Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie drożej u prawnika?

Marcin Dutkowski [email protected]
Jesteś ofiarą przestępstwa? Potrzebujesz pomocy w zakresie prawa rodzinnego lub prawa pracy? Podpowiadamy, gdzie można szukać bezpłatnej pomocy.

Jesteś ofiarą przestępstwa? Potrzebujesz pomocy w zakresie prawa rodzinnego lub prawa pracy? Podpowiadamy, gdzie można szukać bezpłatnej pomocy.

Koszt profesjonalnej porady prawnej to co najmniej kilkadziesiąt złotych. Prawnik może sobie jednak zażyczyć nawet kilkaset złotych, jeśli sprawie będzie musiał poświęcić sporo czasu. Jest jednak kilka miejsc w Grudziądzu, w których można uzyskać bezpłatną pomoc.

Dwa razy w tygodniu

- Nasz radca prawny przyjmuje mieszkańców Grudziądza dwa razy w tygodniu w siedzibie przy ulicy Hallera - mówi Jolanta Zarębska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Pomoc udzielana jest wyłącznie w sprawach związanych z pomocą społeczną, zabezpieczeniem socjalnym, dodatkami mieszkaniowymi, funduszem alimentacyjnym i świadczeniami rodzinnymi.

<!** reklama>Jak wyjaśnia dyrekcja MOPR, częstotliwość i długość dyżurów prawnika są dostosowane do zainteresowania ze strony grudziądzan. Dzięki temu nie ma większych problemów z dostaniem się do radcy prawnego. Nie jest też wymagane wcześniejsze ustalanie dokładnego terminu spotkania.

Bezpłatnej pomocy w zakresie prawa rodzinnego udziela również prawnik z biura rzecznika praw ofiar prowadzonego przez Urząd Marszałkowski. Pomaga, m.in., sporządzić wnioski i pozwy sądowe o alimenty, rozwód czy separację, chociaż głównie zajmuje się problemami osób poszkodowanych w wyniku przestępstw. W grudziądzkim przedstawicielstwie przy ulicy Sienkiewicza 22 pojawia się na dyżurach raz w miesiącu już od ponad dwóch i pół roku.

- Podczas dyżuru prawnik przyjmuje zwykle od czterech do ośmiu osób, w zależności od tego, z jakimi sprawami przychodzą. W niektórych przypadkach wystarcza bowiem kilkunastominutowa rozmowa, a przy bardziej skomplikowanych zagadnieniach trwa ona ponad godzinę, a czasem nawet dwie godziny - mówi Krzysztof Pokora, kierownik Przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego. - Zainteresowanie jest spore. Aby mieć pewność, że zostanie się przyjętym przez prawnika i uniknąć długiego czekania, godzinę spotkania należy wcześniej ustalić telefonicznie.

Dyżury odbywają się w drugie wtorki miesiąca w godz. 9.30-15.30. Najbliższe terminy to 17 maja i 14 czerwca. Będziemy o nich przypominać na naszych łamach. Numer telefonu, pod którym można umawiać się na spotkanie z prawnikiem, to: 56 46 245 15.

Przez telefon

Natomiast w zakresie prawa pracy pomocy można szukać w biurze Okręgowego Inspektoratu Pracy przy ulicy Piłsudskiego 51 we wtorki w godz. 8-14. Porady udzielane są także telefonicznie pod numerem: 56 46 204 34 w godz. 8-12.

Do niedawna osoby niepełnosprawne mogły liczyć na bezpłatną pomoc prawną w sprawach dotyczących ich problemów w Urzędzie Miejskim.

- Niestety, wraz z końcem ubiegłego roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przestał finansować funkcjonowanie Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, w ramach którego odbywały się dyżury prawnika - wyjaśnia Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska