Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Baśniowe Zacisze" - dom dla seniorów pod Toruniem jak z bajki, ale był... nielegalny!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Dom Spokojnej Starości "Baśniowe Zacisze" w Głogowie oferuje pensjonariuszom naprawdę dobre warunki. Za sprawą nieporozumienia działał jednak przez kilka miesięcy nielegalnie. Od kilku dni ma już wszystkie konieczne prawem zezwolenia. (Pensjonariusze na zdjęciach wyrazili zgodę na publikacje wizerunku).
Dom Spokojnej Starości "Baśniowe Zacisze" w Głogowie oferuje pensjonariuszom naprawdę dobre warunki. Za sprawą nieporozumienia działał jednak przez kilka miesięcy nielegalnie. Od kilku dni ma już wszystkie konieczne prawem zezwolenia. (Pensjonariusze na zdjęciach wyrazili zgodę na publikacje wizerunku). fb "Baśniowe Zacisze"
Historia Domu Spokojnej Starości "Baśniowe Zacisze" w Głogowie pod Toruniem jest dość niewiarygodna, ale wydarzyła się naprawdę. Warunki pensjonariusze naprawdę mają tu jak z bajki, a za sprawą unijnej dotacji płacą za pobyt tylko nieco ponad 500 zł miesięcznie. Ktoś jednak napisał donos do Urzędu Wojewódzkiego...

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

- Ufff... Od kilku dni jesteśmy już całkowicie legalni - oddycha z ulgą Agnieszka Nagórka, kierowniczka Domu Spokojnej Starości "Baśniowe Zacisze" w Głogowie (gmina Obrowo). Ulgę czuje też cały personel placówki, a przede wszystkim - pensjonariusze i ich rodziny. Przyszłość domu, który zaczął działać w sierpniu ubiegłego roku, nagle zawisła na włosku.

Wszystko za sprawą pewnego donosu do Urzędu Wojewódzkiego i nieporozumienia z innymi urzędnikami, a ostatecznie - kontroli, która wykazała, że placówka działa nielegalnie. Ta sama jednak kontrola ustaliła, że warunki w opisywanym domu są wręcz wzorcowe!

Polecamy

Jak powstało "Baśniowe Zacisze" w Głogowie?

Dom Spokojnej Starości w Głogowie powstał latem ubiegłego roku. Akademia Projektów Europejskich Sławomira Witkowskiego otrzymała na ten cel sowitą dotację unijną, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowę podpisano z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

I na tym etapie doszło do brzemiennego w skutkach nieporozumienia. Jak przekazuje Agnieszka Nagórka, Akademia Projektów Europejskich była przekonana, że działający za sprawą unijnej dotacji obiekt nie musi się starać o wpis do rejestru wojewody. A wpis taki i zezwolenie, dodajmy, podobne placówki całodobowego pobytu i opieki mieć muszą w świetle Ustawy o pomocy społecznej. Uzyskują go, gdy spełniają wymagane prawem warunki.

W czerwcu ub.r. ogłoszono, że dom czeka na zgłoszenia pensjonariuszy. Ofertę adresowano do mieszkańców powiatu toruńskiego, osób niepełnosprawnych i/lub niesamodzielnych, korzystających z pomocy GOPS. Podkreślano, że po stronie pensjonariusza będzie leżał miesięcznie tylko koszt wyżywienia w wysokości 516 zł. Nie trzeba tłumaczyć, że to naprawdę niskie koszty w przypadku placówki całodobowej, że specjalistyczną opieką. W sierpniu dom zaczął już działać.

Polecamy

Donos do wojewody i kontrola. Przyjeżdżają urzędnicy, a tu... wzorcowe wręcz warunki!

Kto stoi za doniesieniem do Wydziału Polityki Społecznej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim? Nie wiemy. Wiadomo jednak, że wojewoda do Głogowa wysłał urzędników na kontrolę. I faktycznie stwierdzili, że "dom jest nielegalny", kolokwialnie rzecz ujmując. A formalnie: "placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku prowadzona jest bez wymaganego w tym zakresie zezwolenia wojewody".

Ci sami jednak kontrolerzy ustalili, że warunki w "Baśniowym Zaciszu" są wręcz wzorcowe. - Byli zaskoczeni. Miło było usłyszeć od nich, że chcieliby, by każdy podobny kontrolowany przez nich dom tak wyglądał - wspomina Agnieszka Nagórka.

O tym, że nie są to puste słowa, świadczy protokół pokontrolny niedawno opublikowany w BIP-ie Urzędu Wojewódzkiego. Odnotowano w nim, że dom nie przeszkód architektonicznych, a w środku jest winda. Przeznaczony jest dla 15 pensjonariuszy. Pokoje są kompleksowo wyposażone i - tak samo jak pomieszczenia wspólne - czyste i zadbane. Łazienki i sanitariaty - dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wyżywienie? 4 posiłki dziennie z firmy cateringowej - z menu dostosowanym do potrzeb pensjonariuszy. Opieka lekarska? Zapewniona dzięki umowie z SP ZOZ w Obrowie, z siedzibą w Dobrzejewicach. Pielęgniarka? Na miejscu, w domu. Personel? W pełni wykwalifikowany: od opiekunów, przez pielęgniarkę, po pracownika socjalnego i terapeutę. Odpłatność? Zgodnie z umową.

Tyle tylko, że "prowadzenie tego typu działalności bez zezwolenia wojewody jest niezgodne z art. 67a ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej". Tak stwierdzili inspektorzy.

Dom dostał pozwolenie. Szczęśliwy finał, ale i nauczka na przyszłość

Inspektorzy nie wydali decyzji o zamknięciu placówki, tylko pouczyli, jak starać się o pozwolenie wojewody. To, jak wspomnieliśmy na wstępie, "Baśniowe Zacisze" kilka dni temu otrzymało. I działa w pełni legalnie!

- Nasza historia może być przestrogą dla innych. Uczy, by dokładnie i samodzielnie sprawdzać przepisy -podsumowuje Agnieszka Nagórka, kierowniczka placówki. I nie kryje, że sprawa trochę nerwów wszystkich kosztowała, ale ostatecznie jej finał jest szczęśliwy. A pensjonariusze? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, by widzieć, że w "Baśniowym Zaciszu" są dobrze zaopiekowani (na publikacje wizerunków mieszkańcy wyrazili zgodę).

WARTO WIEDZIEĆ: Art. 67. Ustawy o pomocy społecznej: Zezwolenie na prowadzenie placówki całodobowej pomocy

  • 1.Działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia wojewody.
  • 1a.Uzyskania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, wymaga również prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku przez usługodawcę z państwa członkowskiego w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 994 i 1641).*Dalej ustawa podaje warunki, które placówka musi spełniać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska