Alpejczycy już finiszują na stokach

PAP, Fa
Amerykanka Lindsay Vonn zdobyła w piątek Kryształową Kulę, zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata.

Najlepsza w ostatnim w sezonie slalomie w Bormio była Austriaczka Marlies Schild, która wygrała rywalizację pucharową w tej właśnie konkurencji.

<!** reklama>Vonn zajęła w piątkowym slalomie 11. miejsce, dzięki czemu zapewniła sobie pierwsze miejsce w rywalizacji o Puchar Świata w przedostatnich zawodach sezonu. Jedyna zawodniczka, która mogła ją jeszcze wyprzedzić, Niemka Maria Riesch, nie ukończyła drugiego przejazdu, a w pierwszym była 11.

Schild uzyskała łączny czas dwóch przejazdów 1.52,78 i wyprzedziła o 0,07 sek Słowaczkę Veronikę Zuzulovą oraz o 0,24 sek aktualną mistrzynię świata w slalomie, Czeszkę Sarkę Zahrobską. Vonn straciła do zwyciężczyni 2,15 sek.

Amerykanin Ted Ligety zdobył małą Kryształową Kulę w slalomie gigancie, wygrywając w piątek w Bormio ostatnie zawody Pucharu Świata w tej konkurencji. Rywalizacji nie ukończył jego rodak Bode Miller, który już w piątek zapewnił sobie tytuł najlepszego alpejczyka sezonu.

Po pierwszym przejeździe Miller był w dość komfortowej sytuacji, bowiem wyprzedzał o 0,24 sek Austriaka Benjamina Raicha oraz o 0,32 sek Włocha Massimiliano Blardone, zaś Ligety był 7., ze stratą 0,53 sek. Jednak po południu nieoczekiwanie ominął jedną z bramek i został zdyskwalifikowany.

Walka o małą Kryształowa Kulę w gigancie toczyła się w piątek pomiędzy Ligetym (miał 385 pkt) i Benjaminem Raichem (358 pkt), czwartym po pierwszej serii. Jednak w drugim przejeździe Amerykanin był najlepszy, a Austriak zajął ostatecznie drugie miejsce, ze stratą 0,31, a trzeci Francuz Cyprien Richard miał gorszy czas o 0,68 sek. Ostatecznie Ligety zgromadził w tej konkurencji 485 pkt, a Raich 438, zaś trzeci Włoch Manfred Moelgg - 376.

Niemka Claudia Nystad wygrała w Bormio bieg sprinterski na 2,5 km zaliczany do klasyfikacji narciarskiego Pucharu Świata. Uzyskała ona czas 7.46,4 i wyprzedziła o 5,6 sek Norweżkę Astrid Jacobsen oraz o 9,3 sek Finkę Riitę Liisę Roponen. Justyna Kowalczyk ze stratą 25,3 sek zajęła 14. miejsce.