Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autentyczności testamentu. Co warto wiedzieć? [PORADA PRAWNIKA]

Adam Kozioziembski
W każdym środowym papierowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z naszą prawniczą poradą. Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: m.oberlan@nowosci.com.pl. Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu.
W każdym środowym papierowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z naszą prawniczą poradą. Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: [email protected]. Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu. Archiwum Polska Press
- W marcu zmarł mój ojciec. Tata chorował na nowotwór płuc, w ostatnim czasie w zasadzie nie było z nim kontaktu, bo znajdował się od pod wpływem silnych leków - relacjonuje Czytelnik.

- Od około dwóch lat z tatą mieszkała jego konkubina. Tata był właścicielem domu i kilku działek. Zawsze powtarzał, że majątek ten zostawi dla mnie i dla brata. Na rozprawie w lipcu sąd otworzył testament. Z jego treści wynika, że tata w obliczu rychłej śmierci ustanowił jedyną spadkobierczynią swoją konkubinę. Miało się to odbyć w obecności 3 świadków, którzy podpisali się na testamencie. Według mnie testament napisany został przez konkubinę, a podpis mojego taty nie jest autentyczny. Jakie są warunki ważności takiego testamentu? - pyta Czytelnik.

Testament ustny jest jedną z form szczególnych testamentu, może być sporządzony, jeżeli zachodzi obawa rychłej śmierci testatora, albo jeżeli w skutek szczególnych okoliczności niemożliwe lub bardzo utrudnione jest zachowanie zwykłej formy testamentu. W takiej sytuacji testator może oświadczyć swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej trzech świadków.

Aby stwierdzić treść sporządzonego ustnego testamentu trzeba skorzystać z jednego z dwóch ustawowych sposobów. Pierwszy z nich polega na spisaniu przez jednego ze świadków albo osobę trzecią złożonego przez spadkodawcę oświadczenia, w którym wskazane zostanie miejsce, data złożenia oświadczenia oraz miejsce i data sporządzenia tego pisma. Pismo to musi zostać podpisane przez spadkodawcę i trzech świadków, albo przez wszystkich świadków. Należy jednak pamiętać, że stwierdzenie w ten sposób treści testamentu ustnego musi nastąpić przed upływem roku od jego złożenia.

Polecamy: Zobacz wiele dodatkowych materiałów na "NOWOŚCI" PLUS

Drugi sposób polega na stwierdzeniu treści testamentu ustnego przez zgodne zeznania trzech świadków przed sądem. W takim przypadku, gdy przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka na trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków. Sądowy sposób sporządzenia testamentu ustnego jest dopuszczalny tylko w przypadku, gdy nie doszło do jego stwierdzenia w pierwszej formie tj. poprzez sporządzenie pisma przez jednego ze świadków lub osobę trzecią.

W opisywanej sprawie w pierwszej kolejności należy w sposób bardzo szczegółowy przesłuchać świadków testamentu, na okoliczność jego sporządzenia. Sąd musi ustalić również czy ojciec był w stanie swobodnie wyrazić swoją wolę, czy świadom był swych decyzji oraz, czy rzeczywiście taką treść testamentu wypowiedział. Następnie należy zbadać autentyczność rzekomego podpisu złożonego przez ojca na testamencie oraz ustalić, kto testament spisał. Co ważne, testament musi być spisany przez osobę trzecią, a za taką nie może być uznana osoba spadkobiercy.

Zobacz wideo: Bella Skyway Festival 2017

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska