Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Agatki" w Toruniu. Na ile im ufamy?

Justyna Wojciechowska-Narloch
"Agatka" Marzena Drzewoszewska pomaga uczniom SP 7 z ulicy Bema w Toruniu
"Agatka" Marzena Drzewoszewska pomaga uczniom SP 7 z ulicy Bema w Toruniu Grzegorz Olkowski
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko spokojnie dotarło na lekcje i tak samo z nich powróciło. W Toruniu pomagają w tym m.in. zebry, światła i tzw. szkolne „Agatki”.

Zgodnie z kodeksem drogowym, już w wieku 7 lat dziecko staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu i może samodzielnie poruszać się po drogach. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko taki maluch, ale i same ulice, chodniki i przejścia muszą być do tego przystosowane. Dziecko musi znać podstawowe zasady obowiązujące na drogach, a cała infrastruktura musi być przygotowana do jego potrzeb.

Dwie nowe sygnalizacje

Każdego roku już w połowie sierpnia służby miejskie zabierają się za przegląd ulic, chodników oraz oznakowania. Wspólnie pracują wówczas przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg , magistrackich wydziałów edukacji i gospodarki komunalnej oraz policjanci i strażnicy miejscy. Ich zadaniem jest ocena stanu oznakowania, porządku i bezpieczeństwa w rejonie szkół i placówek oświatowych.

Działania prowadzone są w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Chodzi o to, by na początku września dzieci i młodzież poruszały się bezpiecznymi drogami do szkoły.

Czytaj także: Zebry przy szkołach jak nowe

- Oceniany jest stan techniczny i widoczność znaków przy przejściach dla pieszych zlokalizowanych w pobliżu szkół. Sprawdzamy również stan techniczny elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego takich jak m.in. barierki oddzielające pas jezdni od chodnika - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa MZD. - Wszystkie usterki i nieprawidłowości są usuwane do końca sierpnia. Tak też się stało w tym roku.

Nie skończyło się jednak na samych poprawkach. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo zdecydowano się na montaż sygnalizacji świetlnej u zbiegu ulic Wielki Rów - Kozacka. Inwestycja jest obecnie w trakcie. W tym miejscu wcześniej stał interaktywny znak informujący o przejściu dla pieszych. Docelowo zostanie on przeniesiony w pobliże SP 27 przy ul. Turystycznej w Kaszczorku. Trwa także montaż sygnalizacji świetlnej na ul. Przy Skarpie, w pobliżu SP 28. To także droga dzieci i młodzieży na znajdujący się w sąsiedztwie orlik, boiska, ścieżki rowerowe oraz korty tenisowe.

Czuwają też ludzie

Niektóre placówki oświatowe zlokalizowane są w miejscach o naprawdę dużym natężeniu ruchu. Inne funkcjonują tam, gdzie obowiązują dość skomplikowane rozwiązania drogowe. W takich właśnie miejscach od rana do późnego popołudnia pracują „Agatki”, czyli osoby czuwające nad bezpiecznym przechodzeniem uczniów przez ulice.

- W toruńskich szkołach jest łącznie 14 osób, które zajmują się przeprowadzaniem dzieci przez jezdnię. Są one zatrudnione w szkołach podstawowych nr 3, 5, 17 oraz zespołach szkół nr 31, 7, 16 , 5 i 24, w dwóch ostatnich po dwie osoby - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia. - Natomiast w SP nr 7 oraz ZS nr 9 jest łącznie czterech pracowników obsługi szkoły, którzy w ramach zakresu obowiązków nadzorują przechodzenie uczniów przez jezdnię.

Rodzice bardzo chwalą rozwiązania przyjęte przez miasto. Szczególnie obecność „Agatek” - odblaskowo ubranych i wyposażonych w znaki „stop”- bardzo im odpowiada. W przeciwieństwie do kierowców, nie narzekają też oni na sygnalizację świetlną wokół szkół.

- Mieszkamy przy ulicy Kościuszki, a córka chodzi do „dziesiątki” przy ulicy Bażyńskich. Tam jest zawsze bardzo duży ruch, samochody parkują gdzie popadnie, bo w sąsiedztwie jest przychodnia, szpital miejski i źródełko z głębinową wodą. Zawsze uczulam córkę, żeby, zanim wejdzie na pasy, poczekała na panią „Agatkę”. Wtedy wiem, że auta na pewno się przed przejściem zatrzymają i nic złego się nie stanie - mówi Beata Rumińska z Torunia, mama 10-letniej Moniki.
Zobacz także zdjęcia i wideo z rozpoczęcia roku szkolnego!
Zobacz galerię: Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego w ZS 14

Już 7-latek może się samodzielnie poruszać po publicznych drogach. Jednak rodzice muszą zadbać o to, aby dziecko znało zasady i było odpowiednio wyposażone.

Już przedszkolaki znają znaczenie kolorów sygnalizacji świetlnej. Wiedzą, co oznacza barwa czerwona, pomarańczowa i zielona. Znają oznakowania przejść dla pieszych - zarówno te stojące, jak i poziome. Nim jednak puścimy malucha samego w drogę do szkoły - nawet jeśli nie jest ona długa i skomplikowana - warto ją pokonać razem z nim, przypominając przy tym elementarne zasady ruchu.

Niezwykle istotne jest także wyposażenie dziecka w elementy odblaskowe. Wkrótce przyjdzie jesień, dni staną się krótkie, a warunki atmosferyczne trudne. Odblaski zainstalować można na tornistrze czy plecaku, przyczepić do kurtki. Niektóre modele dziecięcych butów czy odzieży mają fabrycznie wszyte elementy odblaskowe. Przy zakupach warto zwrócić na to uwagę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska