Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczna podróż po sztuce kilku pokoleń znanych malarzy

Redakcja
Fragment obrazu olejnego autorstwa  Wojciecha Kossaka (1856-1942), zatytułowanego „Olszynka Grochowska”, który powstał w 1928 roku
Fragment obrazu olejnego autorstwa Wojciecha Kossaka (1856-1942), zatytułowanego „Olszynka Grochowska”, który powstał w 1928 roku
W Ratuszu Staromiejskim będzie można obejrzeć wystawę prac Kossaków. Trudno jest znaleźć drugą taką rodzinę, której aż tylu członków osiągnęło na przełomie wieków tak duży sukces.

[break]
Ich nazwisko znane jest nawet największym artystycznym ignorantom. Gdy w towarzystwie pada hasło Kossak, wyobraźnia od razu podsuwa nam przed oczy przede wszystkim niezwykle wyraziście namalowane konie, a także sceny batalistyczne z ich udziałem. Talenty plastyczne przejawiali w tej wielopokoleniowej rodzinie przede wszystkim mężczyźni. Z kolei kobiety dziedziczyły talenty literackie. Warto chociażby wspomnieć obie utalentowane córki Wojciecha Kossaka - poetkę Marię Pawlikowską-Jasnorzewską oraz pisarkę Magdalenę Starzewską-Niewidowską, piszącej pod pseudonimem Magdalena Samozwaniec.

Zafascynowani końmi

Pierwszym, który odniósł sukces w artystycznym świecie był Juliusz Kossak. Wyspecjalizował się w malarstwie historycznym i batalistycznym, za ulubiony temat swoich prac obierając konie. Mimo prawniczego wykształcenie z uwielbieniem oddawał się swojej malarskiej pasji. Malował sceny z polowań, portrety, konie, stadniny... Wyjazd do Paryża i Monachium zaowocował rozwinięciem jego talentu. Jego brat, Leon, skupił się w swoich pracach na prezentacji żołnierskiego życia. I podobnie jak Juliusz Kossak fascynował się końmi.

Razem z synem

Schedę po Juliusz Kossaku przejął jego syn Wojciech, dziś kojarzony przede wszystkim ze stworzonej wspólnie z Janem Styką olbrzymiej „Panoramy racławickiej”. Swój talent doskonalił w Krakowie oraz w Monachium. Pracownię prowadził wspólnie z synem - Jerzym. Najmłodszy z Kossaków - Karol, skupił się przede wszystkim na swoje fascynacji folklorem huculskim i życiem górali karpackich.

Zebrane z całej Polski

Wystawę przygotowało Muzeum Okręgowe w Toruniu we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Na wystawie, która zostanie udostępniona zwiedzającym w Ratuszu Staromiejskim od piątku, będzie można obejrzeć akwarele, gwasze, obrazy olejne i pocztówki pochodzące ze zbiorów muzeów Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łańcuta, Olsztyna, Płocka, Przemyśla, Rzeszowa, Tarnowa, Torunia, Warszawy i Włocławka oraz ze zbiorów prywatnych. Łącznie obejrzymy ponad 150 obiektów, które pozwolą odkryć Kossaków także jako utalentowanych portrecistów. Ich okiem przyjrzymy się życiu Polaków od II poł. XIX wieku po początek XX wieku.

Wernisaż wystawy „Kossakowie. Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów” w czwartek na II piętrze Ratusza Staromiejskiego. Początek o godz. 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska