Abonament RTV. Kto jest zwolniony z opłaty? Jakie są kary za niepłacenie? Zmiany od 2022 roku. Zobacz

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla odbiorców radia i telewizji na rzecz mediów publicznych. Czy w 2022 roku opłaty wzrosną? Znamy już stawki, jakie będą obowiązywać od stycznia! Z płatnościami lepiej nie zwlekać. Poczta Polska coraz sprawniej wykrywa dłużników, a nawet przeprowadza kontrole w domach. Jakie może nałożyć kary? Kto z kolei nie musi płacić abonamentu? Poznajcie wszystkie szczegóły dotyczące opłaty radiowo telewizyjnej w 2022 roku.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Te osoby są zwolnione z Abonamentu RTV. Zobacz, czy musisz płacić za oglądanie telewizji i słuchanie radia
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla odbiorców radia i telewizji na rzecz mediów publicznych. Czy w 2022 roku opłaty wzrosną? Znamy już stawki, jakie będą obowiązywać od stycznia! Z płatnościami lepiej nie zwlekać. Poczta Polska coraz sprawniej wykrywa dłużników, a nawet przeprowadza kontrole w domach. Jakie może nałożyć kary? Kto z kolei nie musi płacić abonamentu? Poznajcie wszystkie szczegóły dotyczące opłaty radiowo telewizyjnej w 2022 roku.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Te osoby są zwolnione z Abonamentu RTV. Zobacz, czy musisz płacić za oglądanie telewizji i słuchanie radia Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla odbiorców radia i telewizji na rzecz mediów publicznych. Czy w 2022 roku opłaty wzrosną? Takie stawki obowiązują od stycznia! Z płatnościami lepiej nie zwlekać. Poczta Polska coraz sprawniej wykrywa dłużników, a nawet przeprowadza kontrole w domach. Jakie może nałożyć kary? Kto z kolei nie musi płacić abonamentu? Poznajcie wszystkie szczegóły dotyczące opłaty radiowo-telewizyjnej w 2022 roku.

Spis treści

Ile wyniesie abonament RTV w 2022 roku?

Aktualna miesięczna stawka za abonament RTV wynosi 7,5 zł - za odbiornik radiowy, a za odbiornik radiowo-telewizyjny lub telewizyjny - 24,50 zł. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w 2022 roku również będą obowiązywać takie kwoty.

Polecamy

Kiedy można liczyć na zniżki?

Płacąc co miesiąc abonament RTV, w skali roku wydamy 294 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się opłacić z góry za kilka miesięcy lub nawet cały rok, finalnie zapłacimy nieco mniej.

Za dwa miesiące abonament RTV wyniesie 47,50 zł, za trzy miesiące - 70,60 zł, za sześć miesięcy - 139,70 zł, a za rok - 264,60 zł. Płacąc z góry za 12 miesięcy, można zaoszczędzić prawie 30 zł.

Dokładne stawki na 2022 roku za każdy miesiąc z góry znajdują się TUTAJ.

Kto musi płacić abonament?

Najprościej ujmując, abonament muszą płacić posiadacze odbiorników radiowych i/lub telewizyjnych. Liczy się nie tylko domowy sprzęt, ale też ten w samochodzie. Płacimy jednak tylko jedną stawkę, nie zależnie ile mamy telewizorów czy radia. Co ważne, z abonamentu nie zwalnia nas fakt, że płacimy też abonament na rzecz telewizji kablowej lub satelitarnej.

Zobacz także

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Tylko nieliczne grupy nie muszą płacić abonamentu. Są to:

 • osoby po 75. roku życia,
 • osoby z I grupą inwalidzką,
 • kombatanci, którzy są inwalidami wojskowymi lub wojennymi,
 • osoby bezrobotne,
 • osoby pobierające świadczenia przedemerytalne,
 • osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy,
 • osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne lub renty socjalne,
 • osoby niesłyszące,
 • osoby niewidome,
 • osoby pobierające zasiłek dla opiekuna,
 • inwalidzi wojenni i wojskowi,
 • osoby po 60 roku życia z prawem do emerytury, której wysokość nie jest wyższa niż równowartość 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV

Od wykrytych dłużników Poczta wzywa do uiszczenia opłaty w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej t. j. 735 zł. Wysokość kary nie zmieni się w 2022 roku. Warto dodać, że jeśli wezwanie Poczty nie przyniesie efektu w ciągu 7 dni, do akcji wkracza Urząd Skarbowy.

Zobacz

W poprzednim roku skarbówka otrzymała ponad 100 tys. wniosków o ukaranie osób uchylających się od płacenia abonamentu. Urząd Skarbowy wystawia z kolei wniosek o egzekucję, którą podejmuje komornik.

Coraz częściej zdarza się, że zajmuje on część konta, pensji bądź emerytury dłużnika. Po ostatnich zmianach mechanizm działania jest jeszcze sprawniejszy, bo wnioski do komornika są wystawiane drogą elektroniczną.

Zobacz, jak fiskus ściąga zaległy abonament RTV

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dlaczego z tym abonamentem nie piszecie całej prawdy. Czego nie piszecie kiedy " Odbiornik telewizyjny nie musi być opłacany". A o tym też mówi ustawa. Tylko straszycie ludzi karami. Bo w tedy artykuł nie miałby "brania"- żenada
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie