Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Peru w Toruniu

Tomasz Wersocki
Podczas spotkania z parlamentarzystami, samorządowcami  Ambasador Republiki Peru wspominał o silnych związkach Polski z jego krajem
Podczas spotkania z parlamentarzystami, samorządowcami Ambasador Republiki Peru wspominał o silnych związkach Polski z jego krajem Sławomir Kowalski / Polska Press
Kraj położony w dalekiej Ameryce Południowej posiada silne związku historyczne z Polską. Ubiegłotygodniowa wizyta ambasadora Peru Alberto Salasa Barahona w Toruniu zdaje się to tylko potwierdzać.

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyły się w ostatni czwartek uroczystości z okazji 196. rocznicy odzyskania niepodległości przez Peru. W wydarzeniu wziął udział Ambasador Republiki Peru w Polsce J.E. Alberto Salas Barahona. Na sali obecni byli również m.in. parlamentarzyści z regionu, przedstawiciele samorządu oraz środowiska akademickiego.

Kolej i architektura

Jak podkreśla konsul honorowy Peru w Toruniu Stanisław Rakowicz, Polacy byli na peruwiańskiej ziemi zawsze bardzo dobrze przyjmowani.

- Nasi rodacy odegrali istotną rolę w drugiej połowie XIX wieku, kiedy musieli emigrować do Peru w ramach kontraktów rządowych - mówił Stanisław Rakowicz.

Czytaj też: Budżet obywatelski we wschodnim Toruniu

Warto tu chociażby wspomnieć o twórcy najwyżej położonej kolei na świecie Erneście Malinowskim, ale także o rodzinie architektów Małachowskich, której członkowie działają na terenie Peru do dziś.

- W Limie możemy zobaczyć najbardziej reprezentatywne budynki ich autorstwa, między innymi Pałac Prezydencki, katedrę oraz gmach rządowy - mówi Stanisław Rakowicz.

Fala wpływowych emigrantów z Polski trwała do I wojny światowej. Natomiast w czasie i po II wojnie światowej znaczna część Polaków ponownie wyjechała do Peru.

- Z racji swojego wykształcenia zasiedlili przede wszystkim uczelnie, instytucje kultury i oświaty - podkreśla Stanisław Rakowicz.

Rybołówstwo i górnictwo

W latach 60. i 70. Polska ulokowała dużą flotę rybacką u wybrzeży Peru składającą się z dwóch wielkich statków.

- Nasz kraj był wówczas sporym eksporterem przetworów rybnych. Z kolei drugim obszarem współpracy był przemysł wydobywczy. Z Polski w tym okresie sprzedawano mnóstwo sprzętu rolniczego i górniczego - dodaje konsul honorowy Peru w Toruniu.

Przeczytaj także: 500 plus. Jak wypełnić wniosek?

Kilometry kabli

Współpraca na poziomie rybołówstwa czy górnictwa między Peru a Polską praktycznie zamarła. Jednak obecnie eksportujemy do Ameryki Południowej kable wysokich napięć.

- Co roku wysyłamy z bydgoskiej fabryki do Peru 70-100 kilometrów kabli - podkreśla Stanisław Rakowicz.

Warto dodać, że podczas wizyty ambasadora w Toruniu odbyły się m.in. rozmowy z dyrektorem Teatru im. Horzycy o wystawieniu na jego deskach sztuki peruwiańskiej, a z kolei w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka pojawią się w przyszłym roku rysunki peruwiańskich uczniów.

Zobacz też:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska