Kraj w deficycie - koniec trzynastek, czternastek i 800 plus?
Polska jest objęta unijną polityką obniżania deficytu. Procedura ta ma na celu korektę zadłużenia państwa. Polega ona na obniżaniu wydatków państwa, w tym na redukcji świadczeń społecznych, w tym trzynastej i czternastej emerytury oraz 800 plus na dziecko.
Pojawił się jednak projekt obywatelski, który zakłada kwotę 1700 zł dla każdego obywatela, w miejsce dotychczasowych świadczeń socjalnych.
Bezwarunkowy dochód podstawowy
W tym modelu finansów socjalnych zakłada się, że każdy obywatel kraju dostaje określoną kwotę pieniędzy - niezależnie od sytuacji materialnej, zawodowej i życiowej. Bezwarunkowy dochód podstawowy ma zapewnić minimum egzystencji.
Polecamy
W Polsce od kilku lat powraca dyskusja na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP). Zwolennicy tego rozwiązania są przekonani, że może on poprawić sytuację życiową obywateli, aktywizować zawodowo i zmniejszyć biedę. Wkrótce w Sejmie pojawić się ma obywatelski projekt w tej sprawie, który proponuje zastąpienie innych świadczeń jednym powszechnym zasiłkiem dla każdego.
Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce? To nie takie proste, jakby się mogło wydawać
Jednakże, wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pilotażowy projekt tego rodzaju mógłby być finansowany z funduszy KPO. Zwolennicy argumentują, że teoretycznie nie byłoby dużych dodatkowych kosztów, ponieważ zlikwidowanie biurokracji związanej z programami takimi jak 500 plus, trzynastka i czternastka mogłoby znacząco zmniejszyć wydatki administracyjne. Stały dochód dla każdego mogłaby stymulować gospodarkę, zwiększać popyt na towary i usługi, jednak pełne wdrożenie BDP na skalę kraju wymagałoby gruntownej zmiany w systemie podatkowym.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?