MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany na trasie staromostowej? Pojawiła się nadzieja dla kupców

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Trasa staromostowa będzie przebiegała przy zachodniej części targowiska miejskiego, między nim, a cmentarzem
Trasa staromostowa będzie przebiegała przy zachodniej części targowiska miejskiego, między nim, a cmentarzem Grzegorz Olkowski
Firma Balzola, budująca trasę staromostową, na miesiąc wstrzymała prace i przerzuciła swoje siły na inną inwestycję - rondo u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Strobanda. Wszystko po to, by przeanalizować postulaty kupców z targowiska miejskiego przy Szosie Chełmińskiej.

- W związku z pojawiającymi się pytaniami w przestrzeni publicznej dotyczącymi terminu przekazania placu budowy dla realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa Trasy Staromostowej na odcinku od placu Niepodległości do ulicy Dekerta” informuję, że gmina miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola, podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców - te słowa Agnieszki Kobus - Pęńsko, rzecznika prasowego Miejskiego Zarządu Dróg wlały nadzieje dla kupców obawiających się o swój los po wybudowaniu trasy staromostowej.

Trasa staromoistowa.Zmiany

Przypomnijmy, że trasa staromostowa niemal całkowicie według planów miała odciąć targowisko od kupujących od strony zachodnio - północnej. Na tego typu drodze przejścia dla pieszych mogą być rozmieszczone nie częściej niż co 500 metrów. To oznaczało, że od całej zachodniej strony targowiska można było wytyczyć tylko jedno przejście. Zdecydowano się wybrać południowo - zachodnią wersję, czyli od strony Gałczyńskiego, bo badania wykazały, że tam jest większe natężenie ruchu. Nie byłoby więc przejścia, też popularnego, od bramy cmentarza św. Jerzego.

- Uzasadnieniem dla takich działań jest wsłuchanie się w głosy i potrzeby mieszkańców oraz chęć utrzymania dotychczasowej roli społecznej i biznesowej targowiska miejskiego - dodała Agnieszka Kobus - Pęńsko. - Chodzi także o wyjście naprzeciw interesom osób tam pracujących oraz o dążenie do zapewnienia dogodnego dojazdu, dojścia i parkowania wszystkim osobom korzystającym z tego miejsca. Analiza będzie obejmowała również ochronę i zagospodarowanie zieleni w tym rejonie.

Ile to potrwa?

Wprowadzenie przez wykonawcę ewentualnych zmian w projekcie może potrwać kilka tygodni. Jednocześnie wykonawca inwestycji wyraził wolę przeorganizowania harmonogramu swoich robót w taki sposób, by ewentualne poprawki w projekcie nie wpłynęły znacząco na termin zakończenia zadania. Wszystkie siły i środki przekieruje obecnie na drugą z realizowanych inwestycji - budowę ronda u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Strobanda, która potrwa do listopada 2025 roku.

- Na razie nie było jeszcze konsultacji między nami, a miastem - mówi jeden z przedstawicieli kupców Jarosław Dziedzic. - Nieoficjalnie wiemy tylko tyle, że trwają negocjacje na linii Urbitor, czyli zarządca targowiska i MZD. Czekamy na spotkanie z przedstawicielami miasta i Balzolą, bo takie zapowiedziano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska