MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie rozbudowa toruńskiego CSW. Nowy obiekt powstanie od strony Jordanek

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Tak będzie się prezentował nowy obiekt Centrum Sztuki Współczesnej
Tak będzie się prezentował nowy obiekt Centrum Sztuki Współczesnej Nadesłana
Magazyn dzieł sztuki, sala multimedialna i studyjna, pracownia oraz ciemnia fotograficzna – te pomieszczenia znajdą swoje miejsce w nowym obiekcie Centrum Sztuki Współczesnej przy Wałach gen. Sikorskiego w Toruniu.

W czwartek umowę w sprawie rozbudowy siedziby CSW podpisali dyrektor CSW Krzysztof Stanisławski oraz generalny wykonawca, właściciel firmy Girder, Tomasz Czynszak.

-Kilkuletnie plany dyrektora CSW oraz założycieli Centrum ziszczają się – rozpoczynamy prace budowlane nad poszerzeniem bazy magazynowej CSW – mówił przy okazji podpisania umowy prezydent Torunia Michał Zaleski. – Po wielu latach rozmów i planowania, dochodzi do skutku wspólny projekt Unii Europejskiej i Miasta Torunia. Pozwoli on na rozbudowę obiektu o 1404 metrów kwadratowych z przeznaczeniem warsztatowo-magazynowym.

Nowy obiekt CSW będzie miał cztery piętra

Nowy budynek będzie miał cztery kondygnacje – podobnie jak główny budynek CSW – jedną podziemną i trzy naziemne.

Umiejscowione w nim będą, m.in.:

  • Sala multimedialna – znajdować się tam będą stanowiska pracy przy komputerach wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, programy do grafiki trójwymiarowej, elementy studia fotograficznego i filmowego.
  • Sala studyjna – pełnić ma funkcję studia fotograficznego, planu filmowego, montażowni. Warto podkreślić, że będzie to pierwsze miejsce w regionie, które oferuje kompleksową edukację w zakresie sztuk audiowizualnych.
  • Pracownia „brudna” – przestrzeń, w której odbywać się będą zajęcia warsztatowe, plastyczne oraz interdyscyplinarne, np. z zakresu mody, designu czy projektowania.
  • Magazyn dzieł sztuki – podzielony będzie na dwie części: jedna z dostępem dla osób z zewnątrz, druga do przechowywania prac na bieżące i planowane wystawy.
  • Ciemnia fotograficzna – przestrzeń do realizacji działań edukacyjno-filmowych z wykorzystaniem fotografii analogowej.

Polecamy

Rozbudowa CSW potrwa nieco ponad rok

Na realizację projektu rozbudowy wykonawca ma 14 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

-Zgodnie z kontraktem przejęcie placu budowy musimy dokonać w ciągu dwóch tygodni od dnia podpisania umowy. W ciągu następnych siedmiu dni powinniśmy rozpocząć prace budowlane – zapowiedział Tomasz Czynszak. – Architektura zewnętrzna budynku jest wymagająca, natomiast wewnątrz obiektu pewnymi wyzwaniami mogą być kwestie techniczne, jak np. wentylacje. Nie ma tu jednak żadnych rozwiązań, których wcześniej nie wprowadzaliśmy.

Nowa część CSW powstanie na tyłach budynku głównego – będzie za nim całkowicie schowana. Stary i nowy obiekty mają być połączone jednokondygnacyjnym łącznikiem na poziomie pierwszego piętra. W odbiorze wizualnym od frontu, czyli od Wałów gen. Sikorskiego, nie przewiduje się żadnych zmian.

Rozbudowa CSW: za fundusze unijne i miejskie

Dobudowana część posiadać będzie prostą i zwartą bryłę na planie prostokąta. Za projekt budynku odpowiedzialna była firma Archimedia Architekci & Inżynierowie. Prezydent Zaleski podkreślił również, że nowy obiekt CSW będzie harmonizował się z sąsiedztwem - planowanym gmachem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

W nowym obiekcie CSW przewidziano ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. To m.in. pochylnia, specjalne miejsca postojowe, winda oraz toaleta.

Koszt inwestycji wynieść ma ponad 15 830 000 zł, z czego 11 052 177,36 zł to dotacja z funduszy unijnych - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na realizację tego zadania miasto zabezpieczyło natomiast 5,6 mln zł w swojej Wieloletniej Prognozie Finansowej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska