Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Alpinarium zmieni oblicze

Alpinarium zmieni oblicze

Jacek Kiełpiński

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Alpinarium zmieni oblicze
<br>Od lat apelował o zajęcie się tym miejscem architekt Ryszard Kłosowski. Pisał w tej sprawie pisma do prezydenta. Wreszcie zdecydowano się na rewitalizację. Niebawem pierwszy przetarg dla wykonawców.
Alpinarium zmieni oblicze

Od lat apelował o zajęcie się tym miejscem architekt Ryszard Kłosowski. Pisał w tej sprawie pisma do prezydenta. Wreszcie zdecydowano się na rewitalizację. Niebawem pierwszy przetarg dla wykonawców.Alpinarium to teren między ulicami Pod Krzywą Wieżą, Kopernika, Ślimakiem Getyńskim i pomnikiem Księdza Jerzego Popiełuszki.

Kiedyś szumiała tu woda, a na środku uroczego oczka wodnego stała rzeźba Flisaka. Gdy przeniesiono go pod Ratusz, miejsce zaczęło podupadać. Dziś oczko zarosło, woda nie płynie, a chaszcze traktowane są jak... ubikacja.


- Dbamy o czystość alejek, wyrywamy z nich chwasty, usuwamy też nieczystości - mówią pracownice firmy Plants spotkane w tym miejscu. - Najgorzej jest w ciepły dzień przy murach. Zapachy są potworne...


Wydział Środowiska i Zieleni dysponuje już dokumentacją dotyczącą rewitalizacji tego terenu. Rozpisano też przetarg na część tego zadania, czyli remont tzw. Murków Remerowskich otaczających to miejsce.


Program prac konserwatorskich przygotowała Katarzyna Polak, konserwator elementów i detali architektonicznych.


- Murki te powstały kilkadziesiąt lat temu na śladach średniowiecznych murów. Był to pomysł znanego konserwatora toruńskiego profesora Jerzego Remera - tłumaczy. - W tym przypadku chronimy po pierwsze sam pomysł konserwatorski. Proszę zwrócić uwagę, że to miejsce jest szczególne. W ulicę Kopernika wchodziło się stojącą tu Bramą Starotoruńską. Przed nią był niegdyś barbakan.


Dziś właśnie tędy wchodzą do centrum miasta wycieczki, w tym wiele zagranicznych, które parkują autokary pod mostem drogowym. Niestety, pierwszy kontakt z pięknym Toruniem może zniechęcać.


- Od lat obserwowałem jak niszczony jest to teren. Przecież to stara prawda - jeśli miejsce nie jest zadbane, to wielu zaczyna traktować je jak śmietnisko - podkreśla Ryszard Kłosowski. - Murek najbliżej ulicy Kopernika, zwany przez wielu murem sikania, jest naprawdę miejscem dla miasta wstydliwym. Tam załatwiają potrzeby nie tylko przypadkowi przechodnie, ale i taksówkarze, którzy przecież mają ubikację obok pobliskiego postoju.


Haniebne wykorzystanie tych murów potwierdza Katarzyna Polak w swym opracowaniu. Podaje sposób odsolenia murów uszkodzonych, nie da się ukryć, właśnie moczem.


- Potrzebna jest izolacja tych murów, a tę należałoby wykonywać równocześnie w pracami ziemnymi i ogrodowymi - mówi.


Niestety, pieniądze znalazły się tylko na prace konserwatorskie.


- To drugi etap rewitalizacji tego miejsca - podkreśla Elżbieta Adamiak z Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta. - Pierwszy związany był z postawieniem pomnika Księdza Popiełuszki w październiku ubiegłego roku. Naprawiono wówczas część alejek.


- ... ale znajdujących się tuż obok najbardziej kuriozalnych schodów z niebezpiecznymi rantami nie przebudowano - wtrąca Ryszard Kłosowski. - Przecież tam praktycznie każdy się potyka i to nie tylko nocą.


By to się zmieniło, trzeba będzie poczekać do kolejnego etapu rewitalizacji - tego najważniejszego. Przywrócona ma być zasilana z miejskiego wodociągu sadzawka, nasadzone wokół odpowiednie dla tego miejsca rośliny. Wspomina się też o monitoringu.


Wszystko pięknie, ale co ze smrodem?


- Niestety, takie mamy społeczeństwo - rozkłada ręce Elżbieta Adamiak. - Rewitalizacja nie będzie żadną rewolucją. Teren raczej ma zostać przywrócony do dawnej świetności. Co zrobić z osobami przyzwyczajonymi do zanieczyszczania tego miejsca? Zaplanowano nasadzenie roślinności nieprzesłaniającej widoku zarówno strażnikom miejskim, jak i kamerom monitoringu.


Co to oznacza w praktyce?


- Chodzi o posadzenie roślin z jednej strony bardzo niskich, z drugiej wysokich, które nie zasłaniają osób korzystających z tego miejsca. Dlatego nie ma być tu krzaków. Może to pomoże?

Moim zdaniemGdy opowiedziałem znajomych o koncepcji sadzenia roślin niemaskujących, jeden z nich natychmiast rzucił: „najlepiej na dole jagody, u góry palmy”. Żarty żartami, ale sprawa nie jest wcale śmieszna. Ta inwestycja jest naprawdę potrzebna i to jak najszybciej. Co prawda, jeszcze w tym sezonie turystycznym daliśmy, jako miasto, plamę, ale w przyszłym nasi goście, czyli nasz największy skarb, nie powinni być narażeni na nieprzyjemne odczucia w tym miejscu. Przecież liczy się zwłaszcza pierwszy kontakt. Zarówno z człowiekiem, jak i z miastem. Niektórzy mówią wręcz o zakochaniu od pierwszego wejrzenia. W smrodzie wychodka o narodziny takiej miłości raczej trudno.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Alpinarium

Torunianka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dzień dobry
Kiedy zostaną wycięte krzewy i drzewa zasłaniające zwiedzającym widok na Krzywą Wieżę. Chodzi dokładnie o te rosnące po prawej stronie schodów, którymi grupy idą z parkingu w kierunku...rozwiń całość

Dzień dobry
Kiedy zostaną wycięte krzewy i drzewa zasłaniające zwiedzającym widok na Krzywą Wieżę. Chodzi dokładnie o te rosnące po prawej stronie schodów, którymi grupy idą z parkingu w kierunku ul. Kopernika. Kiedyś było można stanąć na schodach i pokazać Krzywą Wieżę, teraz nie ma takiej możliwości.
Czy nie można co miesiąc dawać bezpłatnych żetonów taksówkarzom, wówczas na pewno woleliby skorzystać z bezpłatnej toalety a nie obsikiwać okolicy. Jeśli ktoś stoi klika godzin, żeby zarobić 8 zł to nie wyda złotówki na toaletę.
Pozdrawiamzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo