Spis treści
Ważna debata o rentach wdowich w Polsce
W trakcie debaty głos zabrała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła ona, że renta wdowia prezentuje nowe rozwiązanie, które ma pozwolić na połączenia własnej emerytury z częścią świadczenia po zmarłym małżonku (lub odwrotnie!). Jak zaznaczyła ministra:
- To odpowiedź na zagrożenie ubóstwem osób starszych. To wsparcie dla nawet 2 mln seniorów, którym wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe
Projekt skierowany do komisji
Choć projekt znalazł poparcie całego rządu koalicyjnego, ministra zapowiedziała złożenie poprawek do tego projektu. W związku z tym, że zgłoszono poprawki, projekt został skierowany bezpośrednio do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - tam poprawki zostaną rozpatrzone.
Stopniowe wprowadzanie renty wdowiej
Rząd chciałby wprowadzenia stopniowego wypłaty renty wdowiej w nowej formie. Choć ustawa miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, prawo do nabycia nowego świadczenia oraz jego wypłata miałyby obowiązywać od 1 lipca 2025 roku. Zgodnie z pomysłem rządu, drugie świadczenia miałoby być wypłacane od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15 procent. Czyli niższa stawka miałaby obowiązywać aż przez 1,5 roku. Dopiero od 1 stycznia 2027 roku wysokość renty wdowiej wynosiłaby 25 procent. Docelowo mówi się o tym, że wysokość renty wdowiej miałaby wzrosnąć do 50 procent. Nie jest jednak teraz powiedziane, kiedy miałoby mieć to miejsce.
Co zakładają poprawki proponowane przez Sejm?
W ramach poprawek, jakie są proponowane w Sejmie, wskazuje się, że:
suma dotychczasowego świadczenia i renty wdowiej musi maksymalnie stanowić trzykrotność minimalnej emerytury.
Wsparcie ma trafić do najbardziej potrzebujących, więc osoby z dużą emeryturą nie powinny z tego korzystać.
Wcześniej miała być to trzykrotność przeciętnej emerytury (około 10,5 tys. złotych). Po proponowanej poprawce minimalna emerytura wynosić miałaby obecnie maksymalnie 5342,88 zł.
Czas śmierci małżonka a prawo do renty wdowiej
W ramach proponowanych poprawek wszedłby w życie wymóg wieku. Prawo do renty wdowiej mają nabyć, jeśli w dniu śmierci małżonka była we wspólności majątkowej, a małżonek zmarł nie później niż 5 lat przed tym jak osiągnęła wiek emerytalny. Co istotne, jeśli wdowa lub wdowiec wezmą ponownie ślub, wypłata świadczeń za poprzedniego małżonka ustanie.
Potencjalnie prawo do renty wdowiej miałoby także dotyczyć związków partnerskich. Wpierw jednak przepisy w tej sprawie powinny być przyjęte przez Sejm.
Czas na podpis prezydenta!
UWAGA! [Aktualizacja] W środę 31 lipca senat zdecydował, że nie wniesie żadnych poprawek! Tym samym teraz decyzja będzie należała do prezydenta RP! Oznacza to, że na jego biurko trafi ustawa przewidująca limit trzykrotności najniższej emerytury (nie zaś przeciętnej, jak chcieli pomysłodawcy projektu).
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?