MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bank Mleka Kobiecego w toruńskim Szpitalu na Bielanach działa od 11 lat. To pomoc dla wielu noworodków

Bank Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu rozpoczął swoją działalność 28 maja 2013 r. Powstał w ramach programu „Mamy mleko dla wcześniaka w województwie kujawsko-pomorskim”. To pierwsza taka placówka w naszym województwie.
Bank Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu rozpoczął swoją działalność 28 maja 2013 r. Powstał w ramach programu „Mamy mleko dla wcześniaka w województwie kujawsko-pomorskim”. To pierwsza taka placówka w naszym województwie. Mikołaj Kuras/Archiwum Gazety Pomorskiej
Bank Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu rozpoczął swoją działalność 28 maja 2013 r. Powstał w ramach programu „Mamy mleko dla wcześniaka w województwie kujawsko-pomorskim”. To pierwsza taka placówka w naszym województwie.

Prawie 300 dawczyń mleka dla noworodków

Bank Mleka Kobiecego to miejsce, do którego kobiety w okresie laktacji mogą oddawać nadwyżki swojego mleka, by po przeprowadzeniu odpowiednich badań i procedur, posłużyło ono w bezpieczny sposób potrzebującym dzieciom, którym brakuje mleka od biologicznej mamy. Współczesne banki mleka kobiecego to nowoczesne laboratoria, w których mleko kobiece jest badane pod względem mikrobiologicznym oraz zawartych w nim składników, poddawane jest procesowi pasteryzacji, by uwolnić je od potencjalnych drobnoustrojów oraz przechowywane w odpowiednich warunkach chłodniczych.

28 maja br. toruński Bank Mleka Kobiecego obchodził jedenaste urodziny. Z tej też okazji podsumowano jego dotychczasową działalność oraz podkreślono, że jest to miejsce potrzebne, szczególnie dla najbardziej potrzebujących noworodków – tych urodzonych przedwcześnie i ciężko chorych. Dla tych dzieci mleko matki nie jest tylko pokarmem, ale też lekiem, od którego może zależeć ich dalszy rozwój i życie.

Dawczyniami mleka są kobiety w okresie laktacji. Są to pacjentki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu oraz pacjentki z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Średnia liczba dawczyń współpracująca z Bankiem Mleka Kobiecego w ciągu roku to od 25 do 30 kobiet. Okres współpracy trwa od 1 miesiąca, nawet do roku. Od początku działalności toruńskiego Banku Mleka Kobiecego dawczyniami zostało prawie 300 kobiet. Ilość pozyskanego mleka od dawczyń pozwala na skorzystanie z bezpiecznego pasteryzowanego pokarmu. Wszystkie dawczynie podczas współpracy z BMK objęte są opieką laktacyjną, a ich dzieci opieką neonatologa.

Polecamy

Mleko kobiece ratuje życie dzieci

Mleko z banku mleka kobiecego jest pierwszą, zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), alternatywą wobec mleka biologicznej matki w sytuacji jego niedoboru lub braku. Mleko mamy to najlepszy pokarm dla każdego małego dziecka. Poza cennymi składnikami odżywczymi mleko kobiece zawiera wiele bardzo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych, wspomagających odporność i prawidłowy rozwój karmionego nim dziecka. Od urodzenia do końca 6. miesiąca życia niemowlę powinno być żywione tylko mlekiem mamy, bez dodatkowego dopajania, ani dokarmiania. Po tym okresie zaleca się utrzymanie karmienia piersią, przy jednoczesnym, stopniowym rozszerzaniu diety o nowe pokarmy.

Kiedy brakuje mleka z piersi własnej mamy, najlepiej uzupełnić ten niedobór mlekiem kobiecym od innej, zdrowej mamy – dawczyni. Aby takie mleko było bezpieczne, trzeba przeprowadzić wnikliwą kwalifikację kobiet-dawczyń, a następnie poddać ten pokarm odpowiednim procedurom, takim, jak: oznakowanie, badanie mikrobiologiczne, pasteryzacja oraz właściwie przechowywanie.

Aby jeszcze bardziej zadbać o komfort mam oraz spełnić wszelkie niezbędne standardy, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu przystąpił ponownie do projektu „Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt przez utworzenie sieci banków mleka kobiecego” w ramach programu „Za życiem” na lata 2022-2026. Dzięki temu uzyskano dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego i laktacyjnego. Oprócz tego toruński BMK współpracuje ze szpitalami z regionu, gdzie przekazywany jest pokarm pasteryzowany. Podjęto także współpracę z Odział Noworodków i ITN Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi. W 2023 roku nawiązano współpracę w ramach pozyskiwania pokarmu Bankiem Mleka Kobiecego w Gdyni.

Polecamy

Warto oddać nadmiar pokarmu

Dawczynią mleka do Banku Mleka Kobiecego w Toruniu może zostać każda zdrowa kobieta, w okresie laktacji, prowadząca prawidłowy tryb życia, wolny od zachowań ryzykownych, bez nałogów, która ma nadmiar swojego pokarmu z piersi, przekraczający potrzeby jej dziecka. Po pozytywnym przejściu kwalifikacji dawczynią może zostać kobieta krótko po porodzie lub kobieta, która przebywa już w domu.

Kobiety chętne do podzielenia się nadmiarem swojego mleka, toruński Bank Mleka Kobiecego zachęca do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 56 67 93 172, mailowo pod adresem [email protected] lub osobiście przychodząc do BMK w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska