MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ależ to był dzień! Dożynki w Dąbrowie Biskupiej. Podziękowania i świetna zabawa

Aleksandra Panert
Dożynki powiatowo-gminne w Dąbrowie Biskupiej
Dożynki powiatowo-gminne w Dąbrowie Biskupiej Aleksandra Panert
Przełom sierpnia i września to tradycyjnie czas dożynek. Wydarzenie to ma na celu podziękowanie rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom za ogromny wysiłek, poświęcenie i trud, jakie wiążą się z ich pracą. Tegoroczne świętowanie w Dąbrowie Biskupiej było szczególne, gdyż odbyły się tu dożynki powiatowo-gminne.

– Już wkrótce, 31 sierpnia, każda droga prowadzić będzie do Dąbrowy Biskupiej. W tej malowniczej wsi spotkamy się my wszyscy, mieszkańcy całego powiatu inowrocławskiego – głosiła w filmie promującym wydarzenie Wiesława Pawłowska, Starosta Inowrocławski.

Dożynki w Dąbrowie Biskupiej: kilka miesięcy przygotowań

Przygotowania do dożynek trwały kilka miesięcy. Przedstawiciele władz spotykali się regularnie, omawiając każdy szczegół. Pilnowano, aby wydarzenie było dopięte na ostatni guzik. W proces ten zaangażowali się też mieszkańcy gminy Dąbrowa Biskupia. W każdej wsi powstały piękne witacze dożynkowe, przypominające o imprezie i zachęcające do uczestnictwa w niej.

– Najbardziej oczarował nas witacz w Pieraniu. Stworzono tam ogromny napis, będący nazwą miejscowości oraz okładkę „Dąbrowianina”, naszej lokalnej gazetki. Całość szczególnie zjawiskowo wygląda wieczorem, bo elementy są podświetlane – relacjonował Ryszard Modrzejewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Biskupiej.

Jednak to dożynkowy poranek był najbardziej intensywnym czasem. Przy amfiteatrze było gwarno od wczesnych godzin porannych. Nic dziwnego – na miejscu miało pojawić się ponad 40 stoisk, oferujących przysmaki dla gości, a także atrakcje dla dzieci.

– Działamy już od godziny piątej rano. Przygotowałyśmy pierogi z mięsem, żurek z białą kiełbasą, ciasto drożdżowe i wiele innych. Mamy nadzieję, że nasze potrawy przypadną wszystkim do gustu – mówiła Ewa Woźniak ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi „Razem” w Dąbrowie Biskupiej.

Dożynki w Dąbrowie Biskupiej: msza, korowód, podziękowania

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12 mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie w uroczystej procesji do świątyni przybyli: przedstawiciele władz, sołectw powiatu inowrocławskiego oraz Starostowie Dożynek, niosąc chleby i wieńce. Liturgii przewodniczył ks. Andrzej Leppert, miejscowy proboszcz, a oprawę zapewnił Chór Kameralny „Pro Arte” z Inowrocławia.

– Nieustannie dziękujcie Bogu za doświadczone dobro, za każdy przeżyty dzień, za każdą kromkę chleba powszedniego, dziękujcie przynajmniej czyniąc krzyż przed każdym posiłkiem. Wtedy doświadczymy mocy Pana, który nasze rodziny połączy w wdzięczności i Bogu, i sobie nawzajem – głosił celebrans w czasie homilii.

Po zakończeniu mszy świętej nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego, z Górniczą Orkiestrą Dętą Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino” na czele, do amfiteatru, gdzie rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia. Gospodarze dożynek – wójt gminy Dąbrowa Biskupia i starosta inowrocławski przywitali wszystkich gości. Poświęcono też chleb, którym poczęstowano przybyłych na święto plonów. Następnie nadszedł czas na przemówienia. Na scenie zobaczyć można było, między innymi, posła Łukasza Schreibera, przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko Pomorskiego Elżbietę Piniewską, a także Arkadiusza Fajoka, prezydenta Inowrocławia. Wyrazili oni ogromną wdzięczność za wykonywaną przez rolników pracę i złożyli upominki na ręce starostów dożynek.

Polecamy

Dożynki w Dąbrowie Biskupiej: bogata część artystyczna

Po przemowach nastąpiła część artystyczna. W godzinach popołudniowych odbyły się dwa koncerty. Na sam początek wystąpił Zespół Ludowy „Radojewiczanie”. Członkowie zespołu, który istnieje od prawie 40 lat, byli przebrani w folklorystyczne stroje i wykonywali ludowe pieśni własnego autorstwa. Tuż po nich na deskach amfiteatru pojawił się zespół UNU – Tribute To Perfect z Kruszwicy. Wykonywał on najpopularniejsze utwory z repertuaru Grzegorza Markowskiego, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania.

W czasie dożynek odbyło się także wiele konkursów. Mężczyźni mieli okazję pojedynkować się w przerzucaniu snopków, wożeniu worków pszenicy na czas, a także rzucaniu jajkiem na odległość. Z kolei kobiety próbowały swoich sił w sadzeniu ziemniaków na czas, a także rzucie wałkiem do celu. Zawody dały uczestnikom nie tylko wiele radości, ale także możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród, takich jak: robot sprzątający, ekspres do kawy, a nawet telewizor plazmowy.

Impreza była również okazją do wsparcia drugiej osoby w potrzebie. Wolontariusze przeprowadzili zbiórkę na rzecz czteroletniego Ignacego z Jacewa, który choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a, aby umożliwić mu odbycie kosztownej terapii w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy wydarzenia pokazali, że mają dobre serce. Dla Ignasia odbyły się także licytacje. Na jednej z nich pani Ewa wylicytowała flagę z podpisami tegorocznych olimpijczyków za 600 złotych. Co ciekawe, jest ona mieszkanką Dąbrowy, ale nie Biskupiej, lecz Leśnej, znajdującej się pod Warszawą.

– Trafiłam na tą imprezę zupełnie przypadkiem, będąc w drodze na Mazury. Cieszę się, że tutaj wstąpiłam, przynajmniej miałam szansę komuś pomóc – relacjonuje zwyciężczyni licytacji.

Dalsza część koncertów odbyła się wieczorem. Tłumy fanów oczekiwały z niecierpliwością pod sceną na Małgorzatę Główkę z formacji „Camasutra” i Joannę Korycką z zespołu „Red Queen”. Usłyszeć mogliśmy energetyczne przeboje disco-polo w ich wykonaniu, które porwały publiczność do tańca. Tuż po nich wystąpił Dawid Janiak. To artysta, który pochodzi z Inowrocławia, specjalizujący się w wykonywaniu śląskich szlagierów. Wprowadził on uczestników imprezy w biesiadny klimat, a szczególnym uznaniem cieszył się wśród osób ze starszego pokolenia. Na sam koniec dożynek miała miejsce zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Lewandowski Art. Pomimo późnej pory i zmęczenia, nie brakowało chętnych do szaleństwa na parkiecie.

Dożynki powiatowo-gminne były bardzo udanym wydarzeniem. Świadczy o tym liczba uczestników. Szacuje się, że 31 sierpnia w Dąbrowie Biskupiej pojawiło się blisko 7 tysięcy osób. Wydarzenie to pozostanie w pamięci gości na długo. Z niecierpliwością wyczekują oni na przyszłoroczną imprezę.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska