Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Andrzej Lewandowski - doktor matematyki otrzymał Brązowy...

Andrzej Lewandowski - doktor matematyki otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Paulina Błaszkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Andrzej Lewandowski z żoną Barbarą. Medal wręczają wojewoda Ewa Mes i prezydent Michał Zaleski

Andrzej Lewandowski z żoną Barbarą. Medal wręczają wojewoda Ewa Mes i prezydent Michał Zaleski ©Jacek Smarz

Matematyk z wykształcenia, tłumacz poezji włoskiej i rosyjskiej i zapalony szachista został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.
Andrzej Lewandowski z żoną Barbarą. Medal wręczają wojewoda Ewa Mes i prezydent Michał Zaleski

Andrzej Lewandowski z żoną Barbarą. Medal wręczają wojewoda Ewa Mes i prezydent Michał Zaleski ©Jacek Smarz

- Zasłużony kulturze - to określenie bardzo często kojarzy się z ludźmi, którzy zawodowo zajmują się muzyką, kinem, teatrem i sztuką. To wszystko składa się na kulturę. Niewiele osób zwraca uwagę na tych, którzy tak jak ja tworzą z potrzeby serca, dlatego nagroda, którą otrzymałem ma dla mnie szczególne znaczenie - mówi dr Andrzej Lewandowski, który wczoraj otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Nagrodę przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego wręczyli wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.

Sylwetkę laureata w trakcie uroczystości przybliżyła prof. fizyki Ewa Smętek.

Doktor Andrzej Lewandowski to matematyk z wykształcenia i humanista o szerokich zainteresowaniach i pasji społecznikowskiej. Od 2000 roku zajmuje się przekładami poezji włoskiej i rosyjskiej. Od roku 2004 publikuje w Wydawnictwie Aksjomat Toruń serię własnych przekładów arcydzieł poezji, w której ukazało się dotąd 10 tomów.

W swoim dorobku ma m.in. przekład sonetów Petrarki. Jest też autorem przekładu „Eugeniusza Oniegina” Aleksandra Puszkina.

Laureat sam o sobie mówi, że jest anonimowym robotnikiem kultury, który istnieje dzięki słuchaczom. Warto podkreślić, że takich spotkań z widzami i słuchaczami odbył ponad 260.

W trakcie wczorajszej uroczystości dr Andrzej Lewandowski dziękował swoim odbiorcom i żonie Barbarze.

- Na ten medal zasłużyli też moi słuchacze. Bez nich nie miałbym siły do tak wyczerpującej pracy. Korzystając z okazji chciałbym podziękować też mojej żonie Barbarze, która swoimi oczami zastępuje mi moje - mówi dr Andrzej Lewandowski.

Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis jest odznaczeniem nadawanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal jest odznaczeniem szczególnie prestiżowym, honorującym wybitne zasługi na polu kultury. Jest wyższy rangą niż odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej, która zastąpiła dawną odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo