Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autobusy budzą mieszkańców hałasem i smrodem spalin [POGOTOWIE REPORTERSKIE]

Piotr Lampkowski
Codziennie z zajezdni autobusowej przy ulicy Legionów w Toruniu wyjeżdża ponad 100 pojazdów
Codziennie z zajezdni autobusowej przy ulicy Legionów w Toruniu wyjeżdża ponad 100 pojazdów Sławomir Kowalski
Mieszkańcy Koniuch skarżą się na hałas i zapach spalin dochodzący do ich mieszkań z zajezdni autobusowej. Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta w Toruniu domaga się od kolejnego wykonawcy robót, aby jak najszybciej je wznowił.

[break]
- Na Koniuchach, w blokach przy skwerze handlowym czuć smród ruszających z zajezdni autobusów - skarżą się Czytelnicy mieszkający w pobliżu tego miejsca.

Od rana czuć spaliny

- Czasami już nawet o godzinie 3 nad ranem, kiedy zaczyna się rozruch silników, trzeba zamknąć okna, bo nie można oddychać. Czy MZK nie może zrobić czegoś, żeby zlikwidować lub ograniczyć tę uciążliwość? - pytają mieszkańcy osiedla.

- W godzinach porannych między godziną 4 a 9, wyjeżdża od 100 do 120 autobusów. Jest to uzależnione od pory roku szkolnego, ferii, weekendów, świąt i tak dalej. Rozkład jazdy dostosowuje się do zapotrzebowania w danym okresie. Latem i w czasie ferii wyjeżdżają na przykład 103 autobusy - mówi rzecznik Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, Piotr Reich.

Cały tabor toruńskiego przewoźnika to 145 autobusów.

- Dotychczas nie mieliśmy tego typu zgłoszeń od mieszkańców - mówi Piotr Reich.

Rzecznik MZK przyznaje też, że w zasobach firmy przybywa systematycznie pojazdów spełniających restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6. W Toruniu autobusów z takim napędem jest tylko czternaście - to solarisy urbino 12. Kolejne trzy podobne pojazdy zasilane są CNG, czyli gazem ziemnym. Tylko jeden napędza silnik hybrydowy. Jest to więc niewiele ponad 10 procent wszystkich autobusów wykorzystywanych przez MZK.

- Każdy z pojazdów jest sprawdzany pod kątem emisji spalin i naprawiany, jeżeli zaistnieje taka potrzeba - dodaje Piotr Reich.

Naturalna bariera

Sposobem na neutralizację zapachu spalin może być zastosowanie naturalnej bariery ochronnej z drzew okalających zajezdnię.

Już 20 lat temu dostrzegliśmy problem zanieczyszczeń pochodzących z zajezdni autobusowej. - Jolanta Swinarska z UM w Toruniu

- Już 20 lat temu dostrzegliśmy ten problem - mówi Jolanta Swinarska kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Wydziale Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. Wtedy to zadecydowano o powstaniu naturalnych „ekranów” z zieleni wokół terenu MZK. Posadzono wtedy świerki srebrne, które również zimą są w stanie skutecznie powstrzymywać zanieczyszczenia. Niestety, nie wszystkie wyrosły w równym tempie.

Przerwa w inwestycji?

- Od dwóch tygodni nie widać żadnych postępów w pracach na placu zabaw „Misiaczek” przy Szosie Lubickiej - alarmuje Czytelnik.

- Monitorujemy sytuację i monitujemy u wykonawcy - mówi dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia, Marcin Maksim. - W tym tygodniu firma prowadząca roboty powinna wrócić do pracy. Ich zakończenie przewidywano w czerwcu, ale przez opóźnienie powinny zostać zakończone w lipcu.

Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia nie ma ostatnio szczęścia do firm wykonujących roboty na jego zlecenie.

Odstępują od umowy

Warto przypomnieć, że niedawno jako pierwsi pisaliśmy o kłopotach z wykonawcą prac w parku za pawilonem „Maciej” na osiedlu „Na Skarpie” w Toruniu.

- Właśnie odstępujemy od umowy z poprzednim wykonawcą - mówi Marcin Maksim.

Po inwentaryzacji i rozliczeniu wydział będzie poszukiwał nowej firmy, która dokończy tę inwestycję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska