Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie wyższy dodatek za długoletnią służbę. Sejm przyjął ustawę. Kto i ile otrzyma? Oto szczegóły!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Sejm przyjął 26 stycznia ustawę, która wprowadza specjalne świadczenie za długoletnią służbę. Wprowadzone zmiany sprawiają, że żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze otrzymają nowe świadczenia po przepracowaniu 15 lat służby. Ustawa ma być jeszcze rozpatrzona przez Senat. Co jednak wprowadza w aktualnej formie?
Sejm przyjął 26 stycznia ustawę, która wprowadza specjalne świadczenie za długoletnią służbę. Wprowadzone zmiany sprawiają, że żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze otrzymają nowe świadczenia po przepracowaniu 15 lat służby. Ustawa ma być jeszcze rozpatrzona przez Senat. Co jednak wprowadza w aktualnej formie? Pixabay
Sejm przyjął 26 stycznia ustawę, która wprowadza specjalne świadczenie za długoletnią służbę. Wprowadzone zmiany sprawiają, że żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze otrzymają nowe świadczenia po przepracowaniu 15 lat służby. Ustawa ma być jeszcze rozpatrzona przez Senat. Co jednak wprowadza w aktualnej formie? Sprawdź!

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Będzie większe systemowe wsparcie dla służb mundurowych

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że ustawa procedowana przez ministerstwo ma wzmocnić systemowe wsparcie służb mundurowych. Jest to kolejny etap, uzupełniający wprowadzone wcześniej dodatki motywacyjne dla tych funkcjonariuszy, którzy przepracowali 25 lat oraz 28,5 roku służby. Tamte dodatki wynosiły kolejno 1,5 tys. złotych oraz 2,5 tys. złotych.

Polecamy

Jaki jest cel wprowadzania dodatków?

Nadrzędnym celem wprowadzenia nowego rozwiązania jest zmniejszenie liczby odejść funkcjonariuszy na wcześniejszą emeryturę. Według sekretarza stanu MSWiA proponowane rozwiązania miałyby zachęcać funkcjonariuszy do dłuższego pozostawania w służbie.

Dla kogo będzie wprowadzone świadczenie za długoletnią służbę?

Można wymienić kilka grup docelowych, które skorzystają na świadczeniu za długoletnią służbę. Są to funkcjonariusze:

 • Policji;
 • Straży Granicznej;
 • Państwowej Straży Pożarnej;
 • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
 • Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
 • Agencji Wywiadu;
 • Służby Wywiadu Wojskowego;
 • Służby Więziennej;
 • Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
 • Krajowej Administracji Skarbowej;
 • Służby Ochrony Państwa;
 • Straży Marszałkowskiej.

Na rozwiązaniu skorzystają również żołnierze zawodowi.

Ile wynosi świadczenie dla służb?

Z założenia świadczenie ma wynosić 5 procent należnego uposażenia zasadniczego, licząc od momentu przepracowania 15 lat służby. Z każdym kolejnym rozpoczętym rokiem kwota ta wzrastać będzie o 1 punkt procentowy, maksymalnie osiągając 15 procent po 25 latach służby. Co wtedy?

Polecamy

Co po 25. latach służby?

Gdy funkcjonariusz lub żołnierz będzie miał za sobą 25 lat służby, będzie otrzymywać świadczenie w wysokości 15 procent należnego uposażenia zasadniczego. Co więcej, będzie ono pobierane niezależnie od innych świadczeń i dodatków, również niezależnie od wspomnianego wcześniej świadczenia emerytalnego.

Kiedy świadczenie będzie wliczone do podstawy wymiaru emerytury?

Dla funkcjonariuszy kluczowe będzie osiągnięcie 32 lat wysługi. W takiej sytuacji świadczenie za długoletnią służbę będzie wliczane również do podstawy wymiaru emerytury. Jeśli projekt przejdzie pozostałe części procesu legislacyjnego, powinien obowiązywać ze skutkiem od 1 marca 2023 roku.

Co jeszcze zmieniło się w przepisach dla służb?

Wśród dodatkowych zmian warto wspomnieć o tym, że Służba Ochrony Państwa będzie miała podniesione łączne wysokości dodatku specjalnego oraz dot. szczególnych kwalifikacji z poziomu 75 do 80 procent. Z kolei u Straży Marszałkowskiej górna granica za szczególne kwalifikacje lub warunki pracy wzrośnie z 20 do 30 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska