Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty od byłego męża [PRAWNIK RADZI]

red
Zamierzam rozwieść się z mężem. Nie ukrywam, iż z uwagi na znaczne niższe wynagrodzenie chciałabym powalczyć o alimenty. Czy jest to w ogóle możliwe ? I jak długo mąż je płaciłby? - pyta Czytelniczka.

Zamierzam rozwieść się z mężem. Nie ukrywam, iż z uwagi na znaczne niższe wynagrodzenie chciałabym powalczyć o alimenty. Czy jest to w ogóle możliwe ? I jak długo mąż je płaciłby? - pyta Czytelniczka.

- Jak najbardziej w trakcie procesu rozwodowego może Pani starać się o zasądzenie alimentów przez sąd od małżonka - zapewnia adwokat Piotr Domański z Torunia.

- Jest to możliwe, gdy sąd orzekający rozwód uzna, iż nie jest wyłącznie Pani winna rozkładowi pożycia małżeńskiego. Innymi słowy orzeknie, iż winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego ponosi zarówno Pani, jak i Pani mąż. Albo też - rozwiąże Państwa małżeństwo bez orzekania o winie w rozkładzie pożycia. Ponadto ważne będzie, by w toku procesu wykazała Pani, iż znajduje się w niedostatku. Wtedy zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym sąd może orzec w stosunku do męża obowiązek dostarczania Pani co miesiąc środków utrzymania w określonej kwocie, która będzie odpowiadała Pani usprawiedliwionym potrzebom, a także możliwościom zarobkowym i majątkowym męża.

Jeżeli zaś uda się Pani wykazać przed sądem, iż wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego jest mąż, a także, iż rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej, to w takiej sytuacji sąd może zobowiązać męża do przyczyniania się w odpowiednim zakresie do zaspokajania odpowiednich potrzeb, niezależnie od tego, czy znajduje się Pani w niedostatku, czy też nie. Oczywiście chodzi tutaj o zasądzenie comiesięcznej kwoty w określonej wysokości płatnej do określonego dnia z ustawowymi odsetkami za każdy dzień opóźnienia w takiej płatności.

Czytaj też: Dlaczego u nas paliwa są droższe?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obowiązek alimentacyjny wygaśnie, jeżeli zawrze Pani ponownie związek małżeński bądź też upłynie pięć lat od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego (chodzi tu o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie lub z orzeczeniem winy obojga stron).

Po pięciu latach może Pani złożyć wniosek do sądu o przedłużenie pięcioletniego okresu z uwagi na wyjątkowe okoliczności. Co ważne, mimo upływu pięciu lat od uprawomocnienia się rozwodu, w przypadku gdy małżonek zostałby uznany za winnego rozkładowi pożycia, taki obowiązek trwa nadal.

Zasądzenia alimentów można domagać się w ramach postępowania rozwodowego. Nie jest jednak wykluczone skierowanie do sądu stosownego powództwa już po orzeczeniu rozwodu. Należy mieć na uwadze, iż wyrok zasądzający alimenty może zostać zmieniony w przypadku zaistnienia zmiany stosunków. Pojęcie to odnosi się do okoliczności wpływających na zakres obowiązku alimentacyjnego, a więc do potrzeb uprawnionego oraz do zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Zobacz także:

Pakiet SPA na Dzień KobietKobiety dzielnie znoszą trudy każdego dnia. Warto podarować zatem miły prezent w postaci pakietu SPA lub np. karnetu na masaż czy do kosmetyczki

Top 10 prezentów na Dzień Kobiet. Sprawdź nasze propozycje [...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska