Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agata Bernaś pisze pracę doktorską o odbiorze sztuki przez osoby niepełnosprawne

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Agata Bernaś zaprasza na „Brzmienie ciszy”
Agata Bernaś zaprasza na „Brzmienie ciszy” Sławomir Kowalski
- W związku z małą liczbą wydarzeń z audiodeskrypcją, odbywających się w naszym województwie, zdecydowałam się zainicjować tego rodzaju akcje w Toruniu - mówi nasza rozmówczyni.

Agata Bernaś jest doktorantką z zakresu bibliologii i informatologii na UMK.

Wolontariat i doktorat

Absolwentka bibliotekoznawstwa pisze pracę doktorską „Audiodeskrypcja i deskrypcja a dostęp osób z uszkodzeniami sensorycznymi do świata kultury i sztuki”, ale tym tematem zajęła się już jakiś czas temu będąc wolontariuszką.
- Audiodeskrypcja to opisy stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku - opowiada Agata Bernaś. - Osoba widząca opisuje obraz w taki sposób, by przekazać jak najwięcej elementów, znaków charakterystycznych, ale nie może przy tym dzielić się własną opinią. Na przykład przy opisie poszczególnych osób wymienia kolor włosów, sylwetkę, wzrost, ale nie może komentować tego, czy ktoś jest ładny, czy nie.
Niecodzienne opowiadania nie mogą być za długie, ale jednocześnie muszą zawierać jak najwięcej elementów, by osoba niewidoma mogła je sobie wyobrazić. To nowość, ale zwolennicy audiodeskrypcji podkreślają, że jeśli się sprawdzi, to ludzie przekonają się do niej tak samo jak do lektorów na ekranie telewizora, którzy za pomocą języka migowego opowiadają treść programu czy filmu.

U nas dopiero raczkuje

Dostęp do deskrypcji - odbioru kultury i sztuki przez osoby głuchonieme lub niedosłyszące - jest dużo bardziej powszechny, a audiodeskrypcja u nas dopiero raczkuje.
- Mamy mało wydarzeń z audiodeskrypcją w naszym województwie, dlatego przy okazji pisania pracy doktorskiej chciałam zainicjować tego rodzaju akcje w Toruniu. Chcę się przekonać, czy to w ogóle ma sens, czy osoby niewidome będą zainteresowany tym, żeby pójść na wystawę i skorzystać z mp3, która nam ją opisze w taki sposób, że będziemy ją widzieć oczami wyobraźni - opowiada Agata Bernaś.
Już w przyszłym tygodniu o tym, na czym polega opisywana w artykule technika będzie się można przekonać na własne uszy podczas zwiedzania wystawy Alfredo Jaara „Brzmienie ciszy” w CSW. Po zakończeniu wydarzenia jego uczestnicy zostaną poproszeni o udział w ankiecie stworzonej na potrzeby badań, które prowadzi Agata Bernaś.

Audiodeskrypcje w Toruniu
- Muzeum Okręgowe w Toruniu udostępnia dla osób niewidomych i niedowidzących audiodeskrypcję wystaw znajdujących się w Muzeum Podróżników przy ul. Franciszkańskiej 9/11.
- Zwiedzanie wystawy „Brzmienie ciszy” w CSW, 10 lutego, godzina 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska