Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe zaprasza na wystawę poświęconą chórowi Lutnia

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wystawa w toruńskim Archiwum będzie czynna do 19 grudnia. Eksponatom przygląda się Marzena Kamińska
Wystawa w toruńskim Archiwum będzie czynna do 19 grudnia. Eksponatom przygląda się Marzena Kamińska Jacek Smarz
Chór „Lutnia” przez ponad sto lat uczestniczył praktycznie we wszystkich polskich wydarzeniach w Toruniu. Śpiewająca historia miasta doczekała się ciekawej wystawy.

Sala wystawowa w głównej siedzibie Archiwum Państwowego w Toruniu kolejny raz zamieniła się w kopalnię. Prawdziwą kopalnię informacji o dziejach miasta. Tym razem archiwiści wypełnili gabloty skarbami dotyczącymi chóru „Lutnia”, który powstał pod koniec XIX wieku i przez lata był śpiewającym bastionem polskości w Toruniu.
[break]
Na wystawie można zobaczyć eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, Archiwum Państwowego, a także pamiątki chórzystów: zdjęcia, dokumenty, ogłoszenia, odznaczenia, etc. Między nimi jest np wpis do niemieckiego rejestru policyjnego ze stycznia 1898 roku potwierdzający powstanie polskiego chóru. Są też zdjęcia popularnych na początku XX wieku żywych obrazów organizowanych w parku Wiktorii, a także fotografie toruńskiego pomnika Moniuszki odsłoniętego z inicjatywy „Lutni” w 1923 roku i odbudowanego po wojnie, także dzięki zaangażowaniu chórzystów.
Pochylając się nad gablotami warto wczytać się w protokoły z posiedzeń Towarzystwa Śpiewaczego. Pokazują one, jakimi ludźmi byli bohaterowie tamtych czasów. Szczególnie ciekawie prezentuje się tu Ludwik Makowski, wieloletni prezes stowarzyszenia i wybitny działacz niepodległościowy, przed 1920 rokiem nazywany przez Niemców „królem Polaków”.
- Na jednym z posiedzeń, kiedy pojawił się problem podziału na rzemieślników, inteligentów, itd., Makowski stwierdził, że każdy myślący człowiek jest inteligencją - mówi Marzena Kamińska z toruńskiego Archiwum, współautorka wystawy.
Zbiór prezentowanych na placu Rapackiego skarbów jest duży, na sali wystawowej zmieściła się jednak tylko część związanych z chórem pamiątek.
- Do lat 70. ubiegłego wieku „Lutnia” uczestniczyła praktycznie w każdym polskim wydarzeniu w mieście - mówi Maria Królak, opiekunka Towarzystwa Śpiewaczego, spiritus movens wystawy. - Pamiątką po tych występach są afisze, mamy ich koło setki.

Warto wiedzieć:
Wystawę „Póty Polski - póki pieśni” można oglądać do 19 grudnia w głównym gmachu archiwum przy pl. Rapackiego 4 w dni robocze, między godz. 9 i 14

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska