Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artylerzyści opuścili już swój cokół

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wczoraj pomnik „stracił głowy”. Kamienne bloki zostaną przewiezione na nowe miejsce za kilka dni
Wczoraj pomnik „stracił głowy”. Kamienne bloki zostaną przewiezione na nowe miejsce za kilka dni Sławomir Kowalski
Wczoraj, w licznej asyście widzów, zdemontowano odlaną z brązu rzeźbę. Pozostałe elementy pomnika zostaną rozebrane w przyszłym tygodniu.

[break]
Plac Zwycięstwa w Toruniu oficjalnie odchodzi już do cywila. Wczoraj rozpoczęła się rozbiórka pomnika Artylerzystów, któremu plac zawdzięczał swoje powstanie. Koło południa została zdemontowana wieńcząca monument rzeźba, na resztę przyjdzie czas w przyszłym tygodniu.

- Trochę szkoda, patrzyłem na ten pomnik tak długo, jak długo tu mieszkam. Dzieci w wózku po tym placu woziłem - mówi pan Mieczysław, który przyszedł popatrzeć na początek końca pomnika z placu Zwycięstwa. - Mam nadzieję, że nie postawią nam w tym miejscu jakiegoś straszydła.

PRZECZYTAJ:Straż obywatelska

Pomnik zostanie rozebrany i w częściach przeniesiony na sąsiedni plac Towarzystwa Miłośników Torunia, gdzie powtórnie złożony, spocznie na przygotowanym dla niego nowym cokole. Na skwerze przy placu ToMiTo powstaje nie tylko cokół, trwają tam właśnie prace przy zagospodarowaniu przestrzeni przeznaczonej na uroczystości wojskowe oraz alejek. Ciągi komunikacyjne są wykładane płytkami, niestety nie są to jednak płyty, którymi jest wyłożony plac Zwycięstwa.

Plac Zwycięstwa powstał w 1980 roku, jako miejsce najważniejszych uroczystości toruńskiego garnizonu i szkoły artylerii. Było to miejsce bardzo przestronne, zostało wyłożone kamiennymi płytami wydobytymi z chodników w najbardziej kiedyś reprezentacyjnych dzielnicach miasta. Większość z tych płyt pamięta jeszcze złote czasy Przedmieścia św. Katarzyny, czyli Wilhelmstadt.

W ostatnich latach coraz rzadziej można było na tych płytach zobaczyć wojskowych, coraz częściej kamień brudził się natomiast smarami wyciekającymi spod zaparkowanych tu samochodów. Wreszcie zapadła decyzja o tym, że plac Zwycięstwa ma się stać placem budowy. W 2017 roku mają tu zacząć rosnąć mury nowej siedziby toruńskiego Sądu Rejonowego. Zgodnie ze wskazaniami urbanistów będzie mogła mieć do 30 metrów wysokości.

Urząd Miasta przekazał plac w zamian za wykorzystywane przez przedstawicieli Temidy nieruchomości przy ulicach Młodzieżowej i Mickiewicza.

- Plac został już notarialnie przekazany - mówi Wiktor Krawiec, dyrektor magistrackiego Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Część płyt z placu Zwycięstwa miała zostać wykorzystana do zagospodarowania nowego otoczenia pomnika, reszta miała natomiast trafić na dziedziniec sądu.

Nowe miejsce dla pomnika wybrano po konsultacjach społecznych i rozmowach z wojskiem. Przenosiny kosztują ponad 450 tysięcy zł.

Warto wiedzieć

Z żołnierskiej kieszeni

- Pomnik na placu Zwycięstwa został zbudowany głównie dzięki składkom żołnierzy.

- Składa się z brązowej rzeźby przedstawiającej głowy artylerzystów, spoczywającej na granitowych blokach, na których zostały wykute lufy dział.

- Pomnik zaprojektował gdański rzeźbiarz Franciszek Duszenko, całość została odsłonięta 12 października 1980 roku.

- Na początku lat dziewięćdziesiątych obok pomnika stanęła jeszcze tablica pamiątkowa ufundowana w osiemdziesiątą rocznicę powstania toruńskiej szkoły artylerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska