Automaty z żywnością w szkołach. Co można kupić?

Automaty z żywnością w szkołach. Co można kupić?

Justyna Wojciechowska-Narloch

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Automaty z żywnością w szkołach. Co można kupić?
1/4
przejdź do galerii

©Jacek Smarz

Pełnoziarniste ciastka, owocowe chipsy, soki i woda - m.in. takie przysmaki kupić można w automacie ustawionym w Szkole Podstawowej nr 35.
Kilka dni temu zostaliśmy zaalarmowani przez jedną z mam, która z wielkim zaniepokojeniem informowała, że dzieci w podstawówce przy ul. Krynickiej zajadają się niezdrową żywnością. Tę mogą kupować w ustawionym na szkolnym korytarzu automacie.

- Szkoła od niedawna nosi imię Polskich Olimpijczyków. W swoim programie wychowawczym ma wpisane m.in. ukierunkowanie na zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych - napisała do redakcji Czytelniczka. - Tymczasem przed lekcjami uczniowie klasy drugiej prześcigali się w wyliczaniu, które zjadło więcej chipsów i cukierków.Bez soli i cukru

W 2015 roku państwo wypowiedziało wojnę niezdrowej żywności w placówkach oświatowych. Zaostrzono przepisy do tego stopnia, że w szkolnych kuchniach zakazano używania zwykłej soli i cukru, a ze sklepików musiały zniknąć chipsy, batony, gazowane napoje i czekolada. Zakazano też sprzedaży drożdżówek i kawy - nawet dorosłym uczniom. Rok później restrykcyjne przepisy został nieco złagodzone. Chipsów jednak w szkołach nadal sprzedawać nie wolno.

Polecamy:- Postawienie tego automatu było inicjatywą rodziców. Nie mamy w szkole sklepiku, więc automat dobrze się sprawdzi - tłumaczy Ewa Lerman, dyrektorka SP nr 35 przy ul. Krynickiej. - Nie łamiemy prawa, o czym świadczą opinie dzieci. Smak chipsów i batonów zakupionych w automacie mocno je rozczarował. Skarżyły się, że ani to słodkie, ani słone.

Ewelina Wilska, szefowa Rady Rodziców w SP nr 35 dokłada kilka słów do wcześniejszych wyjaśnień. Zapewnia też, że pojawienie się automatu nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, bo szeroko o tym informowano.

Zobacz także: Oszustka z Internetu. Ilony B. szukało pół Polski, bo oszukiwała rzekomo sprzedając rzeczy dla dzieci


- We współpracy z dyrekcją jako Rada Rodziców wyszliśmy naprzeciw zgłaszanym oczekiwaniom rodziców i uczniów naszej szkoły - dostarczyliśmy automat ze zdrową żywnością. Aktualnie jesteśmy w trakcie procedur zmierzających do wstawienia bezpłatnej dla dzieci wody. Czekamy na badania i zgody sanepidu - dodaje Ewelina Wilska. - Dostawca automatu zapewnia o posiadaniu przez produkty odpowiednich atestów, jak również załączył oświadczenia dostawców produktów o zgodności z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.

Nie jest lepiej

Dbałość o zdrowe odżywianie jest niezwykle ważna zważywszy, że liczba osób z niewłaściwą masą ciała wciąż systematycznie rośnie, z 16,8% w roku szkolnym 2012/13, do 22% w roku 2015/16.Jak się okazuje, same zakazy żywieniowe wprowadzone na mocy ustaw i rozporządzeń nie zadziałały, jak oczekiwano. Wielu uczniów zrezygnowało z obiadów w szkolnych stołówkach uznając je za jałowe, niesmaczne albo wręcz niejadalne. Nie chcieli ziemniaków bez soli i kompotów słodzonych miodem.

Finansowane przez państwo programy, które miały wyrabiać w uczniach zdrowe nawyki żywieniowe, też się nie sprawdziły. Rozdawane w placówkach owoce czy produkty mleczne często trafiały do kosza. Dziś mówi się o wydłużeniu przerw obiadowych oraz współfinansowaniu posiłków przez państwo.

NowosciTorun

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jan

Jan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

a co to jest zdrowe ? Te ciastka pełno ziarniste z tą wodą i kubuaiami mają gromu cukru , potem wali tych dzieciaków jakby naćpani byli.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo