Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awans UMK w rankingu szanghajskim i wyróżnienia dla naszych naukowców

Adrian Stelmaszyk
Prof. dr hab. M. Szulakiewicz (z prawej) w towarzystwie prezesa Klubu Profesorów Wierzenica prof. Józefa Banaszaka
Prof. dr hab. M. Szulakiewicz (z prawej) w towarzystwie prezesa Klubu Profesorów Wierzenica prof. Józefa Banaszaka Włodzimierz Buczyński
Mimo, że na Uniwersytecie trwa przerwa wakacyjna w zajęciach dydaktycznych, to nasi naukowcy odbierają kolejne granty i stypendia na badania oraz nagrody za dotychczasową pracę. Co więcej, UMK awansował w rankingu szanghajskim plasując się w 3. setce w obszarze matematyki i zajmując 3. lokatę w Polsce.

Mimo, że na Uniwersytecie trwa przerwa wakacyjna w zajęciach dydaktycznych, to nasi naukowcy odbierają kolejne granty i stypendia na badania oraz nagrody za dotychczasową pracę. Co więcej, UMK awansował w rankingu szanghajskim plasując się w 3. setce w obszarze matematyki i zajmując 3. lokatę w Polsce.

UMK uplasował się w trzeciej setce tegorocznego Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) w zakresie nauk przyrodniczych w dyscyplinie naukowej: matematyka. W zeszłym roku w tej kategorii UMK został odnotowany w czwartej setce i zajmował 5. miejsce w kraju. Ranking bierze pod uwagę przede wszystkim aktywność publikacyjną pracowników naukowych danej dziedziny.

Doktorskie Etiudy

Czworo młodych naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znalazło się w grupie 147 laureatów konkursu Etiuda Narodowego Centrum Nauki na stypendia doktorskie. W 6. edycji o finansowanie swoich badań starało się 355 osób.

CZYTAJ TEŻ:
Ile zarabia policjant? STAWKI
Toruński areszt śledczy od środka. Tak wyglądają cele
W jakich sklepach płacą najwięcej? ZAROBKI

Tegoroczni stypendyści otrzymają z NCN łącznie niemal 15 mln zł. Stypendia naukowe i środki na odbycie wyjazdów stażowych w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym otrzyma czworo naukowców UMK:

  • mgr Aurelia Dymek z Wydziału Matematyki i Informatyki na projekt pt. Dynamika topologiczna uogólnionych układów B-wolnych otrzyma 88 838,00 zł;
  • mgr Katarzyna Knozowska z Wydziału Chemii na projekt pt. Hydrofobowe i hydrofilowe membrany polimerowe dedykowane do perwaporacyjnej separacji dwuskładnikowych układów organiczno-organicznych otrzyma 101 tys. zł;
  • mgr Katarzyna Siudzińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na projekt pt. Evolution of open quantum systems governed by unitarily covariant quantum channels otrzyma 109 352,00 zł;
  • mgr Przemysław Zakrzewski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska na projekt pt. Rola białek wiążących aktynę w procesie spermiogenezy ssaków otrzyma 121 962,00 zł.

O TYM SIĘ MÓWI:

Grafik i pasjonat historii odbudowuje w świecie wirtualnym toruński zamek czasów jego świetności w pierwszej połowie XV wieku. Korzysta przy tym z porad byłego miejskiego konserwatora zabytków Zbigniewa Nawrockiego, przed którym zamek praktycznie nie ma tajemnic, oraz efektów badań archeologa Bogusza Wasika. NowosciTorun

Jak wyglądał zamek krzyżacki w Toruniu? Wybierz się w wirtua...

Honory dla profesora

Prof. dr hab. Marek Szulakiewicz z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika został uhonorowany Statuetką Augusta hr. Cieszkowskiego. Wyróżnienie to wręczane jest od dziesięciu lat przez Klub Profesorów Wierzenica, który skupia wokół myśli wielkiego polskiego filozofa i społecznika Augusta hr. Cieszkowskiego filozofów, artystów, pedagogów i ludzi kultury.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Laureat odebrał Statuetkę z rąk prezesa Klubu prof. Józefa Banaszaka. Został uhonorowany za „twórczość filozoficzną i propagowanie myśli Augusta Cieszkowskiego”. Podczas spotkania Kierownik Katedry Teorii Kultury i Religii UMK wygłosił wykład na temat: „Co się dzieje ze współczesną kulturą?”. Wydarzenie uświetnione zostało również koncertem Barbary Kaszuby (skrzypce, fortepian) oraz Macieja Boberka (śpiew).

O TYM SIĘ MÓWI:

Tak wyglądać będzie nowa linia tramwajowa na osiedle JAR

Budowa linii tramwajowej na JAR. Zmiany w organizacji ruchu ...

W cyfrowej setce

Dr Anna Beata Kwiatkowska z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ponownie znalazła się na "Liście Stu", czyli w grupie 100 osób mających największy wpływ na rozwój umiejętności cyfrowych w naszym kraju.

Listę ustaliła Kapituła pod przewodnictwem Włodzimierza Marcińskiego – Przewodniczącego Rady Programowej Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, Prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Kandydatury do Listy były zgłaszane przez ekspertów i praktyków w zakresie upowszechniania partycypacji cyfrowej. Warto podkreślić, że obecnością na "Liście Stu" pracowniczka Zakładu Metodyki Nauczania Informatyki i Technologii Informacyjnej UMK została uhonorowana już drugi raz. Na "Liście Stu" była również w 2017 r.

Nagrody Marszałka

Dr hab. Ireneusz Grulkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Collegium Medicum w Bydgoszczy zostali uhonorowani Nagrodami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii ,,Badania naukowe i postęp techniczny”. W tej kategorii wyróżniono również młodego wynalazcę Marka Rauchfleisza z Torunia i Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej z Ciechocinka.

Nagrody Marszałka to najbardziej prestiżowe wyróżnienia w regionie, przyznawane za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Dr hab. Ireneusz Grulkowski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) otrzymał Nagrodę Marszałka za opracowanie dotyczące budowy nowej generacji tomografów optycznych OCT. Po raz pierwszy przedstawiono w niej możliwości obrazowania zarówno przedniej, jak i tylnej części oka ludzkiego za pomocą tego samego urządzenia. To nowatorskie podejście umożliwiło również pomiar odległości wewnątrzgałkowych w oku ludzkim. Pozwoli to na rozwój urządzeń okulistycznych nowej generacji.

O TYM SIĘ MÓWI:

Takie galerii jeszcze u nas nie było! Oto zestaw archiwalnych pocztówek Torunia. Dzięki nim można zobaczyć jak prezentowało się miasto na starych widokówkach. >>>>>>>>>>>

Toruń na pocztówkach sprzed lat! Poznaj niesamowite historie...

Nagrodę w tej samej kategorii odebrał również zespół w składzie: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Macko, dr inż. Dariusz Mikołajewski, mgr Zbigniew Szczepański (wszyscy: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), prof. dr hab. Aleksander Goch, dr Emilia Mikołajewska (wszyscy: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Naukowcy opracowali egzoszkielet pasywny dla dzieci z osłabieniem sił kończyn górnych, drukowany w technologii 3D. Jego wdrożenie na masową skalę będzie ważną innowacją społeczną, pozwalającą na zapobieganie wielu nieprawidłowościom w rozwoju dzieci i rozwinięcie pacjentom ich wrodzonego potencjału.

Wyróżnienia trafiły też do jednego młodego wynalazcy i jednej instytucji. Marek Rauchfleisz jest uczniem klasy VII Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu. Chłopiec stworzył wyjątkowy telefon komórkowy TeKoSp dedykowany osobom niedowidzących, po operacji oczu, w podeszłym wieku. Swoją pomysłowością udowodnił, że potrafi wykorzystać nowoczesne technologie w służbie innym osobom.

Wśród wyróżnionych znalazło się też Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej z Ciechocinka za wydanie pierwszego tomu Wielkiej Księgi Balneologii Medycyny Fizykalnej i Uzdrowiskowej. To pierwsza tak obszerna publikacja zajmującej się problematyką lecznictwa uzdrowiskowego.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

Program Pirat – odc. 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Awans UMK w rankingu szanghajskim i wyróżnienia dla naszych naukowców - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska