Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Barwne hafty panien młodych z Azji Centralnej i...

Barwne hafty panien młodych z Azji Centralnej i melancholijne obrazy toruńskiej malarki

Mirosława Kruczkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Obraz „W drodze” Magdaleny Chomiak z wystawy otwieranej jutro w Centrum Kultury „Dwór Artusa”

Obraz „W drodze” Magdaleny Chomiak z wystawy otwieranej jutro w Centrum Kultury „Dwór Artusa” ©Fot. Archiwum dworu artusa

Haftowane tkaniny zwane „suzani” są tradycyjną ozdobą wnętrz domów w Uzbekistanie i Tadżykistanie.
Obraz „W drodze” Magdaleny Chomiak z wystawy otwieranej jutro w Centrum Kultury „Dwór Artusa”

Obraz „W drodze” Magdaleny Chomiak z wystawy otwieranej jutro w Centrum Kultury „Dwór Artusa” ©Fot. Archiwum dworu artusa

Suzani mają żywą kolorystykę, a wyszyte na nich symetrycznie wzory to stylizowane motywy roślinne i geometryczne.

I choć, jak pisze Magdalena Nierzwicka z Muzeum Okręgowego w Toruniu, pewne typy kompozycji i zestawień barw charakterystyczne są dla poszczególnych ośrodków - Taszkentu, Samarkandy, Buchary, Muraty, Fergany i Chodżentu - to każda tkanina nosi indywidualne piętno hafciarki, która ją wykonała.
Zgodnie bowiem z dawnym zwyczajem suzani były ważnym elementem posagów panien młodych. Pracowały nad nimi już małe dziewczynki pod okiem dorosłych kobiet z rodziny. Suzani nadal bywają wykorzystywane w uzbeckich i tadżyckich obrzędach weselnych.

Prawie 30 takich tkanin ze zbiorów warszawskiego Muzeum Azji i Pacyfiku, a także tradycyjne stroje tadżyckich kobiet można oglądać na nowej wystawie w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu. Wystawa pt. „Kolory życia. Suzani – haftowane tkaniny z Azji Centralnej” czynna będzie do 24 marca.O przemijaniuNowa wystawa, która zostanie otwarta jutro w galerii toruńskiego Dworu Artusa, to „memento mori”, przypomnienie o nieuchronności przemijania i kruchości życia.

Jak mówi autorka Magdalena Chomiak, zainspirowały ją fotograficzne portrety z przełomu XIX i XX wieku wykonywane zmarłym. Jej obrazy opatrzone wspólnym tytułem „Wobec śmierci” przedstawiają ludzi o zatartych rysach twarzy – idących w jakimś smutnym pochodzie, a może pogrzebowym kondukcie, pozujących rodzinnie do zdjęcia „na wieczną pamiątkę”, sceny pożegnania, opłakiwania. Są malowane gwaszem (rodzaj wodnej farby), utrzymane w różnych odcieniach szarości.Magdalena Chomiak jest absolwentką konserwacji i restauracji malarstwa i rzeźby polichromowanej na UMK, doktorantką na macierzystej uczelni.

Wernisaż odbędzie się jutro (5 lutego) o godz. 18. Wystawę można będzie oglądać do końca miesiąca w godz. 11-18 i w czasie imprez w Dworze.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo