Anwil ucieka od prowokacji, Twarde Pierniki chcą odzyskać mądrość

Joachim Przybył
Iskrzyło na parkiecie w drugim meczu o półfinał: Szymon Szewczyk kontra Kyndall Dykes Paweł Czarniak
Anwil w niedzielę może zakończyć derbową serię o półfinał PLK, ale Twarde Pierniki jeszcze raz chciałyby spróbować szczęścia we Włocławku.

Biorąc pod uwagę wydarzenia z sezonu zasadniczego, ta seria jest na razie zaskakująco jednostronna. Wcześniej oba mecze derbowe były wyrównane, a torunianie świadomie wybrali sobie lokalnego rywala. Tymczasem w dwóch meczach we Włocławku Twarde Pierniki w niewielkim stopniu potrafiły przeciwstawić się faworytowi.

- W tych meczach nie pokazaliśmy tego, co w całym sezonie i to jest najbardziej przykre - przyznaje Aaron Cel. - Tylko w pierwszych połowach zagraliśmy mądrze i spokojnie. Po przerwie zaczynamy grać ich rytmem, a to nam nie odpowiada.

W obu meczach Anwil dominował po przerwie i była to przewaga wprost przygniatająca. Trochę to wyglądało, jakby zespół gości nagle zapominał o swoim planie gry i pozwalał włocławianom na wykorzystanie ich wszystkich najmocniejszych stron.

Nic więc dziwnego, że po drugiej porażce w środę nosy w ekipie Twardych Pierników zwieszone były na kwintę.

Rozgrywający Roko Rogić: - Zagraliśmy naprawdę dobrze 25-26 minut. Naszym ogromnym problemem są straty. Anwil takie rzeczy uwielbia wykorzystywać, bardzo dobrze broni i napędza w ten swoją grę.

Trener Ivica Skelin: - Nieco lepiej niż w pierwszym meczu, ale znowu trzecia kwarta była naszym problem. Znowu pozwoliliśmy Anwilowi zdobywać wiele łatwych punktów spod kosza. Szybko straciliśmy dystans, a odrabiać go przeciwko tak dobrej drużynie jest bardzo trudno.

Włocławianie w pierwszej połowie dali się wciągnąć do "brudnej gry", pełnej ukrytych kuksańców i prowokacji. Bardzo dobrze w takim klimacie czują się zwłaszcza Roko Rogić I Daniel Amigo, którzy sprytnie wybijali rywali z rytmu.

- To był nasz bardzo duży błąd - przyznał Przemysław Frasunkiewicz. - Zajęliśmy się odpowiadaniem na zaczepki, rozmowami z sędziami i dlatego zespół z Torunia wrócił do meczu. Nad tym musimy panować i grać w swoją koszykówkę. Uczulamy na to graczy przed każdym meczem, ale są emocje i jeśli ktoś cię trzy razy uszczypnie, to nerwy mogą puścić. Nie mamy na to wpływu i musimy przestać reagować.

- W szatni podczas przerwy przemyśleliśmy swoje błędy z pierwszej połowy, a po przerwie jeszcze bardzo pomogli nam kibice - dodał Kyndall Dykes.

Anwil wygrał dwa pierwsze mecze w play off, mimo że nie zagrał wcale rewelacyjnie: szwankowała skuteczność z gry, sporo było prostych błędów. - Nie zawsze będziemy trafiać rzuty po koźle. W meczu numer dwa lepiej egzekwowaliśmy plan gry niż w pierwszym meczu - chwalił jednak swój zespół Frasunkiewicz w środę. - Jedziemy do Torunia po jeden mecz. Jeśli przegramy w niedzielę, to z takim nastawieniem pojedziemy na czwarty mecz. Niczego nie kalkulujemy i to najlepsza droga. Kombinowanie nie sprzyja ciągłości i długofalowej koncentracji w sporcie.

Aaron Cel: - Musimy wrócić do swojej gry i przede wszystkim nie tracić tylu piłek i trafiać do kosza. Mam nadzieję, że pokażemy serce, powalczymy o honor i udowodnimy, że zasługiwaliśmy na miejsce w play off.

Mecz numer 3 w ćwierćfinale w niedzielę o godz. 17.30 w Arenie Toruń. Transmisja w Polsacie Sport News.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani