Będzie prawdziwa rewolucja w emeryturach. Zmiany dla wszystkich. Emerytury stażowe bez wieku emerytalnego, zwolnienie z PIT: 28.07.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Po pierwsze trzeba będzie mieć odpowiedni wiek. To odpowiednio: - 55 lat w przypadku kobiet - 60 lat w przypadku mężczyzn.Drugi warunek to odpowiedni czas pracy i odprowadzania składek. Ma to być: - 35 lat w przypadku kobiet - 40 lat w przypadku mężczyzn.Jeśli zatem kobieta lub mężczyzna podjęli pracę w wieku przynajmniej 20 lat i mają obecnie 55 lub 60 lat, udowodnią odpowiedni okres odprowadzania składek i mają odłożony określony kapitał, to prawdopodobnie będą mogli skorzystać z emerytur stażowych.Co ważne, nie mają w tym przypadku liczyć się np. studia czy pomoc rodzicom w gospodarstwie rolnym. Obowiązywać ma tylko okres pracy. Po trzecie trzeba będzie mieć uzbierany odpowiedni kapitał, który pozwoli na wypłatę przynajmniej 120 proc. minimalnej emerytury. Dzisiaj to około 1500 zł brutto.Jak informuje Gazeta Wyborcza ma pojawić się propozycja kompromisowa pomiędzy rządem, a prezydentem. Pierwsza ze stron nie chce już bowiem obniżać wieku emerytalnego, a z kolei głowa państwa chce dotrzymać swojej obietnicy.Nowych informacji ws. emerytur stażowych pojawia się coraz więcej. Portal money.pl informuje, że Andrzej Duda "uzgodnił" wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych warunki przejścia na emeryturę stażową. Tomasz Czachorowski / Polska Press
Najpierw pojawiły się nieoficjalne informacje, że Nowy Ład przygotowany przez rząd Mateusza Morawieckiego przewiduje wprowadzenie w Polsce emerytur dla osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, tzw. emerytury stażowe. Teraz szeroko komentowany jest projekt zwolnienia z podatku dochodowego osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie przejdą na wypłaty z ZUS, ale będą kontynuowały pracę zawodową odwlekając termin złożenia wniosku o emeryturę – będący zapisem w Krajowym Planie Odbudowy.

Oba te rozwiązania mają mocne podstawy merytoryczne i wsparcie dużych grup społecznych.
Co najważniejsze, reformy emerytalne - i to dotyczące obniżki lub zwolnienia z podatku, i te dotyczące elastycznego wieku emerytalnego - planowane są w pierwszym etapie. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że odpowiednie ustawy zostaną uchwalone w ciągu pierwszych stu dni realizowania Polskiego Ładu.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Polski Ład: emerytury zwolnione z podatku?

Po zapowiedzianej reformie podatkowej emeryci zyskają na podatkach w praktyce tyle co wszyscy inni Polacy uzyskujący dochody.
Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej do 30 tys. zł miesięcznie, zyskają zwolnienie z PIT emerytury w wysokości do 2,500 zł brutto.
Obecnie każde świadczenie, niezależnie od wysokości jest opodatkowane PIT. Osoby o najniższych dochodach korzystają z podwyższonej kwoty wolnej od podatku – 8 tys. zł (666,67 zł miesięcznie). Od reszty oddają 17 proc. w formie PIT.
Teraz od emerytur do 2,5 tys. zł brutto miesięcznie PIT nie zapłacą, ale nie dostaną tej kwoty "do ręki", bo zapłacą od niej 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. teraz faktycznie emeryturę obciąża 0,25 proc. bo reszta odliczana jest od podatku.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Bój o emerytury stażowe

Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytur stażowych obiecał w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda, ubiegając się o ponowną prezydenturę. Niestety, jak skarżą się zainteresowani, były to tylko obietnice wyborcze bowiem ani sam Andrzej Duda osobiście ani jego urząd nic w tej sprawie nie zrobił, a nawet umył ręce – projekt społeczny ustawy o emeryturach stażowych odsyłając „wedle kompetencji” do Rady Ministrów (a nie zapominajmy, że jedną z prerogatyw prezydenta w Polsce jest inicjatywa ustawodawcza).

Zawiedzeni wyborcy zainteresowani emeryturami stażowymi nie rezygnują, w tej chwili jednoczą się i planują wspólne działania, by przez wywieranie presji doprowadzić do korzystnych dla siebie rozwiązań w postaci emerytur stażowych.

Emerytury stażowe według "Solidarności"

Nie czekając na prezydenta, swój projekt ustawy o emeryturach stażowych forsuje NSZZ „Solidarność”. W połowie lipca br. związkowcy rozpoczęli kampanię promującą ten projekt.
Projekt ustawy o emeryturach stażowych firmowanych przez „Solidarność” zakłada, że

  • na emeryturę stażową może przejść osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r.
  • osoba ta musi mieć przepracowane 35 lat (kobiety) lub 40 lat (mężczyźni)
  • emerytura wyliczona dla takiej osoby metodą zdefiniowanej składki nie byłaby niższa od minimalnej emerytury (aktualnie 1 250,88 zł brutto).

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Minusy obniżonego wieku emerytalnego

Powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn z podwyższonego wcześniej przez rządy PO-PSL do 67 lat wieku emerytalnego zyskał powszechną akceptację Polaków, a przynajmniej na tyle silną, że pozwolił PiS przejąć rządy – wraz z mocną akceptacją programu Rodzina 500+.
Z czasem jednak do większości dotarła prawda, że oznacza to jeszcze niższe od i tak już niskich emerytur gwarantowanych przez system oparty na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W konsekwencji mamy dwa zjawiska. Występujące od dawna: po ukończeniu wieku emerytalnego przechodzenie na emeryturę i kontynuowanie pracy zawodowej, by otrzymywać i emeryturą i wynagrodzenie. Nagminnie dzieje się to przez zwolnienie z pracy na jeden dzień, by po złożeniu wniosku o emeryturę, podpisać już z pozycji osoby o statusie emeryta nową umowę o pracę na tym samym stanowisku. To zjawisko występuje od dawna, a pracujący formalnie emeryci nie płacą już składek na ubezpieczenie emerytalne (w większości, niektórzy płacą zakładając że dzięki temu, po przeliczeniu dopuszczalnym przez przepisy zyskają dzięki temu nieco wyższą emeryturę w przeszłości).

Nowe zjawisko – osoby osiągające wiek emerytalny odwlekają złożenie wniosku o emeryturę, mając świadomość, że każdy miesiąc pracy dłużej oznacza wyższą emeryturę przez resztę miesięcy życia, bo zostanie ona wyliczona od wyższej podstawy i dzielona przez mniejszą liczbę miesięcy hipotetycznego życia.
Nie trzeba chyba dodawać, że ten drugi model postępowania jest dla systemu emerytalnego korzystniejszy.

Lato

Karać czy nagradzać

Od dawna pojawiały się projekty – i to nie tylko w okresie wysokiego bezrobocia – by emerytom ograniczyć aktywność zawodową wprowadzając limity zarobków (obowiązujące dla osób, które pobierają świadczenie przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego). Były też sugestie, by pracujący emeryci nie dobrowolnie, ale obowiązkowo dalej płacili składkę emerytalną.
Z drugiej strony były dyskutowane projekty – np. sławne 10 000+, które przez wypłatę pieniędzy, jednorazowo bądź w ratach za każdy rok, miałyby powstrzymać masowy proces przechodzenia na emeryturę w ustawowym wieku emerytalnym. W szczególności miało to dotyczyć osób, które w momencie zmiany były w wieku 65-67 lat i mogły masowo przejść na emerytury, gwałtownie obciążając fundusze zarządzane przez ZUS,

Masz to w apteczce? UWAGA! Te leki mogą być groźne! Wycofane...

Tymczasem dla ekonomistów, i to nawet negatywnie odnoszących się do liberalizmu jest oczywiste, że od ustawowych nakazów i zakazów a nawet rozdawnictwa opartego na zasadzie „równo dla każdego” skuteczniejsze i trwalsze (a nawet tańsze!) są rozwiązania oparte na naturalnych mechanizmach.

Planowane przez rząd w ramach KPO zwolnienie z PIT osób, które odkładają przejście na emeryturę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego to właśnie takie rozwiązanie oparte o naturalny mechanizm.

Z jednej strony mam osoby, które ucząc się w zawodówkach często rozpoczynały ciężką pracę już w wieku 15 lat (dodatkowo ich wynagrodzenie, nawet niewielkie, objęte było składkami ZUS) i takie osoby często po 40 latach pracy, w wieku 55 lat nie mają już siły pracować.
Z drugiej strony mamy osoby zaczynające pracę po studiach, nie wymagającą wysiłku fizycznego, które obecnie w wieku 65 lat wciąż są u apogeum swoich możliwości zawodowych.
Obecny system jednym każe czekać na osiągnięcie wieku emerytalnego jeszcze całe lata – bez litości, że nie mają już na to sił, a po 60. czy 65. roku życia z tego powodu zdrowie nie pozwoli im już za długo cieszyć się emerytalnym wypoczynkiem. Z kolei mających siłę 65-latków system zachęca do przechodzenia na emeryturę.

Zresztą to jest absurdalne nie tylko z punktu widzenia zasady solidaryzmu społecznego, ale i z ekonomicznego punktu widzenia. W Polsce brakuje rąk do pracy, a największe braki odczuwane są na stanowiskach specjalistów, właśnie wśród osób z wyższym wykształceniem, często mających jeszcze dużo siły do pracy. Ich wydłużona aktywność zawodowa skutkująca m.in. dłuższym okresem płacenia składek dla nich oznacza wyższą emeryturę, ale wspiera też system emerytalny, dając np. możliwość skorzystania z emerytur stażowych, np. osobom, które przepracowały (płaciły składki ZUS) przez 35-40 lat, ale przejść na emeryturę nie mogą z braku wieku emerytalnego.

Co obecnie wiadomo o emeryturach stażowych?

Co obecnie wiadomo o emeryturach stażowych? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystko co wiadomo.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Materiał oryginalny: Będzie prawdziwa rewolucja w emeryturach. Zmiany dla wszystkich. Emerytury stażowe bez wieku emerytalnego, zwolnienie z PIT: 28.07.2021 - Strefa Biznesu

Komentarze 52

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Poniekąd racja,sam rozpoczynałem naukę w szkole zawodowej DLA PRACUJACYCH. Nie miałem jeszcze 15 lat.Poszedlem na emeryturę w wieku 65 lat 2 miesiące. Łącznie z wojskiem 50 lat 4 miesiące służby i pracy dla kraju. I to jest granica dla organizmu który zaraz potem mówi Dość. Ostatnie 30 lat pracy na stanowisku umysłowym w produkcji, duży stres.

Obecnie odpoczynek,emerytura solidna
A
Anew
Co za bzdura ze w polsce nrakujw rąk do pracy prosze zajrzec do Urzędow pracy ile ludzi jest bezrobotnych w polsce brakuje pracy ale takiej bez umow śmieciowych
g
gość
Ja mimo to póki mam możliwość korzystam z PPK, bo przy tak niewielkim koszcie, całkiem spore oszczędności się odkładają, a to na okres emerytury przyda się najbardziej.
G
Gość
Mam 41 lat 23lata stażu pracy, wyższe wykształcenie, stanowisko kierownicze i wiem jedno jak wejdzie emerytura stażowa to następnego dnia po uzyskaniu 35 letnie stażu pracy,odchodzę na emeryturę, mam dość stresu, straszenia karami,życia w ciągłych nerwach. Pracować a raczej wisieć na listach plac chcą znajomi królika, którzy są zbyt wiekowi aby pracować i zbyt doświadczeni:) żeby odejść.Pracowałam w firmie gdzie 25%stanowili emeryci, ale ciężar pracy rozkładał sie na tych bez emerytury tamci mieli plecki,które ich chroniły. Poza tym nie zamierzam pracować na mamusie, którym pracować się nie chciało a aktywność zawodowa została ograniczona do V.
S
Staż
25 czerwca, 18:30, Maggie:

Dlaczego tak mało piszecie o emeryturach powyżej 5000 PLN? Studiowałam, pracowałam o 6 lat dłużej w wieku emerytalnym, wypracowałam niezłą , jak na Polskę, emeryturę, a teraz dowiedziałam się, że mam oddać, co moje!!! A z drugiej strony rząd zachęca emerytów do pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego. Chyba po to, żeby było komu zabierać! Polska to kraj absurdów. Wracamy do komuny, masz więcej, to oddaj!!!

Ty już rządzącym jesteś potrzebna tylko przed wyborami, niestety oddasz część swoich dochodów tym wyborcom, którzy nauczyli się dostawać od Państwa za poparcie polityczne. Jedyna ale ważna korzyść z tego, to mniej ubóstwa

S
Staż 48lat
30 maja, 09:56, ola:

Cieszę się że będą zmiany i może kiedyś te emerytury będą wyższe ale z ppk się nie wypisałam bo uważam że im więcej źródeł oszczędzania tym lepiej

8 lipca, 7:38, Gość:

analfabetka ekonomiczna

Ppk to odkładanie środków dla kolejnej dojnej zmiany

A
Andrzej Nieznajomy
25 czerwca, 18:30, Maggie:

Dlaczego tak mało piszecie o emeryturach powyżej 5000 PLN? Studiowałam, pracowałam o 6 lat dłużej w wieku emerytalnym, wypracowałam niezłą , jak na Polskę, emeryturę, a teraz dowiedziałam się, że mam oddać, co moje!!! A z drugiej strony rząd zachęca emerytów do pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego. Chyba po to, żeby było komu zabierać! Polska to kraj absurdów. Wracamy do komuny, masz więcej, to oddaj!!!

Wszyscy wiemy, że od paru ładnych lat staż pracy nie ma nic wspólnego z wysokoscią emerytury! Nasze emerytury sa kapitałowe. Szanowna pani studiowała i pracowała powyzej wieku emerytalnego i zyskała podwójnie! Dlaczego? Czas studiów zaliczany był podczas obliczania kapitału początkowego. po średnich szkołach tego przywileju nie mieli! Zakochała się pani w komunie? Ja nie kończyłem studiów, nie zaliczono mi tego do kapitału poiczątkowego. Emeryturę ma 6000 (oczywiscie brutto). Także moge staracić około 1200 złotych rocznie jak wejdzie w zycie nowa Ustawa o podatkach. Jak przeżyje cały rok, to po wspólnym opodatkowaniu si,e z małżonka odzystkam te 1200 zł i jeszczę coś więcej. Ale cieszę się, że nie musiałem czekać do wieku emerytalnego tak jak chciał RUDY.

G
Gość
Co Pan robisz z ludzi głupków o tych emeryturach głodowych. Ja pracowałem przez45 lat i moje wynagrodzenie ostatnio /lata temu było 2 300 zł/,a teraz mam emeryturze mam 3900 zł. To co było głodowe, już więcek tych głupot proszę nie pisać.
G
Gość
30 maja, 09:56, ola:

Cieszę się że będą zmiany i może kiedyś te emerytury będą wyższe ale z ppk się nie wypisałam bo uważam że im więcej źródeł oszczędzania tym lepiej

analfabetka ekonomiczna

G
Gość
19 czerwca, 13:41, Gość:

Jestem bezpartyjna przez całe życie. Pracowałam jak wół prawie 41 lat, z czego ostatnie 22 lata na 1,5 etatu (od rana do wieczora, mam tylko 1 dziecko, bo praca była ważniejsza. Teraz kaczysci zabiorą mi 1200 zl rocznie, by dać tym, którym nie chciało sie kształcić, albo nie chciało się pracować, czy opuścić rodzinnej miejscowości w poszukiwaniu lepszej pracy. Niech im rząd da więcej pieniędzy, ślę d la czego kosztem tych, którzy ciazko pracowali???

Taka jest polityka PiS. Popierają swój elektorat czyli tych którym się nie chce.

G
Gość
25 czerwca, 18:30, Maggie:

Dlaczego tak mało piszecie o emeryturach powyżej 5000 PLN? Studiowałam, pracowałam o 6 lat dłużej w wieku emerytalnym, wypracowałam niezłą , jak na Polskę, emeryturę, a teraz dowiedziałam się, że mam oddać, co moje!!! A z drugiej strony rząd zachęca emerytów do pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego. Chyba po to, żeby było komu zabierać! Polska to kraj absurdów. Wracamy do komuny, masz więcej, to oddaj!!!

Pracowałaś, wypracowałaś większą emeryturę - oddaj tym, którym się nie chciało pracować - oto dewiza obecnych rządów.

G
Gość

Zmiany dotkną każdego chyba ucieszą mialo być. Wreszcie alternatywa dla ludzi którzy mają wybór dalsza praca lub zasłużona emerytura . Duży plus dla pomysłodawców .

J
Jan

Gościu ciągle to samo tak sobie myślę że coś zgubiłeś i trudno to znaleść w twojej głowie.

J
Jotgie
28 czerwca, 8:56, Gość:

Ludzie pracujący tak długo wypracowali sobie odpowiednią emeryturę dalej pracując dostaniecie 100 lub 200 złotych więcej . Więc myślcie ludzie życie macie tylko jedno .

No, nie wszyscy sobie wypracowali ODPOWIEDNIĄ emeryturę, Dla wielu będzie to konieczność, by jakoś żyć!

J
Jotgie

No i jeszcze zwolnienie z ZUS (z wyjątkiem "zdrowotnego")

Dodaj ogłoszenie