Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty na dorosłe dziecko. Jak długo rodzić musi płacić? [ADWOKAT RADZI]

mo
Adwokat Adam Tusch - Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Adam Tusch - Izba Adwokacka w Toruniu Jacek Smarz
Jak długo rodzic ma płacić alimenty na dorosłe dziecko? Wbrew pozorom nie decyduje wiek ani również fakt ukończenia danego etapu edukacji.

- W sprawach alimentacyjnych często dochodzi do wątpliwości, jak długo rodzic powinien płacić alimenty na dorosłe dziecko - przyznaje adwokat Adam Tusch.

- Czy dziecku należą się alimenty do ukończenia 18 roku życia ? Niektórzy twierdzą, że tak - wszak po ukończeniu 18. roku życia dziecko staje się pełnoletnie, a co za tym idzie - niezależne od rodziców, również w sensie materialnym. Inni są przekonani, że alimenty na dziecko trzeba płacić pomimo osiągnięcia przez nie pełnoletności - tu opinie są różne: do czasu, kiedy ukończy studia wyższe, ewentualnie do ukończenia 25. lub 26. roku życia.

Tymczasem prawda jest taka, że o obowiązku płacenia alimentów na dorosłe dziecko nie decyduje wiek dziecka. Również fakt ukończenia przez dziecko danego etapu edukacji nie oznacza automatycznie, że rodzice mogą przestać płacić alimenty na dziecko.

Generalnie, rodzice są zobowiązani łożyć na dziecko tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

Jest jednak wyjątek. W przypadku obowiązku alimentacyjnego w stosunku do dorosłych dzieci - rodzic nie musi płacić, jeśli spełnienie obowiązku alimentacyjnego wiąże się dla niego z nadmiernym uszczerbkiem, czyli w takiej sytuacji, gdy konieczność zapłaty alimentów powoduje, że rodzic zostanie pozbawiony środków na zaspokojenie swoich potrzeb. Przy czym, nadmierny uszczerbek nie jest zdefiniowany w przepisach prawa. Można jednak przyjąć, że nadmierny uszczerbek oznacza sytuację, w której alimentacja powoduje brak środków na zaspokojenie podstawowych, niezbędnych potrzeb zobowiązanego do alimentacji.

Zobacz także:ZUS odmówił wcześniejszej emerytury? Możemy iść do sądu [ADWOKAT RADZI]

Zaznaczyć jednak należy, że nie jest tak, jak sugeruje Pan w swoim pytaniu, że rodzice mogą sami przez złożenie oświadczenia uchylić się od płacenia alimentów i nie można ich już egzekwować. Nie jest też tak, iż wyłącznie od dobrej woli rodziców zależy, czy będą dalej płacić alimenty na swoje pełnoletnie dziecko. Żaden przepis prawny nie wskazuje, że uchylenie się od świadczeń alimentacyjnych następuje przez złożenie oświadczenia uprawnionemu do alimentacji w sądzie, komornikowi czy jakiejkolwiek innej osobie.

Złożenie takiego oświadczenia o uchyleniu się od alimentacji dziecka nie wywoła żadnych skutków prawnych, a w przypadku egzekucji komorniczej komornik nadal będzie prowadził postępowanie egzekucyjne na podstawie wyroku zasądzającego alimenty.

Należy pamiętać, że nie decyduje o tym sam rodzic, lecz sąd. Rodzic powinien wystąpić do sądu rodzinnego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, z pozwem o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny ustał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska