Afera z dodatkami dla wiceprezydentów Torunia. Rzecznik dyscypliny finansów publicznych wnioskuje o ukaranie winnych!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Prezydent Michał Zaleski.
Prezydent Michał Zaleski. Polska Press
Udostępnij:
Czy prezydent Michał Zaleski mógł wypłacić bez słowa uzasadnienia pół miliona złotych w dodatkach specjalnych swoim zastępcom, skarbniczce i sekretarzowi miasta? Według Regionalnej Izby Obrachunkowej obszedł prawo. Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych zakończył postępowanie w sprawie naruszenia tejże dyscypliny w Toruniu i skierował wniosek o ukaranie winnych.

Zobacz wideo: Policja i sanepid wzmagają kontrole maseczek!

Dodatki specjale od prezydenta Torunia. Kto i ile dostał?

W marcu ub.r. "Nowości" ujawniły, że Regionalna Izba Obrachunkowa po kontroli finansów miasta wytknęła prezydentowi wiele nieprawidłowości. Opinię publiczną najbardziej zbulwersowało to, że Michał Zaleski bez żadnego uzasadnienie wypłacił wiceprezydentom, skarbniczce i sekretarzowi miasta dodatki specjalne na łączną kwotę ponad 0,5 mln zł. RIO uznała, że uczynił to wbrew prawu.

Kto ile dostał? Od 2017 do września 2019 roku trzej ówcześni zastępcy prezydenta miasta, sekretarz i skarbnik zainkasowali:

  • wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz - prawie 134 tys. zł,
  • wiceprezydenci Andrzej Rakowicz (PO) i Zbigniew Rasielewski (PiS) - blisko 110 tys. zł każdy,
  • sekretarz miasta Jacek Mularz - łącznie 101 tys. zł,
  • skarbnik Magdalena Flisykowska-Kacprowicz - około 64 tys. zł

Dodajmy, że każdy z tych wysokich urzędników co miesiąc odbierał godną pensję. Do tego, jak innym pracownikom urzędu, należały im się "trzynastki", nagrody jubileuszowe itd.

Polecamy

Prezydent stał na stanowisku, że prawo nie wymaga uzasadniania przyznania dodatków specjalnych. Wniósł zastrzeżenia do raportu RIO. Izba jednak je oddaliła jako niezasługujące na uwzględnienie. Prezes RIO zawiadomił Zastępcę Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych o naruszeniu tejże dyscypliny przez władze Torunia. Rzecznik przeprowadził postępowanie wyjaśniające. Wynik? W listopadzie br. skierował wniosek o ukaranie odpowiedzialnych osób do Regionalnej Komisji Orzekającej przy RIO. Najsurowsza możliwa kara za naruszenie dyscypliny to zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem publicznymi pieniędzmi.

Złe wyniki kontroli RIO w Toruniu i wniosek o ukaranie winnych

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy wzięła pod lupę finanse miasta w okresie 2017-2019 roku. Zastrzeżeń miała sporo, bo wypunktowała je na 24 stronach zaleceń raportu pokontrolnego. Dotyczyły nie tylko pieniędzy wypłaconych wiceprezydentom, ale i premii dla dyrektorów wydziałów oraz tego, na co Toruń wydaje pieniądze z tzw. kapslowego (opłaty z koncesji za alkohol).

Pogrzeb tragicznie zmarłej strażaczki z OSP Czernikowo.

Pogrzeb tragicznie zmarłej 29-letniej druhny z OSP Czernikow...

Najgłośniejszy okazał się jednak spór między prezydentem Michałem Zaleskim a Regionalną Izbą Obrachunkową o wspomniane dodatki specjalne. RIO uznała, że wypłacając je systematycznie i bez pisemnego uzasadnienie prezydent obszedł prawo. Jak sama nazwa bowiem głosi, specjalne pieniądze przyznawane winne być za specjalne wyzwania czy zadania. A tymczasem po takich śladu kontrolerzy RIO nie znaleźli.

Michał Zaleski natomiast przytaczał ustawowe przepisy i obstawał przy tym, że żadnego wymogu sporządzania pisemnych uzasadnień do takich dodatków nie ma. Gospodarz Torunia wniósł zastrzeżenia do raportu RIO, ale zostały one oddalone. Wynikiem tego stało się właśnie opisywane przez nas postępowanie wyjaśniające Zastępcy Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych w sprawie naruszenia tejże dyscypliny przez Gminę Miasto Toruń i jego wynik.

Polecamy

17 listopada br. Zastępca Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych w Bydgoszczy skierował do Przewodniczącego Regionalnej Komisji Orzekającej wniosek o ukaranie osób odpowiedzialnych za naruszenie dyscypliny. Pisemną informację o tym uzyskał od Andrzeja Tatkowskiego, zastępcy rzecznika, torunianin Piotr Marach, społecznik i radny okręgu Jakubskie Przedmieście. Wystąpił o nią w ramach dostępu do informacji publicznej i przekazał naszej redakcji. Pismo datowane jest na 30 listopada.

Jakie mogą być skutki naruszenia dyscypliny finansowej przez Toruń?

W myśl przepisów, wniosek o ukaranie musi dotyczyć konkretnej osoby (lub osób). Nie jest tajemnicą, że w opisywanej sprawie jedną z takich osób jest sam prezydent Michał Zaleski. Teraz sprawa trafi do Regionalnej Komisji Orzekającej. To przed nią obwiniony staje i tłumaczy się na rozprawie.

Omikron to nowy wariant koronawirusa, który  może  zdominować kolejną falę pandemii. Wykryty pod koniec listopada w RPA wciąż jest w fazie rozpoznania. Wiadomo już jednak jakie objawy wskazują na zakażenie Omikronem. Masz takie?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Omikron w natarciu. Masz te objawy? To może być nowy wariant...

Całe postępowanie podobne jest do sądowego. Wzywani są świadkowie, dopuszczane dowody. Określony jest precyzyjnie tryb odwołań i zażaleń, a także kwestia opłacenia kosztów postępowania. Do ostatecznej decyzji Głównej Komisji Orzekającej przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego. Jak zatem widać, droga do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy może trwać naprawdę długo.

Kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych to: upomnienie, nagana, kara pieniężna, a nawet zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

WAŻNE:

  1. Według kontrolerów RIO, Michał Zaleski obszedł rozporządzenie rządu PiS z 15 maja 2018 roku o wynagradzaniu niektórych pracowników samorządowych. To słynne przepisy, obniżające (rzekomo) wynagrodzenia prezydentów, wójtów, burmistrzów, ich zastępców i urzędników powoływanych o 20 procent. Rzekomo, bo w wielu miejscach kraju udało się obejść. W Toruniu, jak dowodzi RIO, też się tak stało. Jak dokładnie?
  2. Zgodnie z rozporządzeniem rządu PiS prezydent miasta obniżył wynagrodzenia zasadnicze wiceprezydentom. Dodatki funkcyjne zostawił im na dotychczasowym poziomie, bo mógł. Podniósł im natomiast dodatki specjalne, z poziomu 40 procent podstawy do poziomu 51-70 proc. "Powyższe spowodowało, iż mimo obniżenia wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia brutto (całkowite - przyp. red.) zastępców prezydenta miasta Torunia były wyższe od wynagrodzeń sprzed wejścia w życie ww. rozporządzenia" - podsumował w protokole Maciej Słomiński, zastępca prezesa RIO w Bydgoszczy.
  3. Według RIO, wiceprezydenci, sekretarz i skarbniczka Torunia mogli dostać dodatki specjalne, ale za specjalne zadania. Tymczasem Michał Zaleski przyznawał im je systematycznie, bez słowa uzasadnienia, traktując jak stały element pensji. Na dodatek - podwyższył je mocno wtedy, gdy rząd PiS ciął pensje samorządowcom i wysokim urzędnikom. "Dodatek specjalny nie może być traktowany jako instrument pozwalający uniknąć ograniczenia wysokości wynagrodzeń" - podkreślał tymczasem Maciej Słomiński, zastępca prezesa RIO w Bydgoszczy.

Stanowisko prezydenta Michała Zaleskiego

Na koniec przypomnijmy stanowisko prezydenta Michała Zaleskiego, opublikowane 17 marca 2020 roku na miejskim portalu, po publikacjach "Nowości". Dotyczy zarówno dodatków specjalnych, jak i "kapslowego". Oto ono:

"W nawiązaniu do artykułów prasowych dotyczących kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Urzędzie Miasta Torunia oświadczam, że procedura pokontrolna jeszcze się nie zakończyła. Tym samym przedwczesne jest formułowanie jakichkolwiek zarzutów, a wysoce nieetyczne sugestii dotyczących postępowania mojego oraz moich współpracowników jako niezgodnych z prawem (Nowości Dziennik Toruński 9.03.2020 r., 11.03.2020 r., 13.03.2020 r.) jedynie na podstawie wystąpienia pokontrolnego, które nie ma charakteru ostatecznego.
Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 9 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych zgłosiłem zastrzeżenia do wniosków zawartych w wystąpieniu pokontrolnych Regionalnej Izby Obrachunkowej i wniosłem o uwzględnienie ich w całości przez Kolegium Izby.
W wystąpieniu tym zdecydowanie stwierdziłem, iż przyznanie dodatków specjalnych kierownictwu urzędu nastąpiło zgodnie z prawem. Art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych uprawnia pracodawcę samorządowego do przyznania pracownikowi dodatku specjalnego z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Przepis ten nie zakłada obowiązku sporządzenia uzasadnienia na piśmie. Ponadto, dodatki zostały przyznane zgodnie z ‘Regulaminem wynagradzania pracowników UMT”, który nie został zakwestionowany przez RIO!
Uznałem za w pełni błędne podważanie przez kontrolera RIO możliwości finansowania ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz Innych Uzależnień kosztów umów zleceń związanych z kontrolą punktów podawania i sprzedaży napojów alkoholowych, bowiem ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wskazuje podejmowanie interwencji (które mogą mieć miejscy tylko i wyłącznie po procedurze kontroli) w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i art. 15 ustawy jako jedno z zadań realizowanych w ramach ww. programów gminnych.
Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski"
.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nie od dzis wiemy dlaczego tak chciano pozbyc sie komunistow ! Wielu z solidarnosciowej " opozycji " dzis jest milionerami !!!!
G
Gość
Polska jest bardziej rozkradana niz za komuny !! Majatki " politykow " rosna w zatrwazajacym tempie !!!
M
Maess Kris i ........
youtu.be/LmgNaWO-E6M
G
Gość
Im się to po prostu należało....to mowilem ja....Michał Zaleski i co mi zrobicie....?
G
Gość
Rydzykowo jak brejzolandia.
Q
Qu
przeciez sie nalezalo.....
Dodaj ogłoszenie