest dowodem posiadania sprzętu. Kontrolerzy nie mają prawa działać podstępem, np. przedstawiając się jako listonosze czy akwizytorzy oferujący kablówkę, by w ten sposób dostać się do mieszkania. Gorzej, gdy wrócą z decyzją sądu o przeszukaniu i z policją lub pracownikiem skarbówki.

Jak dotkliwą finansowo karę może dostać osoba, która unika płacenia za korzystanie z telewizora bądź radia i zostanie na tym przyłapana? SZCZEGÓŁY NA
Jak dotkliwą finansowo karę może dostać osoba, która unika płacenia za korzystanie z telewizora bądź radia i zostanie na tym przyłapana?

SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH W GALERII>>>Lukasz Gdak

Obowiązkowa rejestracja i opłaty

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Zarejestrowanie telewizora lub radia wiąże się z kolei z obowiązkiem płacenia abonamentu RTV. Niestosowanie się do tych przepisów może oznaczać kary dla użytkowników tych odbiorników.

Karane jest zarówno niezarejestrowanie odbiornika, jak i niepłacenie abonamentu. W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się informacje o przeprowadzanych kontrolach.

- Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprawdzają osoby, które zakupiły telewizor, ale nie zgłosiły go do rejestru i wymierzają im wysokie kary za niepłacenie abonamentu RTV – informował między innymi serwis biznesinfo.pl.

Wyższa opłata za abonament od stycznia 2021 roku

Tak czy inaczej jak dotąd nic nie wskazuje na to, by abonament miał zostać zlikwidowany. Co więcej, zamrożone przez kilka lat kwoty opłat wzrosły od 1 stycznia 2021 roku.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za zniesieniem obowiązkowej opłaty za abonament RTV?

Ile w 2021 roku zapłacimy za korzystanie z radia i telewizora? Na 10-procentową zniżkę liczyć mogą tylko ci odbiorcy, którzy jednorazowo wzniosą opłatę za więcej niż jeden miesiąc. Jeśli decydują się płacić w cyklach miesięcznych ich opłaty wynoszą odpowiednio:

Abonament radiowy:

 • za jeden miesiąc - 7,50 zł
 • za rok - 90 zł

Abonament telewizyjny lub telewizyjny i radiowy:

 • za jeden miesiąc - 24,50 zł
 • za rok - 294 zł

W przypadku uiszczenia abonamentowej opłaty rocznej terminem jest 25 stycznia. Ci, którzy zdecydują się na płatności ratalne, musza ich dokonać do 25 dnia miesiąca.

Warto przeczytać

Zniesienie abonamentu w Polsce?

 • Aż 79 proc. Polaków chce zniesienia obowiązkowej opłaty za korzystanie z radioodbiornika i telewizora! Zdecydowanie za likwidacją abonamentu opowiada się 61 proc. ankietowanych, a „raczej tak” słysząc o tym pomyśle odpowiada 18 proc. – wynika z badania wykonanego przez panel Ariadna dla WP i Money.pl.
 • Za utrzymaniem abonamentu, z którego pieniądze zasilają konta TVP i Polskiego Radia, opowiada się tylko 7 proc. ankietowanych. Z kolei zdania na ten temat nie ma 14 proc. respondentów.
 • Za zniesieniem abonamentu są niemal wszyscy wyborcy partii opozycyjnych (94 proc.), ale też większość wyborców koalicji rządzącej (76 proc.)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska