Arriva Twarde Pierniki masakrują rywala w wyścigu o utrzymanie. Wraca nadzieja w Toruniu!

Joachim Przybył
Arriva Twarde Pierniki - MKS Dąbrowa Górnicza 106:77
Arriva Twarde Pierniki - MKS Dąbrowa Górnicza 106:77 Agnieszka Bielecka
Arriva Twarde Pierniki wygrały trzeci mecz z ostatnich czterech i są coraz bliżej bezpiecznego miejsca w PLK. Przy okazji torunianie zabawili się w ofensywie, wyrównali swój punktowy rekord sezonu, a popis w rzutach za 3 dał Sterling Gibbs.

Obejrzyj wideo: Jak przygotować rower do sezonu?

od 16 lat

Arriva Twarde Pierniki Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza 106:77 (30:16, 30:19, 21:23, 25:19)

Arriva Twarde Pierniki: Gibbs 21 (6), Persons 20, 7 zb., 11 as., Cel 8, Tomaszewski 4, Brunk 2 oraz Kenić 19 (3), 6 as., Walton 18, Gordon 8 (2), Sowiński 4, Diduszko 2, Szymański 0, Kruszkowski 0.
MKS: Bluiett 23 (3), Blakes 21 (2), Chealey 10 (1), Mokros 8 (2), Kucharek 4 oraz Piechowicz 5 (1), Rajewicz 3 (1), Radwański 3 (1), Zawadzki 0, Margiciok 0.

Od początku torunianie pchali piłkę pod kosz, wykorzystując brak środkowego w zespole MKS, a gdy z dystansu zaczął trafiać Gibbs, to już po niespełna 4 minutach Arriva Twarde Pierniki miała 10 pkt przewagi. Amerykanin postanowił najwyraźniej sam rozwiązać problem, bo już po 5 minutach miał na koncie 12 pkt, a do przerwy kapitalne 6/7 za 3. Znakomity był także Cel, choć pod koniec udanej 1. kwarty nabawił się kontuzji i więcej już nie zagrał. W sumie cały zespół miał w tej kwarcie blisko 70 proc. z gry, w tym 5/6 za 3.

Zdjęcia z meczu i kibiców na trybunach

Goście próbowali szczęścia w rzutach z dystansu, ale początkowo zupełnie im to nie wychodziło. Trzeba też przyznać, że torunianie byli bardzo dobrze w defensywie przygotowani na zagrania rywali. Z kolei MKS w żaden sposób nie potrafił zatrzymać akcji gospodarzy, którzy coraz lepiej bawili się pod koszem rywali. Przewaga rosła aż do rekordowych 27 punktów (60:33) w 16. minucie.

Jacek Winnicki, trener MKS: - Gospodarze stylem gry i rozgrywaniem swoich akcji nas nie zaskoczyli. Nie wyszliśmy z tego meczu w Słupsku (MKS przegrał po dogrywce - dop. red.), nie byliśmy przygotowani do gry, brakowało koncentracji, waleczności i to od razu odbiło się na wyniku. Mecz nie zdążył się dobrze zacząć, a dla nas już się zakończył.

Po przerwie przewaga początkowo nieco spadła. Po indywidualnych akcjach punktowali Chealey i Bluiett, torunianie nieco stracili konsekwencji w swoich akcjach. Arriva Twarde Pierniki nawet nieco słabsza niż w 1. połowie - cały czas kontrolowały przebieg meczu. Na początku ostatniej kwarty z dystansu przymierzyli Kenić i Gordon, a przewaga znowu urosła do 30 punktów.

Po przerwie swoje pierwsze punkty w PLK zdobył 17-letni Paweł Sowiński. Jedyne zmartwienie gospodarzy po tym meczu: kontuzja Aarona Cela, który po przerwie już nie pojawił się na parkiecie. Trener Cedric Heitz powiedział, że to na szczęście nic groźnego, skrzydłowy mógł wrócić do gry, ale nie było potrzeby ryzykowania poważniejszego urazu.

Wojciech Tomaszewski: - Od początku narzuciliśmy mocne tempo, fizyczność i agresję w grze, bardzo dobrze broniliśmy. Po przerwie musieliśmy tylko kontrolować przewagę. Na pewno mieliśmy dużą przewagę na pozycjach 4 i 5, staraliśmy się ją cierpliwie wykorzystywać.

Finisz sezonu zapowiada się dla torunian obiecująco. Teraz mają przed sobą domowy mecz ze Startem Lublin (22.04), wyjazdowe derby w Bydgoszczy (30.04) i na koniec podejmują GTK Gliwice 3 maja. Nawet dwa zwycięstwa w tych trzech meczach dają sporą szansę na utrzymanie w PLK., a trzy - biorąc pod uwagę trudny układ spotkań rywali - niemal to gwarantuje.