Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bartosz Pilitowski: Na wzywanie do trzeciego weta jest już za późno [WYWIAD]

Paulina Błaszkiewicz
Bartosz pilitowski: Nasze postulaty są na stronie sadydlaobywateli.pl
Bartosz pilitowski: Nasze postulaty są na stronie sadydlaobywateli.pl Sławomir Kowalski
Z Bartoszem Pilitowskim, prezesem Fundacji Court Watch Polska z Torunia rozmawia Paulina Błaszkiewicz.

Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym tygodniu zawetował dwie z trzech ustaw. To dobrze?

Tak. Decyzja był roztropna i to z różnych punktów widzenia. Przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym dawały możliwość ukształtowania na nowo składu całego sądu jednemu urzędnikowi. To było rozwiązanie nie do pogodzenia z jakimikolwiek standardami. Krytykowane było od lewa do prawa. Być może gdyby posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy głosowali za ustawą mieli więcej czasu na analizę, sami także nabraliby wątpliwości. Gdyby jej konsytytucyjność nie została zakwestionowana otwierała by drogę do podobnego manewru po każdych wyborach. Jak czuliby się wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, gdyby cały Sąd Najwyższy obsadził któryś z polityków obecnej opozycji, np. Borys Budka, albo Adrian Zandberg?

Zobacz także: Bartosz Pilitowski: Na wzywanie do trzeciego weta jest już za późno [WYWIAD]

Dlaczego trzecie weto prezydenta też było ważne? Prezydent podpisał trzecią z ustaw dotyczącą zmian w sądownictwie - nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Po pierwsze ustawa jest już podpisana, więc na wzywanie do trzeciego weta jest już za późno. Przeciwnicy tej ustawy zwracają uwagę na dowolność jaką Minister Sprawiedliwości będzie miał w obsadzaniu stanowisk prezesów sądów powszechnych. Należy jednak pamiętać, że ta sama ustawa prerogatywy prezesów znacznie ograniczyła. Sędziowie funkcyjni nie będą mogli już decydować o przydziale spraw poszczególnym sędziom, czy przenoszeniu ich z wydziału do wydziału bez ich zgody. Wprowadzony tą ustawą losowy dobór sędziów do spraw i większe gwarancje niezmienności składów sędziowskich rozpatrujących sprawy cywilne i gospodarcze należy ocenić pozytywnie.

Jakie zmiany nastąpią po wejściu tej ustawy w życie?

Zmienią się prezesi sądów. Minister Sprawiedliwości bierze za to pełną odpowiedzialność. Twierdzi, że to usprawni pracę sądów, bo obecni prezesi są często zbyt spolegliwi i mało aktywni w zarządzaniu pracą sędziów. Czy rzeczywiście takie będą efekty zmian? Na pewno jako Fundacja Court Watch to sprawdzimy porównując dane sprzed zmian i po nich. Dla zwykłego obywatela zmieni się niewiele. Być może to, że nie będzie już tak, że sprawę cywilną przez kilka lat prowadzi jeden sędzia, a na ostatnim posiedzeniu zostaje on zmieniony i wyrok wydaje ktoś zupełnie inny. Ta zmiana raczej zwiększy zaufanie do decyzji sądów.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zaproponuje własny projekt. Fundacja Court Watch Polska od lat zajmuje się sądownictwem w Polsce. Kiedy rozmawialiśmy po raz ostatni mówił Pan, że potrzeba zmian w sądownictwie. Pojawia się pytanie: Jakich zmian? i W jaki sposób najlepiej je przeprowadzić?

Przygotowaliśmy kilka bardzo prostych i uniwersalnych postulatów mających na celu zwiększenie zależności sądów od obywateli, a nie od polityków. Nazwaliśmy je pakietem obywatelskim. Można się z nim zapoznać i podpisać apel o jego przyjęcie na stronie www.sadydlaobywateli.pl. Te propozycje to w skrócie: Publiczne przesłuchania kandydatów na najważniejsze stanowiska sędziowskie w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym wzorem wyboru sędziów Sądu Najwyższego w USA; losowy dobór sędziów do sprawy także w Sądzie Najwyższym (projekt PiS tego nie przewidywał); oraz udział lokalnych komisji złożonych z przedstawicieli lokalnych społeczności w wyborze sędziów do sądów powszechnych. Czas żebyśmy mieli większy wpływ kto wydaje w naszym imieniu wyroki. Czas żeby sędziowie nie byli anonimowi, a zostawały nimi osoby budzące powszechny szacunek.

W sierpniu mieszkańcy Torunia oraz turyści mogą spodziewać się wielu atrakcji. Najważniejsze z nich to Festiwal Wisły oraz odbywający się po raz dziewiąty w naszym mieście Bella Skyway Festival.POLECAMY NOWOŚCI PLUS:;nf[lista][*] Wyniki budżetu obywatelskiego cieszą i... budzą kontrowersje;nf[*] Z betonem Waryński nie dał rady, ale Walentyńskiemu się udało;nf[*] 500 plus kończy się we wrześniu. W sierpniu trzeba składać nowe wnioski;nf[/lista]ZOBACZ RÓWNIEŻ:Samochody elektryczne przyszłością polskiej motoryzacji. Który projekt wygra?:

Najważniejsze imprezy w Toruniu SIERPIEŃ

Wczoraj Sąd Najwyższy zawiesił sprawę Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA ze względu na toczące się postępowanie w sprawie sporu kompetencyjnego przed Trybunałem Konstytucyjnym. Czy może Pan się odnieść do tej decyzji?

Nie będę komentował samej decyzji, ale z przekąsem zauważę, że krytyka spada na Sąd Najwyższy ze strony osób, które przekonywały, że obecnie Sąd Najwyższy jest niezawisły od wpływu polityków i nie należy nic w nim zmieniać. Myślę, że trzeba być konsekwentnym i mieć zaufanie do tego, że decyzja zapadła po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Mam nadzieję, że uspokoi ona emocje i pozwoli rozpatrzyć sprawę z odpowiednim dystansem do osób, które są w nią zaangażowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska