Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autentyczni Artyści na scenie w Centrum Dialogu - spektakl w wykonaniu uczniów SP 128 w Łodzi

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Autentyczni Artyści - grupa teatralna przy SP 128 - w spektaklu  „Mały Książę, opowieść o miłości do planety Ziemia".
Autentyczni Artyści - grupa teatralna przy SP 128 - w spektaklu „Mały Książę, opowieść o miłości do planety Ziemia". Asia Kowalczyk,Jola Przychoda
Grupa teatralna Autentyczni Artyści działa już 10 lat. Aktorzy ze spektrum autyzmu właśnie wystawili wyjątkowy spektakl „Mały Książę, opowieść o miłości do planety Ziemia". Zaprezentowali w nim siebie i poruszyli istotne problemy współczesnego świata związane z ekologią, ochroną środowiska, uzależnieniami od mediów.

Autentyczni Artyści na scenie w Centrum Dialogu

Zespół młodych aktorów, działających w grupie Autentyczni Artyści przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 128 im. Jana Brzechwy w Łodzi, na scenie Centrum Dialogu wystąpił w przedstawieniu „Mały Książę, opowieść o miłości do planety Ziemia". Czas i temat spektaklu nie był przypadkowy. Właśnie w kwietniu przypada Dzień Ziemi, kiedy organizowanych jest wiele akcji proekologicznych. Jest to też miesiąc świadomości autyzmu – a Autentyczni Artyści to właśnie dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. W tym roku grupa teatralna świętuje okrągły jubileusz istnienia.

- Nasza grupa istnieje już od 10 lat – mówi Monika Pakuła, która opiekuje się nią razem z Agnieszką Sylwią Pisulą, Anną Zielińską i Marcinem Nowakiem. Wszyscy są terapeutami, którzy pracują z osobami w spektrum autyzmu. – Do grupy teatralnej należą uczniowie w różnym wieku – od I do VIII klasy oraz nasi absolwenci. Dzięki zaangażowaniu w działalność artystyczną, przełamują swoje bariery i opory, związane z występami na scenie. To wymaga od nas i od nich ogromnego wysiłku – aby zechcieli wyjść na scenę, aby na niej odegrali swoje role, przełamały się. Nasze dzieci i młodzież naprawdę są autentyczni, przejęci, a my nigdy do końca nie możemy być pewni przebiegu widowiska.

Osoby pracujące z uczniami SP 128 podkreślają nieocenioną moc terapeutyczną teatralnych wyzwań. Dają one młodzieży w spektrum autyzmu możliwość współpracowania w grupie, integracji, nawiązywaniu nowych relacji na wielu płaszczyznach, doświadczania wielu emocji i radzenia sobie z nimi, zyskania pewności siebie.
- Jest to bardzo ważne, szczególnie na starcie do samodzielności – dodaje Monika Pakuła.
Zaprezentowanie się na scenie przy pełnej widowni, daje też Autentycznym Artystom ogromną satysfakcję i prawdziwą radość. Dumni są z nich rodzice oraz nauczyciele. A oni sami zyskują wiarę w swoje możliwości.

Warto przypomnieć przy tej okazji, że swoje pierwsze kroki w spektaklu stawiał parę lat temu Janek Gawroński – dziś już absolwent SP 128 i znany młody działacz na rzecz dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany