POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Artystyczna prowokacja

Artystyczna prowokacja

Małgorzata Chojnicka

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Artystyczna prowokacja
Efektem ubiegłorocznego pleneru interdyscyplinarnego, który odbył się w Lipnie, jest film o mieście nad Mienią.
Artystyczna prowokacja

Efektem ubiegłorocznego pleneru interdyscyplinarnego, który odbył się w Lipnie, jest film o mieście nad Mienią.


Nakręcili go studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy stworzyli prowokację artystyczną. Jej tematem przewodnim był tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Miast Mniejszych 2011, o który Lipno miałoby się jakoby ubiegać.


Film wzbudził dość spore emocje - z jednej strony osoby publiczne w nim występujące nie zorientowały się, że padły ofiarą artystycznego podstępu. Z drugiej o lipnowskiej kulturze wypowiadały się osoby zupełnie przypadkowe, a nawet kontrowersyjne. Film można było obejrzeć w kinie „Nawojka” podczas pokazu w ubiegłym tygodniu - po jego emisji rozgorzała dyskusja.


Działania performatywne nie są łatwą formą artystycznego przekazu i mogą szokować, a nawet bulwersować. W ten sposób przecież narodziła się ta forma sztuki żywej – obraz wyszedł z ram i ożył. W historii performance zdarzały się sytuacje, gdy fizyczne traumatyzowanie ciała doprowadzało do tragedii. „Akcjoniści wiedeńscy” publicznie się okaleczali – był nawet przypadek śmiertelny.


Kompletne zaskoczenie


- Zaskoczenie wynikało z tego, że studenci zdecydowali się na pokazanie filmu z ubiegłego roku – opowiada prof. Marian Stępak z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. - Wtedy w centrum miasta praktycznie każda ulica była rozkopana. Nie chcieli nikogo urazić, a ich materiał nie został upubliczniony w sieci. Była to prowokacja, skłaniająca ludzi do myślenia nad kondycja kultury w mieście. Na szczęście, szybko udało się rozładować napiętą atmosferę. Był to już trzeci plener interdyscyplinarny organizowany w Lipnie i sponsorowany przez Miejskie Centrum Kulturalne. Wzięli w nim udział studenci z Torunia i Gdańska. Tym razem powstały wyłącznie materiały filmowe, które pokażemy za rok. Nasze dokonania zaprezentujemy też w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu podczas V Festiwalu Performance, który odbedzie się pod koniec listopada.


Dali się zmanipulować


- Nie chcieliśmy nikogo urazić – mówią Marcin Szuszkiewicz i Filip Ignatowicz, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Zbliżały się wybory samorządowe, Lipno było rozkopane, a Toruń i Bydgoszcz przegrały rywalizację o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Postanowiliśmy to wykorzystać. Wymyśliliśmy od początku do końca konkurs z określonymi kryteriami na Europejską Stolicę Kultury Miast Mniejszych 2011. Podawaliśmy się za reporterów i podczas sondy ulicznej zadawaliśmy pytanie, jak miasto może się przygotować do objęcia tego tytułu. Do kamery wypowiadały się również osoby publiczne. Wszyscy bez wyjątku dali się zmanipulować. Chodziło nam o poczucie humoru, bo my naprawdę lubimy to miasto. Sami jesteśmy ludźmi z dużym dystansem do siebie, a żadna z osób występujących w filmie nie wyszła źle. Wszyscy walczą o swoje miasto. Naprawdę nie wiemy, w którym momencie mogli poczuć się obrażeni. Cały pokaz przygotowaliśmy w konwencji żartu, nawet wręczaliśmy „złote dinozaury”. W końcu emocje opadły i chyba nikt nie wyszedł urażony.


Ciekawa lekcja


- Uznaję wolność wypowiedzi twórczej - stwierdza Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz, dyrektor Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie. - Studenci chyba nikogo aż tak nie „podprowadzili” jak mnie i nie czuję się w żaden sposób dotknięta. Każdy człowiek powinien mieć pewną dozę tolerancji na to, jak go widzą inni. Film ten był dla mnie ciekawą lekcją, jeśli chodzi o sondaż społeczny. Do zastanowienia skłoniły mnie zwłaszcza wypowiedzi młodych ludzi, przesiadujących na ławce, którzy mówili, że w Lipnie nie ma żadnej kultury. Będę starała się teraz stworzyć dla nich atrakcyjną ofertę, która być może ich zainteresuje.


Maria Turska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Lipnie odmówiła komentarza.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo