Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Babeszjoza - groźna choroba roznoszona przez kleszcze. Jak się przed nią ustrzec? Jakie narządy atakuje babeszjoza?

Zygmunt Kossakowski
Babeszjoza - groźna choroba roznoszona przez kleszcze. Według naukowców nawet larwy kleszczy mogą uczestniczyć w przenoszeniu wywoływanej przez pasożyty babeszjozy. Na czym polega babeszjoza? Jakie narządy atakuje babeszjoza?WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Babeszjoza - groźna choroba roznoszona przez kleszcze. Według naukowców nawet larwy kleszczy mogą uczestniczyć w przenoszeniu wywoływanej przez pasożyty babeszjozy. Na czym polega babeszjoza? Jakie narządy atakuje babeszjoza?WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Justyna Lewandowska
Babeszjoza - groźna choroba roznoszona przez kleszcze. Według naukowców nawet larwy kleszczy mogą uczestniczyć w przenoszeniu wywoływanej przez pasożyty babeszjozy. Na czym polega babeszjoza? Jakie narządy atakuje babeszjoza?

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Babeszjoza - groźna choroba roznoszona przez kleszcze

Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Choroba ta atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to choroba tylko zwierząt, niektóre gatunki mogą wywoływać chorobę u ludzi. Za wektora Babesia dotychczas uznawano kleszcza łąkowego.

Dzięki badaniom naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytutu Dendrologii PAN oraz Uniwersytetu w Berkeley wiadomo więcej na temat udziału larwy kleszczy w przenoszeniu tej choroby.

W ramach badań prowadzonych na terenie Leśnych Zakładów Doświadczalnych UPP i parków miejskich Poznania naukowcy przyjrzeli się temu, co noszą w sobie kleszcze. – Przebadaliśmy 1598 kleszczy pospolitych na obecność pierwotniaków Babesia. W kleszczach z Wielkopolski były obecne następujące gatunki z rodzaju Babesia: B. canis, B. divergens, B. venatorum. Gatunki te są groźne dla psów i mogą być groźne dla ludzi – podkreśla dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, cytowana w informacji prasowej z uczelni.

– Babesia canis została wykryta u wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza pospolitego, przy czym najwyższy odsetek był notowany w larwach (13%) – donoszą badacze. – Nasze odkrycie sugeruje, że Babesia jest przekazywana przez samice kleszczy poprzez jajniki do jaj – transowarnie, czyli „mama” kleszcza przekazuje je potomstwu – podkreśla dr Wierzbicka.

Okazało się jednocześnie, że na terenach leśnych 10,2% kleszczy przenosiło pasożyta Babesia, a w parkach w parkach miejskich 2,5%. Jest to sytuacja odwrotna niż obserwowana np. dla bakterii boreliozy, która częściej występuje w miastach niż w lesie.

Wyniki badania wskazują na to, że kleszcz może przenosić na zwierzęta i ludzi babeszjozę.

W związku z tym naukowcy wskazują na potrzebę prowadzenia dalszych badań, które pokażą rolę kleszczy w tym zakresie i rzeczywiste możliwości przenoszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska