Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż ślinka cieknie...

Michał Malinowski
Trwa długi weekend. To jednocześnie niepisany początek sezonu grillowego na wolnym powietrzu. Dla miłośników takiego jadła mamy kilka kulinarnych propozycji.

Trwa długi weekend. To jednocześnie niepisany początek sezonu grillowego na wolnym powietrzu. Dla miłośników takiego jadła mamy kilka kulinarnych propozycji.

<!** Image 3 align=none alt="Image 188879" sub="Na toruńskiej Barbarce można wypocząć na świeżym powietrzu, organizując przy tym grilla. Na zdjęciu Wojtek Głowacki, dydaktyk szkoły leśnej, prezentuje jedno z kilku ogólnodostępnych miejsc do grillowania [Fot. Grzegorz Olkowski]">W poszukiwaniu oryginalnych przepisów na potrawy z grilla uderzyliśmy do najlepszych toruńskich restauracji. Oto, co nam polecono.

Kotlet po bałkańsku

Składniki:

mięso wołowe antrykot

pieprz czarny

sól

proszek do pieczenia

bułka tarta

świeży czosnek

woda gazowana

- Pljeskavica to tradycyjne danie bałkańskie - mówi Ramz Koracz, pochodzący z Czarnogóry współwłaściciel restauracji „Montenegro”. - Żeby ją przygotować, potrzeba dwóch dni. Mięso mielimy, dodajemy przyprawy, odrobinę proszku do pieczenia, bułkę tartą, czosnek i wodę gazowaną. Dzięki ostatniemu składnikowi mięso po ugrillowaniu nie będzie twarde. Zmielone i przyprawione mięso dokładnie mieszamy i wstawiamy na noc do lodówki. Następnego dnia formujemy z niego placuszki, które pieczemy na grillu. Potrawa dobrze smakuje z frytkami lub z ryżem, ale ja osobiście polecam podanie jej z chlebem i warzywami.<!** reklama>

Coś z kurczaka

Składniki:

litr naturalnego jogurtu z żywymi kulturami bakterii

5 limonek (sok i skórka otarta z trzech owoców oraz dwie limonki podzielone na cząstki - do przybrania)

kawałek (7 cm) świeżego imbiru obrany ze skórki i podzielony na trzy części

łyżka mielonego kminu łyżka kozieradki i łyżka kurkumy

trzy ząbki zmiażdżonego czosnku

świeża czerwona papryka chili

trzy drobno posiekane szalotki

12 piersi z kurczaka bez kości i skórki

aromatyczna sałatka ryżowa

Restauracja „Zajazdu Staropolskiego” poleca piersi z kurczaka z czosnkiem i imbirem. Przygotowujemy marynatę: należy włożyć wszystkie składniki (oprócz piersi z kurczaka, cząstek limonki i sałatki z ryżu) do miksera i zmiksować na gładką masę. Ułożyć jedną warstwę piersi z kurczaka w porcelitowym naczyniu i lekko ponakłuwać widelcem w wielu miejscach. Polać marynatą, przykryć, wstawić do lodówki na 2-6 godzin. Wyjąć mięso z marynaty, dobrze odsączyć, zachowując 150 ml marynaty do sałatki. Piec na grillu przez około osiem minut z każdej strony do czasu, aż kurczak się zarumieni i będzie miękki. Potrawę przybrać cząstkami limonki. Podawać z aromatyczną sałatką ryżową i sałatą.

Karkówka z konfiturą

Składniki:

karkówka bez kości

majonez

tymianek

miód

sól

pieprz

dżem brzoskwiniowy

musztarda

czosnek

Kucharze z restauracji „Spichrz” proponują grillowaną karkówkę. Sekret tego przepisu tkwi w marynacie i dodatkach.

Należy wymieszać ze sobą majonez, tymianek i miód, tak aby otrzymać odpowiednią masę do macerowania. Musi ona uzyskać właściwą konsystencję. Następnie porcjujemy karkówkę na mniejsze kawałki (plastry). Później mięso rozbijamy, ale wcześniej smarujemy je masą. Całość wstawiamy do lodówki na dzień. Grillujemy mięso około sześciu minut. Przed podaniem karkówkę smarujemy konfiturą, otrzymaną po uprzednim wymieszaniu soli, pieprzu, dżemu brzoskwiniowego, musztardy oraz czosnku.

T-bone z rusztu

Składniki:

stek o wadze około 330 gramów

sól

pieprz

ziemniak

sos czosnkowy

surówka z marchwi

Mistrzowie kuchni z restauracji hotelu „Bulwar” podpowiadają, jak przyrządzić stek T-bone z grilla: mięso należy grillować przez sześć minut z lewej i prawej strony, tak aby uzyskać odpowiednio linie tworzące swoistego rodzaju siatkę. Następnie stek solimy i pieprzymy czarnym pieprzem. Podajemy z pieczonym ziemniakiem w folii, przeciętym na krzyż z dodatkiem masła oraz sosu czosnkowego i z surówką z marchwi.

Pieczeń wołowa po kapitańsku

Składniki:

wołowina (udziec lub ligawa) 800 gramów

boczek świeży - 150 gramów

bulion drobiowy - 1 litr

rum 100 - ml

pieprz - 10 gramów

ocet balsamiczny - 100ml

olej - 150 ml

mąka pszenna - 80 gramów

papryka słodka - 10 gramów

przyprawa maggi - 10 ml

sos sojowo-grzybowy - 15 ml

grzyby suszone (podgrzybki lub prawdziwki) - 30 gramów

sól peklująca - 30 gramów

sól pieprz do smaku

Zapytani o najlepsze danie z grilla, właściciele restauracji „Gęsia szyja” wskazują na pieczeń wołową po kapitańsku. Oto, jak ją przyrządzić: mięso myjemy i usuwamy ewentualne błony. Następnie je suszymy. Należy przygotować odpowiednią marynatę - w tym celu mieszamy rum, ocet balsamiczny, olej, paprykę słodką, sól peklującą ze solą zwykłą, pieprz i warzywka. Do pojemnika wkładamy mięso i zalewamy marynatą, pozostawiamy w lodówce pod przykryciem na 24 godziny. Kroimy boczek w drobną kostkę. Na rozwiniętą folię aluminiową wykładamy zamarynowane mięso, które następnie obkładamy pokrojonym boczkiem. Całość szczelnie zawijamy i wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 2 godziny, ustawiając temperaturę na 110 stopni. Mięso można także grillować. Po tym czasie wyjmujemy mięso z folii, kroimy na porcje i układamy w niewielkim rondelku, zalewany sosem, który powstał w czasie pieczenia oraz boczkiem, następnie dolewamy bulion. Całość dusimy na wolnym ogniu przez około 1,5 godziny, mieszając od czasu do czasu. Grzyby zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 15 minut, żeby się namoczyły. Następnie odcedzamy je na sitku, kroimy i dodajemy do duszącego się mięsa (wodę z namoczonych grzybów również). Z reszty oleju i mąki robimy zasmażkę (wlewamy olej na patelnię, wsypujemy mąkę i podsmażamy na jasnozłoty kolor). Gdy mięso jest już miękkie, dodajemy zasmażkę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem, wlewamy też sos sojowo-grzybowy. Danie podajemy z ziemniakami, kaszą lub ryżem oraz surówką z buraków.

Stek „Top Sirloin”

Składniki:

rostbeef - należy przygotować mięso o grubości 3-4 cm o wadze około 350 gramów dla każdej osoby

masło

ser roquefort

pieprz

sól

Właściciele restauracji „Gęsia Szyja” polecają stek „Top Sirloin”: masło o temperaturze pokojowej mieszamy z serem roquefort, zawijamy w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki, żeby się schłodziło. Plastry mięsa kładziemy na mocno rozgrzanym ruszcie i grillujemy od 5 do 7 minut z każdej strony - w zależności od naszych upodobań. Jeśli po 2-4 minutach obrócimy mięso o 90 stopni, da to nam ładny wzór - kratkę na steku. Po zdjęciu mięsa z rusztu, doprawiamy je solą i świeżo mielonym pieprzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska