Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz wigilijny. Przepisy Magdy Gessler i Roberta Makłowicza robią furorę. Jak zrobić świąteczny tradycyjny barszcz z uszkami?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
Barszcz wigilijny. Przepisy Magdy Gessler i Roberta Makłowicza robią prawdziwą furorę. Jak zrobić tradycyjny barszcz z uszkami? Te przepisy warto znać. To wigilijne danie, bez którego ciężko wyobrazić sobie polską wigilię. Krwiście czerwony, pachnący grzybami i czosnkiem nie tylko rozgrzewa w tę zimową niezwykłą noc. Według ludowych wierzeń, zjedzenie barszczu ma zagwarantować biesiadnikom zdrowie i urodę na cały nadchodzący rok. Bo właśnie krzepę, długowieczność i cielesne piękno symbolizują buraki, z których barszcz od wieków powstaje.

Barszcz wigilijny: jak zrobić tradycyjny barszcz z uszkami?

Tradycja podawania barszczu czerwonego na wigilijnym stole jest znacznie dłuższa niż nam się wydaje. Pierwsze wzmianki o tej zupie pojawiały się już w XVI wieku, kiedy to w jednym ze swoich dzieł wspomniał o niej Mikołaj Rej.
Barszcz wigilijny to postne danie przygotowywane na wywarze z warzyw i grzybów. Wigilia Bożego Narodzenia wieńczy bowiem Adwent, czyli czas oczekiwania na przyjście Chrystusa Zbawiciela. Wieczerza wigilijna jest zatem również postna.

Polecamy

Co jest podstawą barszczu?

  • podstawą idealnego barszczu – jak zresztą wszystkich innych dań – są wysokiej jakości składniki.
  • To przede wszystkim buraki, które muszą być krwiste i jędrne
  • liczą się też suszone grzyby – najlepiej kapelusze prawdziwków,
  • warto też dodać jabłko – najlepiej starych polskich odmian typu reneta czy antonówka
  • potrzebny będzie też zakwas – najlepiej domowy. Jego wykonanie to bardzo prosta rzecz.

Jak zrobić najlepszy zakwas na barszcz?
Warto przygotować kamienny garnek lub inne naczynie, w którym zrobimy zakwas. Może to być duży słoik, który nakryjemy ściereczką i postawimy w chłodnym miejscu. Pierwszym krokiem jest zagotowanie wody z solą (1 łyżka na litr). W międzyczasie obieramy buraki i kroimy je na cienkie plasterki. To samo robimy z czosnkiem. Następnie w kamiennym garnku układamy buraki, dodajemy czosnek i liść laurowy i zalewamy całość przygotowaną solanką. Dodajemy kromkę chleba razowego na zakwasie. Garnek przykrywamy gazą i zostawiamy w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu na 4-5 dni.
Gotowy zakwas na barszcz czerwony z buraków należy przelać przez lejek wyłożony gazą do butelek. Taki zakwas można przechowywać w lodówce przez ok. dwa tygodnie, więc przyda się jeszcze do zrobienia np. sylwestrowego lub noworocznego barszczu czerwonego z krokietami.


POLECAMY: Jak stworzyć domowy kącik telewizyjny?

Barszcz wigilijny według Magdy Gessler

Składniki:

1 kg buraków
pół selera
por
2 duże cebule
4 kwaśne polskie jabłka
zakwas na barszcz czerwony z buraków
2 ząbki czosnku
sól, pieprz

Tradycyjny barszcz czerwony należy zacząć przygotowywać już 23 grudnia, czyli dzień przed Wigilią. Magda Gessler radzi, by zrobić to tak:

Buraki należy pokroić na pół, a następnie wrzucić do garnka i zalać zimną wodą tylko na tyle, by przykryła ona warzywa. Następnie dodać obrane pozostałe warzywa (seler, cebulę) w całości. Przed dodaniem pora warto związać sznurkiem, aby nie rozpadł się w gotowaniu.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Kiedy wywar na tradycyjny wigilijny barszcz czerwony będzie gotowy, a warzywa miękkie, należy dodać zakwas na barszcz z czerwonych buraków. Uwaga, wywar nie może wrzeć, bo straci kolor. Kiedy buraki będą już miękkie, wywar należy odstawić w chłodne miejsce, a na wierzch wsypać skórki lub ćwiartki jabłek. Barszcz powinien "leżakować" w ten sposób przez całą noc.
Następnego dnia należy wyjąć buraki, zetrzeć na tarce i znów wrzucić do wywaru. Jeśli chcemy podać klarowny barszcz, przed podaniem wystarczy go przecedzić przez sitko.

Na sam koniec do barszczu wigilijnego dodajemy czosnek oraz pieprz. Wcześniejsze dodanie mogłoby spowodować, że zupa będzie gorzka. Można podawać go z uszkami, pasztecikami lub pierogami z kapustą i grzybami.

**

Barszcz wigilijny według Roberta Makłowicza**

Składniki:
Wywar na barszcz
pęczek jarzyny jak do rosołu (cebula, marchewka, seler, por, pietruszka – koniecznie bez kapusty)
buraki
kilkanaście ziarenek pieprzu
kilka ziela angielskiego
liść laurowy
70-80 g suszonych prawdziwków
sól

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
W jednym garnku gotować obrane jarzyny i przyprawy (w ok. 2 l wody), w drugim, mniejszym grzyby  (wody znacznie mniej). Ugotowane wywary cedzimy i łączymy, jarzyny wyrzucamy (zafarbowały z powodu obecności buraka, jeśli gotujemy wywar bez buraka, można je zostawić do sałatki jarzynowej), grzyby zostawiamy na uszka. Mieszamy wywar z zakwasem buraczanym (1,5 l wywaru na 0,5 l zakwasu), podgrzewamy nie zagotowując (barszcz straci kolor), ew. doprawiamy sokiem z cytryny, solą, cukrem i świeżo zgniecionym czosnkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska