Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bat na dłużników alimentacyjnych. Zmiany w przepisach dotyczących dłużników alimentacyjnych. Niektóre już weszły w życie. Inne dopiero wejdą

Katarzyna Borek
Katarzyna Borek
Państwo ma prawny obowiązek chronić dzieci. Zmiana (nowelizacja) kodeksu karnego oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która weszła w życie 31 maja 2017 roku, wprowadziła jasne zasady. Każdego, kto zalega z alimentami na kwotę równą lub przewyższającą trzymiesięczne zobowiązania, może spotkać kara od grzywny do roku więzienia
Państwo ma prawny obowiązek chronić dzieci. Zmiana (nowelizacja) kodeksu karnego oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która weszła w życie 31 maja 2017 roku, wprowadziła jasne zasady. Każdego, kto zalega z alimentami na kwotę równą lub przewyższającą trzymiesięczne zobowiązania, może spotkać kara od grzywny do roku więzienia 123rf
Niektóre zmiany w przepisach dotyczących dłużników alimentacyjnych już weszły w życie. Inne dopiero wejdą. Poznaj prawne nowości.

11 stycznia 2019 roku w życie weszła większość przepisów, które mają poprawić ściągalność alimentów dla dzieci oraz zobowiązań dłużników alimentacyjnych. To znaczy należności państwa powstałych z tytułu wypłacania z budżetu krajowego świadczeń w zastępstwie nieuregulowanych świadczeń alimentacyjnych.

Długi alimentacyjne: co to ma dać

Zmiany pozwolą na szybszy przepływ informacji o dłużnikach alimentacyjnych pomiędzy różnymi służbami oraz instytucjami a komornikami sądowymi.

Warto wiedzieć: dzięki temu komornik łatwiej ustali, czy dłużnik alimentacyjny pracuje oraz gdzie.

Znacząco zwiększono też kary (sankcje) nakładane na pracodawców za nielegalne zatrudnianie alimenciarzy.

Długi alimentacyjne. Nowelizacja - zmiany przepisów, które już weszły w życie

1. Obecnie wolne od egzekucji jest jedynie 50 procent kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych - dotyczy egzekucji roszczeń z tytułu alimentów, w tym też należności budżetu państwa z tytułu świadczeń wypłacanych w związku z bezskutecznością egzekucji alimentów.

2. Zwiększono grzywny wymierzane przez komornika pracodawcy, który nie wykonuje obowiązków związanych z egzekucją świadczeń alimentacyjnych od zatrudnionego przez niego pracownika - z 2.000 do 5.000 złotych.
Przy czym grzywna taka będzie obowiązkowo (obligatoryjnie) ponawiana w razie dalszego uchylania się przez pracodawcę od wykonywania powyższych obowiązków.

3. Zwiększono górną granicę wysokości grzywny wymierzanej przez sąd przy egzekucji świadczeń niepieniężnych - z 10.000 do 15.000 złotych.

Długi alimentacyjne. Nowelizacja - zmiany, które wejdą w życie:

1. Pracodawca zapłaci za zatrudnianie na czarno alimenciarzy.

W razie stwierdzenia, że pracodawca zatrudnia na czarno dłużnika alimentacyjnego - jeśli ten nie potwierdzi na piśmie zawartej z pracownikiem (dłużnikiem alimentacyjnym, dotyczy to również należności budżetu państwa z tytułu świadczeń wypłaconych wobec bezskuteczności egzekucji) umowy o pracę - a pracownik taki zalega ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące. Pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega karze grzywny od 1.500 do 45.000 złotych. Takiej samej grzywnie będzie podlegał również ten, kto wbrew obowiązkowi wypłaca wynagrodzenie wyższe, niż wynikające z umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych.

Ważne: ta zmiana wejdzie w życie 1 grudnia 2020 roku.

2. Za to 1 lipca 2019 roku weszła w życie znacząca zmiana - dla osób uprawnionych do alimentów z funduszu alimentacyjnego.

Zapamiętaj: kryterium dochodowe wzrośnie do 800 złotych.

Zmiana ta będzie miała zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 października 2019 roku.

Zapamiętaj: jeżeli masz zasądzone alimenty na podstawie tytułu wykonawczego zatwierdzonego przez sąd, a ich egzekucja okazała się bezskuteczna (dłużnik nie płaci zasądzonych alimentów), możesz ubiegać się o wypłacanie alimentów z funduszu alimentacyjnego.

Źródło informacji: materiał przygotowany przez prawnik Hannę Kucharską, która specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów z długami

Zobacz też wideo: R. Kelly wyszedł z więzienia. Wpłacono za niego 161 tys. dolarów zaległych alimentów

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bat na dłużników alimentacyjnych. Zmiany w przepisach dotyczących dłużników alimentacyjnych. Niektóre już weszły w życie. Inne dopiero wejdą - Gazeta Lubuska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska