Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie most tymczasowy na Wiśle w Toruniu na czas remontu przeprawy Piłsudskiego. Koszty i lokalizacja. Jest odpowiedź kandydatów

Justyna Wojciechowska-Narloch
Przykład mosty tymczasowego we Wrocławiu. Tutaj również wprowadzono takie rozwiązanie w związku z remontami
Przykład mosty tymczasowego we Wrocławiu. Tutaj również wprowadzono takie rozwiązanie w związku z remontami Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Będzie tymczasowa przeprawa przez Wisłę na czas remontu mostu Piłsudskiego – zapowiedział Michał Zaleski, ubiegający się o reelekcję prezydent Torunia. Podtrzymał przy tym obietnicę, że na modernizowanym moście przejezdny będzie jeden pas ruchu dla komunikacji miejskiej. Ta ma być na tym odcinku darmowa.

Most marszałka Józefa Piłsudskiego ma już swoje lata – oddano go do użytku w 1933 roku. Po raz kolejny wymaga remontu i to kompleksowego. Tym razem nawierzchni.

- Naszym celem jest zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców spowodowanych remontem przeprawy. Do tej pory mówiliśmy o maksymalnym wykorzystaniu mostu gen. Zawackiej oraz pozostawieniu jednej nitki na moście Piłsudskiego, która służyć miałaby komunikacji publicznej zorganizowanej w ruchu wahadłowym – tłumaczy prezydent Michał Zaleski. - Wciąż jednak szukaliśmy innych rozwiązań. Pod koniec września podczas spotkania z szefem resortu obrony - ministrem Błaszczakiem uzyskałem potwierdzenie, że wojsko może się włączyć w budowę przeprawy tymczasowej na czas remontu.

Zobacz także: Weekend w Toruniu. Imprezy w Bajka Disco Club za nami [ZDJĘCIA]

Prezydent podtrzymał swoje wcześniejsze wypowiedzi, że nie ma żadnych szans na zbudowanie w Toruniu mostu pontonowego. Takowe – jak zaznaczył – buduje się na okres kilku, kilkunastu dni, a nie miesięcy. Najpoważniejszą przeszkodą są jednak koszty, które wstępnie szacowano na 50 mln zł. Przeprawa tymczasowa natomiast posiada specjalnie wybudowane drogi dojazdowe do rzeki, a sam most ustawiony jest na palach wbitych w dno. Ważne jest też, że taka konstrukcja zachowuje żeglowność rzeki.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Pod uwagę brane są dwie możliwości: przeprawa dwukierunkowa – system MS 54 lub przeprawa jednokierunkowa - system DMS 65. Pierwsza z nich musiałaby mieć ok. 860 metrów, a druga ok. 1.700 metrów (byłyby to dwa mosty ustawione obok siebie, prowadzące w różnych kierunkach). Tymczasowa przeprawa przeznaczona jest dla pojazdów do 3,5 tony, czyli nie mogą z niej korzystać ani ciężarówki, ani autobusy.

- Policzyliśmy, że budowa takiej przeprawy to 12-14 mln zł. Część prac – jak przywiezienie i złożenie konstrukcji – może wykonać wojsko. Budowa dróg dojazdowych to już zadanie zewnętrznej firmy – tłumaczy Michał Zaleski. - Jeśli chodzi o lokalizację przeprawy, to wychodzi ona z map wojskowych i dotyczy wykorzystania drogi wojewódzkiej nr 257. Przeprawa tymczasowa łączyłaby ul. Przybyszewskiego z ul. Przy Grobli na lewobrzeżu.

Ciekawostką jest sama DK 257. Jak podają źródła, biegnie ona z Małej Nieszawki do DK nr 80 i ma długość zaledwie 2 km. Jest nieciągła z powodu braku mostu na Wiśle. Jest natomiast uwzględniana jako miejsce przeprawy tymczasowej ze względów obronności kraju.

Przykład mosty tymczasowego we Wrocławiu. Tutaj również wprowadzono takie rozwiązanie w związku z remontami

Będzie most tymczasowy na Wiśle w Toruniu na czas remontu pr...

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

- Pracując nad budżetem miasta na 2019 rok postanowiłem zaproponować radnym wydatkowanie środków na budowę przeprawy tymczasowej. Chodzi o to, by w momencie rozpoczęcia remontu, most tymczasowy dostępny był już dla mieszkańców – dodaje Zaleski. - Informuję o tym wszystkim dopiero teraz, bo ustalenia, o których dziś mogę mówić, zapadły dopiero podczas ostatnich tygodni. Poza tym podczas działań wyborczych usiłuje się wmówić mieszkańcom, że miasto nic nie robi, by ułatwić im życie. Otóż pokazuję, że robi.

Tu trzeba zaznaczyć, że władze Torunia nawiązały już współpracę z wojskami inżynieryjnymi. Prezydent wystąpił też do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o użyczenie jednej z dwóch konstrukcji tymczasowej przeprawy, która jest w dyspozycji jego resortu. I jeszcze jedno – lokalizacja przeprawy nie jest ostateczna. Nad alternatywnymi rozwiązaniami będą się jeszcze głowić projektanci.

Czytaj dalej - odpowiedź My! Toruń:

W odpowiedzi na doniesienia prezydenta Zaleskiego o możliwości budowy przeprawy tymczasowej w Toruniu oświadczenie na Facebooku wydali Sylwia Kowalska (kandydatka na prezydenta miasta) i Maciej Cichowicz (kandydat na radnego), startujący w najbliższych wyborach z list KWW My! Toruń (materiał poniżej).

Na ten sam ruch zdecydował się poseł Tomasz Lenz (PO), ubiegający się o fotel prezydenta.

Poniżej również komentarz radnego Wojciecha Klabuna (PiS), ubiegającego się o reelekcję:

INFO_Warto przy okazji przypomnieć, że w roku 1992, podczas remontu toruńskiego mostu drogowego, przeprawa tymczasowa powstała tuż obok. Wjeżdżało się na nią praktycznie z tych samych ulic, co na most stały. _Więcej na temat mostu tymczasowego w 1992 roku w Toruniu przeczytasz tutaj - kliknij.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska