Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agencja Mienia Wojskowego znów próbuje sprzedać podzielony na części kompleks koszar rudackich

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Adam Zakrzewski / archiwum
Dawnej Mekki artylerzystów w lewobrzeżnej części Torunia w całości sprzedać się nie udało. Agencja Mienia Wojskowego szuka więc chętnych na poszczególne części zespołu przy ul. Podgórskiej.

Specjaliści z Agencji Mienia Wojskowego, która zajmuje się sprzedażą zdemobilizowanego majątku służb mundurowych, uważają, że dla każdej nieruchomości prędzej czy później znajdzie się kupiec.

Rozległy zespół koszar rudackich przy ulicy Podgórskej w Toruniu wydaje się jednak temu przeczyć. Budynkami, które zostały zbudowane w drugiej połowie XIX oraz na samym początku XX wieku, nie interesuje się niemal nikt. Agencja Mienia Wojskowego od lat organizuje przetargi, publikowane w tej sprawie ogłoszenia pozostają jednak bez echa.

Nie udało się w całości, mundurowi postanowili więc podzielić kompleks na części. Trzy najważniejsze z nich będą licytowane jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - 19 grudnia. Dwie mniejsze miały trafić pod młotek miesiąc wcześniej, nikt się jednak wtedy na nie skusił.

- To pierwsze przetargi po podziale - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego. - Jeśli nie zakończą się sukcesem, kolejne ogłosimy już w 2015 roku.

19 grudnia pod młotek trafią trzy koszarowe „zestawy”. W pierwszym z nich znajdzie się budynek magazynowy oraz dawna kuchnia ze stołówką. Licytacja rozpocznie się od 691 tys. zł.

Kolejny z przygotowanych zestawów tworzą dwa obiekty koszarowe, jeden biurowo-sztabowy oraz była izba chorych. W tym przypadku cena wywoławcza wynosi 1 milion 803 tysiące złotych.

Trzecia oferta składa się z działki niezabudowanej oraz terenów zabudowanych, na których znajdują się warsztaty i budynek biurowo-sztabowy. Aby stać się ich właścicielem, trzeba wyłożyć ponad 912 tysięcy złotych.

Koszary rudackie dla artylerzystów

Zespół koszar rudackich powstawał przez ponad 20 lat, budowa rozpoczęła się w 1888 roku, z tych czasów pochodzą szachulcowe bloki przy obecnej ulicy Podgórskiej. Pozostałe części zespołu powstały w latach 1904 i 1909, nie budowano już ich z pruskiego muru. Koszary służyły artylerzystom. Do 1920 roku stacjonowały tu różne jednostki niemieckie, w czasach II Rzeczypospolitej mieścił się tam jeden z głównych ośrodków szkolenia artylerzystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska