Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo możliwe są zmiany w przepisach handlu lekami. Zabiegają o to między innymi farmaceuci

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Na stacjach benzynowych można teraz kupić nie tylko leki przeciwbólowe, także m.in. na żołądek, przeziębienie, zgagę...
Na stacjach benzynowych można teraz kupić nie tylko leki przeciwbólowe, także m.in. na żołądek, przeziębienie, zgagę... Thinkstock
Wydajemy coraz więcej na leki, także na te bez recepty. Co jest złego w tym, że tabletki przeciwbólowe można kupić w sklepie? To, że nikt ich nie kontroluje.

[break]
- Słyszałam, że tabletki przeciwbólowe, na zgagę i biegunkę mają zniknąć ze stacji benzynowych, kiosków i sklepów spożywczych. Mam nadzieję, że nie wszystkie. Nie wyobrażam sobie szukać nocnej apteki, gdy zaboli ząb - mówi pani Iwona, mieszkanka starówki.

Kobieta uważa, że przynajmniej podstawowe tabletki przeciwbólowe powinny nadal być dostępne m.in. w sklepach nocnych.

Wskazana ostrożność

Jak wynika z badań, co trzecią tabletkę przeciwbólową Polacy kupują poza apteką. Najczęściej na stacjach benzynowych i w hipermarketach. Wszystkie te miejsca nie ponoszą żadnych opłat z tytułu obrotu lekami. Nie ma tam też obowiązku stosowania się do określonych wymogów dotyczących transportu i przechowywania leków. Obrotu lekami w sklepach nie kontroluje ani nadzór farmaceutyczny, ani inspekcja handlowa i sanepid.

Wprowadzanie w błąd

- Nie mamy kompetencji, żeby leki kontrolować. Tylko suplementy diety, które są traktowane jako żywność - zaznacza Joanna Biowska, rzecznik Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu. - Na pewno sprzedaż leków poza aptekami wymknęła się spod kontroli. A Polacy łykają leki i suplementy diety bez wyobraźni. Nie biorą pod uwagę interakcji polekowych. Gdy kupujemy coś w aptece, farmaceuta powie, z czym tego łączyć nie można. W sklepie już nie.

Przy sklepowych kasach można kupić i tabletki na kaszel, na wątrobę oraz żołądek.

- Objesz się po zrobieniu zakupów, a potem łykniesz tabletkę i będziesz czuć się świetnie. W telewizji jest zatrzęsienie takich reklam. Robią więcej złego niż dobrego - dodaje Joanna Biowska. - Jest dużo reklam leków wcześniej wydawanych tylko na receptę, a teraz już bez niej. Oraz reklam suplementów diety, które nawet wyglądają jak leki. Wprowadza się potencjalnego klienta w błąd. To zjawisko przede wszystkim powinno być ukrócone.

Możliwe kontrole

W Inspekcji Handlowej zapewniają, że jeśli ktoś zgłosi skargę, że lek w sklepie jest źle przechowywany, to zarządzą kontrolę.

- Dawno tego nie robiliśmy - mówi Wiesława Szatkowska, dyrektor delegatury.

O ograniczenie pozaaptecznej sprzedaży leków walczą farmaceuci, m.in. toruńskie stowarzyszenie „Leki Tylko z Apteki”. Na stronie internetowej przytacza ono przykłady zatruć paracetamolem czy ibuprofenem.

Przypomina, że po niektórych lekach, także tych dostępnych bez recepty, nie można prowadzić auta, a po wypiciu alkoholu nie powinno się uśmierzać bólu głowy paracetamolem, bo to połączenie szkodzi wątrobie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska