MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV - trwają kontrole! Kiedy dług za abonament RTV się przedawnia?

tw
Abonament RTV. Nadal trwa akcja ściągania zaległości abonamentowych u osób, które zwlekają bądź w ogóle nie płaciły abonamentu radiowo-telewizyjnego W zeszłym roku Poczta Polska wystawiła ponad 122 tys. tytułów wykonawczych dla urzędów skarbowych.Kto musi się szczególnie obawiać? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Abonament RTV. Nadal trwa akcja ściągania zaległości abonamentowych u osób, które zwlekają bądź w ogóle nie płaciły abonamentu radiowo-telewizyjnego W zeszłym roku Poczta Polska wystawiła ponad 122 tys. tytułów wykonawczych dla urzędów skarbowych.Kto musi się szczególnie obawiać? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Abonament RTV. Nadal trwa akcja ściągania zaległości abonamentowych u osób, które zwlekają bądź w ogóle nie płaciły abonamentu radiowo-telewizyjnego W zeszłym roku Poczta Polska wystawiła ponad 122 tys. tytułów wykonawczych dla urzędów skarbowych. Kto musi się szczególnie obawiać? Sprawdźcie!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Abonament RTV. Kto nie musi płacić?

Abonament RTV jest w Polsce obowiązkowy, jednak istnieją grupy osób, które mogą zostać zwolnione z konieczności wnoszenia opłaty. Zwolnionych z niej jest 3,7 mln Polaków, a należą do nich:

 • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
 • osoby, które ukończyły 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
 • osoby z pierwszą grupą inwalidzką,
 • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej albo okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,
 • osoby bezrobotne,
 • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny,
 • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego, albo zasiłku przedemerytalnego.

Abonament RTV 2022. Tyle wynoszą kary za niepłacenie abonamentu

Za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego jest przewidziana kara. Osoby, które nie zgłosiły faktu posiadania radioodbiornika lub telewizora mogą otrzymać karę w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu RTV za telewizor i radio lub sam telewizor, która wynosi w 2022 roku - 735 zł.

Abonament RTV – kontrole. Kto może zostać ukarany?

Czy trzeba płacić abonament? Czy grozi nam kara za niepłacenie abonamentu? Czy dług może się przedawnić? Odpowiedzi na pytania i najważniejsze informacje dotyczące abonamentu RTV znajdziecie w galerii poniżej.

Kto nie płaci od dawna abonamentu RTV, może się spodziewać wezwania do zapłaty. Wysyła je Poczta Polska. Jak można w nich przeczytać, na uregulowanie całej zaległości, adresat ma 7 dni.

Informowaliśmy już, iż kontrolerzy Abonamentu RTV sprawdzają między innymi zakupy nowych telewizorów przez mieszkańców naszego kraju. W ściąganiu zaległego abonamentu Poczta stosuje również inne metody.

W ostatnich dniach mówi się o metodzie na książeczkę. Należy pamiętać o konieczności wyrejestrowana odbiornika, którego się pozbywamy. Jeśli numer książeczki abonenta pozostaje w bazie, to należy nadal opłacać abonament. Obecnie trwają kontrole tych dokumentów.

Ścigane są dwie grupy:
- ci, którzy kiedyś zarejestrowali sprzęt, ale przestali płacić abonament,
- ci, którzy nigdy nie zarejestrowali urządzeń RTV.

Najłatwiej namierzyć pierwszą grupę. Bo są zarejestrowani w systemie i nie ponoszą opłaty. Mogą nawet od lat nie używać radia czy telewizora, ale nadal naliczane im są opłaty i odsetki. Wprawdzie mogą wyrejestrować sprzęt, lecz po spłacie zaległości.

Drugim trzeba udowodnić posiadanie odbiornika. Wówczas naliczona im zostanie trzydziestokrotność miesięcznej opłaty Jeśli kupili telewizor, to koszt wynosi 30 x 24,5 zł, czyli w sumie 735 zł.

Oczywiście osoby nigdy niepłacące także mogą mieć kontrolę Poczty Polskiej. Wtedy mogą być zmuszone do zapłaty sporej zaległej kwoty.

Zaległość w opłatach abonamentowych składa się z należności głównej oraz odsetek za zwłokę, które naliczane są na dzień dokonania wpłaty RTV. Do tego dochodzą też koszty egzekucji zaległości.

Jeśli dostaniemy wezwanie do zapłaty, musimy zapłacić zaległą opłatę. Jest szansa rozłożenia długu na raty, lub zwrócenie się z prośbą o umorzenie zaległości, ze względu na trudną sytuację finansową.

Jeżeli nie uregulujemy należności po otrzymaniu wezwania, urząd skarbowy ma kilka możliwości, by ściągnąć z nas odpowiednią kwotę. Może ją pozyskać bezpośrednio:
- z naszego rachunku bankowego,
- z pensji,
- emerytury,
- z nadpłaty podatku dochodowego
- poprzez komornika.

WAŻNE!!! Opłata na rzecz telewizji kablowej czy platformy cyfrowej nie zwalnia od abonamentu RTV.

Kiedy dług za abonament RTV się przedawnia?

Ustawa o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku nie określa precyzyjnie, ile czasu musi minąć, zanim zaległe opłaty abonamentowe zostaną umorzone. Tutaj z pomocą przychodzi jednak sądowe orzecznictwo. Przedawnienie długów wynikających z niepłacenia abonamentu pojawia się najwcześniej po 5 latach.

Gdy upływa termin przedawnienia, znika obowiązek uiszczenia opłaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska