Będą kolejki po dopłaty

Marcin Dutkowski
Do połowy maja rolnicy mają czas na składanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę.

Do połowy maja rolnicy mają czas na składanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę.

<!** Image 2 align=none alt="Image 170810" sub="Na razie ruch w grudziądzkim biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest niewielki. Na zdjęciu: Andrzej Czapiewski z Hermanowa składa wniosek u Jacka Piaseckiego, specjalisty z ARiMR Fot. Marcin Dutkowski">- Procedura przyznawania płatności powinna być uproszczona - uważa Tadeusz z miejscowości Łasin Wybudowanie, którego spotkaliśmy przed siedzibą powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Grudziądzu. - Wystarczyłoby je naliczać w oparciu o wykazy geodezyjne i nakazy płatności podatku. Wówczas nie musielibyśmy wypełniać tylu papierów.

Rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty unijne ósmy rok z kolei. Aby dostać pieniądze, muszą wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Taka możliwość istnieje zawsze od połowy marca, ale z początku ruch zawsze jest niewielki.

<!** reklama>- Wpłynęło do nas dopiero około 600 wniosków - mówi Andrzej Owczarz, kierownik biura powiatowego ARiMR w Grudziądzu. - W ubiegłym roku w naszym biurze wnioski złożyło 3206 osób, więc spodziewamy się podobnej liczby. Niestety, co roku jest tak, że największy ruch mamy przez ostatnie dwie tygodnie, przez co tworzą się kolejki. Zachęcamy więc do tego, aby nie czekać na ostatnią chwilę.

Wnioski można składać do 15 maja (w tym roku dzień ten wypada w niedzielę, więc termin jest wydłużony do 16 maja). Płatności otrzymają także ci rolnicy, którzy przekroczą termin maksymalnie o 25 dni kalendarzowych (do 10 czerwca). Trzeba jednak pamiętać o tym, że za każdy dzień spóźnienia potrącony zostanie 1 procent kwoty, która przysługiwałaby im, gdyby złożyli wniosek w terminie.

Tegoroczną nowością jest możliwość wypełniania i składania wniosków drogą elektroniczną. Zanim będzie można z niej skorzystać, należy udać się do biura ARiMR i wypełnić formularz, dzięki któremu zyskamy dostęp do systemu informatycznego Agencji.

- Kilka osób wystąpiło już o wydanie loginu i hasła dostępu do aplikacji, ale wniosek złożyła dopiero jedna osoba. Wpływ na niską popularność takiej metody składania wniosków może mieć konieczność wypełnienia załączników graficznych w wersji elektronicznej, na których trzeba zarysować kontury działek - podejrzewa Andrzej Owczarz.

Dopłaty wypłacane są jednorazowo w okresie od grudnia do czerwca następnego roku. Tegoroczne stawki będą znane jesienią i będą uzależnione m.in. od kursu euro. W ubiegłym roku rolnicy otrzymywali 562,09 zł płatności podstawowej do hektara. Stawka płatności uzupełniającej wynosiła 327,28 zł, płatności zwierzęcej - 439,03 zł, specjalnej do roślin strączkowych - 207,28 zł, a płatności cukrowej - 50,42 zł do tony. Za krowę przysługiwało 346,43 zł, a za owcę - 105,91 zł.

- Obecny system uproszczony płatności bezpośrednich, czyli od hektara będzie obowiązywał do 2013 roku - przypomina kierownik grudziądzkiego biura ARiMR.

Decyzja dotycząca dopłat od 2014 roku jeszcze nie zapadła.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie